Cabbar ŞIKTAŞ İlk izlenim
Tarih : 2017-03-27
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞİlk izlenim

            Uzun soluklu patika yolculuğu gibiydi. Ayağımız her an burkulabilir, düşebiliriz hissindeydik… Hani uzvumuzun bir yerinde bir rahatsızlık olduğunda bütün dikkatimiz o rahatsız olduğumuz yere çevrilir ya, işte onun gibiydik, 8 yıl böyle geçip gitti.  

            Atalarda boşuna dememişler doğrusu, “ne oldum değil, ne olacağım” demeli insan. Yalan, iftira, haksızlık, ahlaksızlık ve hırsızlık bunların hepsi gelip geçici şeyler. İnsana yar olmaz, yardımcı olmaz. Hele ki ahirette hiç işe yaramayan şeyler.

            Neyse artık önümüze bakmalıyız. 8 yıllık Iğdır Üniversitesi dönemi kapanmış, yeni bir döneme başlanılmıştır.

            Sosyal medyada da açıkladığım gibi, Iğdır Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Sayın Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın devir teslim törenine il dışında bulunmam sebebiyle katılamamıştım. Iğdır’a döner dönmez hemen randevu alıp, hoş geldiniz ve hayırlı olsun ziyaretine gittim.

İlk izlenim elbette çok önemli, sıcaklığını hissettiren bir rektör ve ekibiyle karşılaşmak doğrusu beni hem sevindirdi, hem de ümitlendirdi. Çünkü yıllar boyu bu sıcaklığı görmediğimiz bir kurum ile uzaktan uzağa yazışmalarımız dışında hiçbir temasımız olmamıştı. Olduğunda ise yapmacık olmuştu.

Artık Iğdır Üniversitesi’nde yeni bir sayfa açıldı. Kendinden emin, toplumun hassasiyetlerine saygılı, insanı insan olduğu için seven, kendiyle barışık, tebessüm etmesini bilen, kibir hastalığı bulunmayan,  çalışkan; “Tek hedefim, Iğdır Üniversitesi’ni geliştirmek, öğrenci sayısını çoğaltmak, bilimsel çalışmalar yapmak, halkla bütünleşmek, halkın üniversitelerine sahip çıkmasını sağlamak, akademisyenlerin, özellikle  Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinin sahaya inerek bilgilerini halkla paylaşmalarını sağlamak, çiftçinin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak hedeflerimiz arasındadır.” diyerek hedeflerini ortaya koyması doğrusu bizleri ümitlendirmiştir.

Akademik kariyeri dolu dolu bir profesör’ün, Iğdır Üniversitesi Rektörlüğüne atanmış olması sevindirici bir gelişmedir. Bölge insanı, Ağrı’lı, Iğdır’a yüzlerce defa gelip gitmiş. Hassasiyetlerin farkında. Dünyasında insanı ötekileştirmek yerine, insanı kazanmak olan, çeşitliliği gül bahçesinin rengarenk gülleri olarak gören, yaratılanı seven, insana hizmetten asla geri durmayacağım diyebilen, temiz yüzlü bir insan.

Iğdır Üniversitesi, Iğdır için gerçekten önemli bir kuruluş, şehrin kalkınması,  gelişmesi, modernleşmesi üniversiteler sayesinde olur. Bu bağlamda Iğdır Üniversitesi yıllarca Iğdır’ın kalkınmasına yönelik hiçbir adım atmadı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma bunun farkında, tabir yerindeyse bir enkaz devraldığını biliyor.  Üniversitenin Iğdır ekonomisine katkısını artırmak için de çalışmalar yapacaklarını belirtiyor. Yani üniversitenin halkla bütünleşmesi her alanda olmalı, ilmi, iktisadi her alanda kaynaşmanın sağlanacağını, sempozyumlar, paneller, toplantılar tertip ederek ortak akıl ve işbirliği oluşturacaklarını defaten vurguluyor.  

Üniversite Iğdır halkının, öğrencilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının, kısaca hepimizin malıdır. Sahip çıkarsak, güçlendirirsek, öğrenci sayısının artmasına katkıda bulunursak elbette ki bu güzellik Iğdır’ın olacaktır. Ülkemizde birçok il var ki tek gelir kaynağı üniversitedir diyebiliriz. Üniversitemizin aktif öğrenci sayasını artırmak için rektör başta olmak üzere tüm fakülteler, yüksek okullar gece gündüz çalışmalıdırlar. Bizler sürekli yazmalı, duyurmalı, tanıtmalıyız. Halkımız konuşmalı, desteklemeli, reklamını yapmalıdır. Sosyal medya kullanıcıları üniversitemizi tanıtıcı paylaşımlar yapmalıdırlar.

İlk izlenim olarak üniversitenin başarı çıtasını yükselteceğine hiç şüphem yoktur. Bu ümidim inşallah gerçek olacaktır. Bunu zamanla takip edecek, görecek, yazacak ve siz değerli okuyucularla paylaşacağız.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yeni görevi hayırlara vesile olsun inşallah.  Sayın Rektör’üm ve çalışma arkadaşları, başarılı olmanızı canı gönülden arzuluyorum.  

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası