Cabbar ŞIKTAŞ IĞDIR GÜNDEMİ
Tarih : 2017-06-08
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ            Aslında Iğdır’da ki gündem, ülke gündeminin bile ilerisinde... Halk bu yoğun gündem sebebiyle bir hayli yorgun. Sanırım yorulmaya da  devam edecek gibi gözüküyor.
            16 Nisan Referandumunun hemen ardından Yüksek Seçim Kurulu Iğdır’da fesih edilen İl Genel Meclisi ile ilgili seçim tarihi açıklamış ve geçtiğimiz 4 Haziran günü Iğdır sandık başına gitmişti.
            Referandumdan çıkıp seçime girmek hiçte kolay değildi. Referandum öncesi Iğdır hiç görmediği kadar bakan ve devlet adamı görmüştü. Hatta Iğdırlılar yolların kesilmesi, tedbirlerin alınmasından gına gelmişti de diyebiliriz.
            Hakeza, İl Genel Meclisi seçimi için yine bakanlar, milletvekilleri bir hayli gidip geldiler. Ak Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras 16 Nisan Referandumundan sonra Ankara’ya hiç gitmedi desek yeridir.  Seçimi Ak åParti ve Vatan Partisi çok ciddiye almıştı. MHP ise yöresel imkanlar ile yetim çocuklar gibi seçim kampanyası yürütüyordu. Gerçi bu durum MHP’nin her zaman ki kaderi, hiçbir zaman, hiçbir şeyleri tam olmadı ama azda olsalar ilkeli bir duruşları oldu.  
            Netice ortada.
            30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti Iğdır’dan sadece Aralık ilçesinden bir meclis üyesi seçebilmişti. 4 Haziran 2017 tarihinde yapılan il genel meclis seçiminde ise il genelinde 7 meclis üyesi seçti. Aralık’tan 2, Karakoyunlu’dan 2, Iğdır’dan 2 ve Tuzluca’dan 1 meclis üyesi ile herkesi şaşkına çevirdi.
            HDP 30 Mart’ta 6 Meclis üyesi seçmişti. 4 Haziran’da mevcudunu koruyamadı ve 3 fire vererek Iğdır Merkezden 2, Tuzluca’dan 1 meclis üyesi seçebildi.
            MHP 30 Mart’ta 4 meclis üyesi seçmişti. Iğdır merkez 2, Karakoyunlu 1 ve Tuzluca’dan 1 meclis üyesi seçen MHP, 4 Haziran’da, parti teşkilatlarının ve adaylarının kıt imkanlarına rağmen Iğdır Merkez’den 1 Meclis üyesi seçebildi.
            Doğrusunu söylemek gerekirse MHP’den 30 Mart’ta seçilen 4 meclis üyesi hiçbir günahları olmamasına rağmen, HDP’nin yanlış politikasına kurban edilmiş, parti ve seçmenlerine layık olmuş ama yine de fesih edilmişlerdi. MHP gelen merkezinin bu durumdan haberi bile yoktu... 4 Haziran günü seçim yapılacağından da MHP Genel Merkezi haberdar değildi.
            MHP Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, 26. dönem MHP Iğdır Milletvekili adayı Prof. Dr. Yakup Kumtepe ve Eski Milletvekili Abbas Bozyel dışında genel merkezden Iğdır’a gelip destek veren bir tek kişi bile olmamıştı.
            Neticede zaten ortadadır.
            Hiç kimse birbirinde suç aramasın. Kim ne vermişse, karşılığını alıyor diyebiliriz.
            FIRTINA DİNMİŞ DEĞİL
            Referandum ve il genel meclis seçimleri bitti, şimdi de parti teşkilatlarının seçimi gündeme gelmeye başladı.
            MHP İl, İlçe ve beldelerde teşkilatlarını yeniliyor. Yeni dönemde yeni il başkanı, yeni ilçe başkanları görev alacak gibi gözüküyor.
            Ak Parti’de de aynı durum söz konusu. Ak Parti ülke genelinde teşkilatlarını sil baştan yenileyeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan  Ak Parti Genel Başkanlığına geldikten sonra yaptığı ilk açıklamada teşkilatlarda ki metal yorgunluğundan bahsetti. Ve hepsinin değişeceğinin sinyalini verdi. Doğal olarak zaten kongre sürecinde olan Iğdır Ak Parti teşkilatı içinde yoğun bir il başkanlığı ve ilçe başkanlıkları  talebi olduğu gözüküyor.
            Ak Parti Genel Merkezine gidenler yoğun bir çalışma sergiliyorlar.
            4 Haziran İl Genel meclis üyeliğinde elde edilen başarının bizzat Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından teşekkür edilerek yad edilmesi, Iğdır Milletvekili Nurettin Aras’ın elini oldukça güçlendirdiği gözlemlendi.
            Seçildiği günden itibaren Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz ile  bir türlü anlaşamayan Nurettin Aras’ın, Tutulmaz ile birlik, beraberlik görüntüsü vermesi de elini ovuşturanların, her ikisi arasında fitne yaratıp yer edinenlerin, hesap içinde olanların hesabını tersine çevirmişe benziyor.
            Elbette bu barış siyaseten mi, yoksa yürekten bir barış mı doğrusu bilmiyoruz. Ama umarız ki, samimi bir barış olur. Iğdır’a daha çok hizmet ederler. Birlikten kuvvet doğurur, siyasi arenadaki Türk, Kürt ayrımını ortadan kaldırırlar. 
            VEKİLİN KARDEŞİ H. YAKUP ARAS HAYATINI KAYBETTİ
            Yakinen tanıyanlar Merhum H. Yakup Aras’ı çok sever sayarlardı. Çok hırsı olmayan bir işadamıydı. Aza kanat etmesini bilen, küçük şeylerden mutlu olmasını bilen birisiydi. Dövüş Horozları belki de tırlarından, otobüslerinden daha değerliydi. Arkadaşlığında samimiydi. Kimse için kötülük düşünmez, kimsenin işine karışmazdı.
            Gençlik yıllarında otobüs kullandığında dinlenme istasyonlarında çok ekmeğini yemiş, suyunu içmişimdir.
            Cenaze Törenine Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Erol Kaya, Ahmet Sorgun, Fatih Şahin, Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Ahmet Arslan, Ak Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Iğdır Valisi, Emniyet Müdürü, öğretim görevlileri, kurum müdürleri ve yüzlerce halk katıldı.
            İstanbul’da kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren H. Yakup Aras’ın ruhu şad mekanı cennet olsun.
            MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE MURAT AYDOĞDU ATANDI
            Yıllarca Iğdır’da okul müdürlüğü yapan disiplinli, dirayetli, ilkeli bir yöneticiydi. Resmi törenlerde Mustafa Kemal’in askeri gibi yürür, duruşunu hiç bozmazdı.
           Bir dönem FETÖ’nün hışmına uğrayan ve okul müdürlüğünden alınan 50 okul müdüründen birisiydi. 15 Temmuz sonrası Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına atandı. Görevini layıkıyla yapan ve tayini Edirne Milli Eğitim Müdürlüğüne çıkan başarılı Müdür Hakan Cırıt’ın tayininin çıkmasıyla Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı.
            Elbette bu tasarruf Ak Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras ve Ak Parti Iğdır İl Başkanı Ahmet Tutulmaz’ın ortak kararıyla neticelenmiştir. Doğru bir karar olduğuna hiç şüphe yoktur. Şüphesiz Murat Aydoğdu hocamızda başarılı hizmetler ortaya koyarak kararın ne kadar doğru olduğunu kanıtlayacaktır.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.