Cabbar ŞIKTAŞ Başbakan Geliyor
Tarih : 2017-03-19
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞBaşbakan Geliyor

            Hem Nevruz bayramı, hem de 16 Nisan referandum oylaması öncesinde halkla buluşmaya gelen Başbakan Sayın Binali Yıldırım 22 Mart Çarşamba günü Saat 14’de Iğdır halkıyla buluşacak… Başbakan muhtemelen öncelikle Nevruzu özüyle, ruhuyla, bayram havasında kutlayan Iğdır halkının Nevruz Bayramını kutlayacak, ardından 16 Nisan’da yeni Türkiye için neden EVET diyoruz’u halka anlatacak ve sonrasında Iğdır’a gelen yatırımları sıralayıp, yapılması gerekenleri yetkililerden alacağı bilgi notuna göre değerlendirecektir.

            Iğdır’a hiçbir yatırım gelmedi demek haksızlık olur. Elbette birçok yatırım geldi. Belki komşu illere çok gitti bize az geldi eleştirisi yapabiliriz ama, hiç gelmedi demek doğru olmaz.

            Yol geldi, Hastane geldi, Hava Limanı geldi, İç Gümrük geldi, her ne kadar bize yar olmasa da Üniversite geldi, İçme suyu çalışması aralıksız devam ediyor ve bu yıl çeşmeden su içebileceğiz. Ünlendi barajı yapılıyor. Doğalgaz geldi ve bu yıl az kullanılmasına rağmen hava kirliliği yüzde 27 iyileşti. Seneye genele yayıldığında artık zehir solumamış olacağız. İnşaat imalatı kalitesiz de olsa, Iğdır’a güzel bir hastane kazandırıldı. Okul, yurt vs. bunları saymaya bile gerek yok. Bu yatırımlar artık sürekli yapılan yatırımlar olduğu için sıradan yatırımlarmış gibi bakılıyor. Oysa geçmişte bir okul yatırımı geldiğinde davul zurna çalınır, açılışı yapılırdı.

            Dün AA’nın geçtiği ve Hürriyet gazetesinin manşetten verdiği bir haberi okudum. Haber Nevruz bayramı münasebetiyle ülkemize gelen İran’lı Turistlerin Van ilinde çiçeklerle karşılandığı, sınırdan geçişlerinin kolaylaştırılması için Ticaret odasının gümrükte kamp kurduğu, bu sayede binlerce turist çektiklerini, otellerde yer kalmadığını, alışverişin tavan yaptığını anlatıyordu.

            Doğrusunu söylemek gerekirse haberi okuyunca kıskanmadım değil. Bu pastadan en büyük dilimi Iğdır alması gerekirken, maalesef bu yıl bizlere Turist çok az geldi. Gelenlerle ilgilenmedik. Onları ziyaret edip hoş geldiniz demedik, Ticaret odası olarak önceden gidip İran’da Iğdır reklamı yapmadık, esnaflar olarak bir çaba içerisinde olmadık, bekledik ki turistler ayağımıza gelsin.

            İran’lı Turistlerin 15-20 günlük Nevruz bayramı tatilini, doğrusunu söylemek gerekirse iyi değerlendiremedik. Gerçi İran’lı  turistler yıl boyu sürekli geliyorlar.  Ve biz Iğdır’lı yönetici ve esnaflar bu sayıyı artırmak için hiçbir çaba içinde olmadık.

            Sayın Başbakanımız 22 Mart’da Iğdırlılara hitap  edecek ya, vereceğimiz bilgi notunda mutlaka İran/Boralan kapısı olmalıdır. 2010 yılında kararlaştırılan, 2017 yılında mecliste onaylanan Boralan kapısının fiili açılması için bir an önce çalışmalarının başlatılması konusunda talimat vermesini talep etmek gerekmektedir.

            16 Nisan referandum buluşmasından alacağımız en güzel sonuç bu olur kanaatindeyim.

            Şüphesiz her ilin yığınla talebi, sorunu vardır. Iğdır’ın da bu bağlamda sorunu ve talepleri tonlarcadır.  Bazı sorunlar var ki mahallinde çözülebilir, bazıları da var ki hükümetin isteği olmasa asla çözülmez.

            Iğdır iktidarla mesafeli olmadı desek yalan olur. 15 yılda iki milletvekili çıkarmıştır. Şu anda Nurettin Aras Ak Parti Iğdır milletvekili olarak görev yapmakta ve Iğdır’a yatırım gelmesi için gayret sarf etmektedir. Hakeza Ak Parti Iğdır İl Başkanı Ahmet Tutulmaz ve yönetimi de bir gayret içindedirler. Gönül ister ki şehrimize gelecek olan yatırımlarda, getirilmek istenen yatırımlarda kutuplaşma olmadan, birlik ve dayanışma içerisinde çalışılsın ve sonuca odaklı adımlar atılsın. Vekil ile İl Teşkilat arasında ki iletişimsizlik şehrimize gelecek olan yatırımları mutlaka sekteye uğratır. 22 Mart’da Başbakan gelecek,  Vekil ile İl Başkanı kol kola olsunlar. Böylece birlikten kuvvet doğar.

            Fırsatlar her zaman gelmez, Iğdır’a gelecek olan yatırım hepimizi ilgilendirir.  Dolayısıyla gelecek olan yatırımları hızlandırmanın peşinde olalım.

Çağrı merkezinin kurulmasını hızlandıralım. Boralan kapısının açılışını hızlandıralım. Tarım ve hayvancılıkta Iğdır ovasına özel destek projeleri geliştirelim. Cazibe merkezi projesinden yararlanacak yatırımcılar bulalım, önlerini açalım, teşvik edelim.

Başbakan geliyor ya, bizde buna göre hazırlığımızı yapalım istedim.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.