Cabbar ŞIKTAŞ GİDERAYAK ŞÖYLE DEDİ
Tarih : 2017-06-29
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞGİDERAYAK ŞÖYLE DEDİ

            Bir yıl önce Iğdır’a Vali olarak atanmıştı ve göreve başladıktan bir ay sonra 15 Temmuz hain darbe kalkışmasıyla karşılaşmıştı. Henüz şehri, ahaliyi tanımaya çalışırken 15 Temmuz darbe kalkışması sürecini yönetmeye koyuldu. Darbenin yapılmaya çalışıldığı saatlerde Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın talimatından önce meydanlara inmişti. Tutuklanan 5. Hudut Alay Komutanı FETÖCÜ Ekrem Albay’ın kışlaya gelin çağrısına, siz buyurun gelin, valilikte çay demledik, beraber içeriz karşılığını vermişti. Askeri araçlar Valiliği işgale geldiğinde valilik bahçesinde halkla beraber duruyor ve konuşmalar yaparak halkı bu hain darbecilere karşı direnmeye çağırıyordu. Hatta ilk gün şöyle demişti: “Arkadaşlar bu FETÖ terör örgütü her kılığa girebilen bir örgüttür. Şu anda aramızda bizi dinleyenler bile vardır. Ama bilsinler ki burada durmaları, bizimle fotoğraf çektirmeleri onları kurtarmayacaktır. Mutlaka adalete teslim edileceklerdir.” Diyordu.

            1 yıla o kadar çok şey sığdırıldı ki, 15 Temmuz süreci, referandum süreci, il genel meclis seçim süreci ve bunlara paralel olarak onlarca bakan, hükümet yetkilisi, milletvekilinin ağırlanması, şehrin iş ve işlemlerinin yürütülmesi, hepsi bir yıl içinde yapıldı.

            Bir yıl önce Iğdır’a atanan Iğdır Valisi Ahmet Turgut Alpman, son valiler kararnamesiyle merkeze alındı.

             Bayram günü halkla bayramlaşan Alpman, ertesi gün Iğdır’dan ayrıldı.

              Iğdır’dan ayrılmadan önce vefat eden teyzemin taziye çadırına geldi ve hem allahaısmarladık dedi, hem başsağlığı diledi.

              Kısada bir konuşma yaptı Vali Alpman ve şöyle dedi: “Bir yıla çok şey sığdırdım. Sizleri tanıdım. Çok güzel dostluklarım oldu. Başım dik, anlım açık, devlet büyüklerim böyle karar vermişlerse ne gücenirim, ne üzülürüm. Belki şimdilik merkeze alınmamı uygun görmüşlerdir. Belki yarın daha başka bir görev vereceklerdir. Onun için hiç üzülmem, tasalanmam. Sadece sizlerden ayrılacağım için bir burukluk yaşıyorum.” Dedi.

               BÜROKRASİDE HAYAT BÖYLEDİR İŞTE

               Zaman olur bir yerlere atanırsın, görev yaparsın, dostluklar edinirsin, düşmanda kazanırsın, görevini tamamlarsın ve o şehirden ayrılmak zorunda kalırsın. Önemli olan arkada hoş bir seda bırakabilmektedir. Önemli olan başı dik, anlı açık gidebilmektir. Önemli olan görevini hakkaniyet ölçüsünde yaptığına inanıyor olmandır.

              Bir yıl kısa süreydi ve zorlu süreçti. Beraber oturduk, sohbetler ettik, Azerbaycan Türkçesiyle “çörek kestik” yolunuz da anlınız gibi açık olsun.

              TEŞEKKÜR

              Annemin ablası, teyzemin vefatı sebebiyle bizleri yalnız bırakmayan, cenaze merasimine iştirak eden, taziye çadırını ziyaret ede, telefonla arayan, sosyal medyada başsağlığı mesajı yazan tüm dostlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

              UYUŞTURUCU TERÖRE GEÇİT VERİLMEYECEK

              Geçtiğimiz hafta “uyuşturuluyoruz” başlıklı bir köşe yazısı kaleme almış, yetkililerin dikkatini ülkemizde ve ilimizde giderek artan uyuşturucu terörüne çekmeye çalışmıştım. Konuyla ilgili olarak Polis, Jandarma, Valilik ve *uyuşturucuya hayır” kampanyasını yürütmesi için öneride bulunduğum üniversite makaleyi çok olumlu bulmuş, çalışmalarını daha da hızlandıracaklarını açıklamışlardır.

             Umarım operasyonlar daha çok sıklaştırılır, suç şebekeleri kıskıvrak yakalanır ve halk bilgilendirilerek uyuşturucu kullanımının önüne geçilir.

             VALİ YOLU İNANILMAZ KALABALIK

             Türkiye’de ikinci bir eşi ve benzeri en azından doğuda hiç yoktur. Havanın sıcak olması hasebiyle akşam oldu mu bütün Iğdır vali yoluna akın ediyor. Bir tek Iğdır’mı, ilçeler, Doğubayazıt, Nahcivan, İran’lılar da Vali yolunun müdavimleri arasında. Abartmıyorum Kars’tan, Kağızman’dan gelen misafirlerimizde var.

              Elbette kalabalık beraberinde sıkıntıları da doğuruyor.

             Kavga çıkıyor, hırsızlık oluyor, toplumun huzurunu bozacak davranış sergileyenler oluyor. Kapkaç olayları yaşanıyor. Dilenciler artıyor. Ve benzeri bir takım olumsuzluklar bu güzelim kalabalığın huzurunu bozmak için sanki bilinçli bir şekilde yapılıyor.

            Umarız tedbirler biraz daha artırılır ve ülkemizin en güvenilir ili olan Iğdır’ımız yine aynı şekilde güvenilir il olarak kalır.

            BAZEN YALNIZ OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜRSÜNÜZ

            Bazen vatan millet uğruna misyon üstlenirsiniz. Duruşunuzu ortaya koyar kararlı davranış sergilersiniz. Sizinle aynı noktaya odaklananların arkanızda duracağını düşünür öz güven sahibi olursunuz.
             Ve geriye dönüp baktığınızda  yapayalnız olduğunuzu fark edersiniz.
             Gün gelir yine iş başa düştüğünde bir başkaları sizi bulur.
             Ve siz yine yalnız bırakılırsınız.
             Bu düzenin kuruluşu böyleymiş hissi uyanır içinizde... hayattan zevk almaz, inancınız azalır, şevkiniz kırılır.
             Kayıtsız kalmakta varmış hayatta der söylenmeye başlarsınız.
             Hiçbir şeyi umursamayan, hiçbir şeyle ilgilenmeyen, gelene ağam, giden paşam diyen biri olabilmekte varmış hayatta demeye başlarsınız.
             Üzücü olanda şu ki, hayat ve insanlar, insanı amorf olmaya itiyor. Akmaz, kokmaz, bulaşmaz, ilgilenmez, dertlenmez, her kalıba sığar olur insan.
             Siz siz olun arkanızı sağlama almadan kahramanlığa kalkışmayın.
             Unutmayın ki meydanda sadece siz kalacaksınız. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası