Cabbar ŞIKTAŞ VALİ ÜNLÜ BENİ YANILTMADI
Tarih : 2017-09-21
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞVALİ ÜNLÜ BENİ YANILTMADI
            Iğdır’da 2-3 ay içerisinde mülki idare dahil tüm üst bürokrasiye yeni atamalar yapıldı.
            Bir yıl gibi kısa zaman diliminde Iğdır’da çalışan birçok bürokrat ya görev süresini tamamlayıp yer değişikliği yaşadı, ya da merkeze çekildi.
            Tayin ve yer değişikliği sebebiyle Iğdır’da Vali, Başsavcı, Ağır Ceza Başkanları, Rektör, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, Vali Yardımcısı, Mit Başkanı gibi değişimler yaşandı.
            Kadronun nerdeyse tamamı yeni atanmış kişilerden oluşuyor.  Hepsi genç ve dinamik, kamu hizmetlerinin en hızlı ve azimli yıllarını Iğdır’da yaşıyorlar.  
            Vizyon güzel:
            Iğdır Valisi Enver Ünlü’de kısa süre önce göreve başladı. Kaymakamlıktan Valiliğe  atandı. Gerçi kaymakamlık yaptığı ilçeler Iğdır’dan büyük ilçelerdi. Ancak il statüsünde bir şehri idare etmek ile, Kaymakamlık arasında işleyiş farkı mutlaka vardır.
            O anlamda valilik tecrübesi olmayan birinin Iğdır’a Vali olarak atanması doğrusu hepimizde bir endişe yaratmıştı. Çünkü Iğdır zor ve hareketli bir coğrafya ve burada tecrübeli kişilerin görev yapması gerekir diye düşünürken, Kaymakamlıktan gelen ve Vali olarak Iğdır’a atanan Enver Ünlü, bu kısa sürede ortaya koyduğu duruşu ve başarısıyla herkesin taktirini topladı.
            Genç, dinamik, azimli ve aynı zamanda dirayetli bir valilik profili ortaya koyan Vali Ünlü, yine genç, dinamik, hareketli kadrosu ile gece gündüz demeden çalışıyor, vatandaşla iç içe sorunlarını dinliyor, çözüm üretip anında çözüme odaklı adımlar atıyor.
            Bir Valiyi diğer bir valiyle kıyaslayıp, artı eski şeklinde değerlendirmeği hiç doğru bulmuyorum. Her yiğidin ayrı bir yoğur yiyiş şekli vardır değimiyle paralel olarak yorumlamayı daha etik buluyorum.
            Bu bağlamda Iğdır Valisi Sayın Enver Ünlü’nün ziyaretine gidip ilk tanıştığımızda aldığım pozitif enerji beni ümitlendirmişti. 
Ziyaret sonrası yakın çevre Vali Ünlü ile ilgili “nasıl birisi” sorusu yönettiklerinde, “çok ümitlendim. Çok başarılı olacak dediğimde,” kimileri erkencisin diyorlardı. “Ben ise ilk izlenim çok önemli, eğer ilk izlenimde o pozitif enerjiyi alıyorsanız, mutlaka çalışmaları da başarılı sonuçlar doğuracaktır” diyordum.
            Elbette süreç öyle hızlı, öyle karmaşık, öyle belirsiz ilerliyordu ki, haliyle vatandaş ta karar vermekte zorlanıyordu. Bilindiği gibi ülkemiz 15 Temmuz hain darbe girişimi, PKK saldırıları, Suriye hadiseleri ve ABD destekli PYD’nin Suriye’de sınırımızı tehdit eden durumu, Işid terör örgütünün içte ve dışta ki saldırıları, Irak’ta ki gelişmeler, Avrupa’nın düşmanca tutumu, İsrail’in sinsi politikası ve bölgede irili ufaklı yüzlerce gelişme yaşanırken, bir de üstüne üstlük 15 Temmuz sonrası yapılanmada doğru kişileri seçip, doğru atamalar yapmak hiçte kolay olmasa gerek.
            Tüm bu olumsuzluklara rağmen Iğdır’a atanan kadro gerçekten de göz dolduruyor.  Vali Enver Ünlü’den o anlamda beklentiler de çok yüksek seviyededir. Iğdır hem hizmete muhtaç, hem ilgi alakaya muhtaç ve hem de doğru, dirayetli, ilkeli bir yönetime muhtaçtır.
            Vali şehrin her alanında, her biriminde, her yatırımında imza sahibidir. Bu sebepledir ki, Vali bir şehrin kalkınmasında, huzurunun sağlanmasında, yerel dinamiklerinin gözetilmesinde, suç ve suçlunun etkisiz hale getirilmesinde, kamu hizmeti veren birimlerin daha aktif, daha disiplinli çalışmasında Vali’nin rolü çok büyüktür.
            Iğdır Valisi Enver Ünlü mütevazı aile yapısıyla, kibirden uzak ve aynı zamanda devlet ciddiyeti ile olaylara hakim, hiçbir şeyi kulak ardı etmeyen bir vizyon ortaya koymuş, bu düşünce doğrultusunda görevini ifa etmekte olduğu görülmektedir.    
            Şehrimize hizmet eden, bir çivi çakan her kese minnet duygusu ile yaklaşıyoruz.
Elbette devletin işidir, kamu görevidir yapmaları gerekiyor diyebiliriz. Ancak bir var ki rutini yapıp günü kurtarmak için çalışırsın, bir de var ki canı gönülden çalışır bir tuğla daha fazla koymaya gayret edersin. Bu gün ki kadro bir tuğla daha fazla koyma gayretinde olduğundan bizlerde mahalli basın olarak bunu görüyor ve takdir ediyoruz.
            Bu vatan bizim, hepimizin. El birliği ile bu vatanı Cennet’e dönüştürmek varken, çatışmanın ne anlamı var. Ölmenin, öldürmenin ne gereği var. Hoşgörüyle, sevgiyle, barış ile, dayanışma ile ülkemizi, şehrimizi ayağa kaldırmalı, kalkındırmalı,  güzelleştirmeliyiz. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.