Cabbar ŞIKTAŞ Öz eleştiri yapıyor musunuz?
Tarih : 2017-11-13
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ Öz eleştiri yapıyor musunuz?

 

Bana öyle geliyor ki kimse öz eleştiri yapmıyor. Şayet yapılmış olunsaydı bu gün ki tablo olmazdı.

Hangi tablodan bahsediyorum biliyor musunuz. Siz yapınca doğru, başkası yapınca ihanetçi olunan tablodan.

Dün Ak Partide siyaset yapanlara ihanetçi diyenler, sonrasında kendileri gidip Ak Parti’de siyaset yaptılar.

Doğrusu kim nerede siyaset yapar çokta önemli değil. Önemli olan siyaset yaptığı yerde toplumun hassasiyetlerini göz ardı etmemesi, şehrin ve toplumun sorunları ile hemhal olabilmesi ve duyarlı davranmasıdır.

İyi Parti kuruldu, Iğdır kurucu başkanlığına ise  iki kez MHP’den Milletvekili ve bir kez de Belediye başkan adayı olan Av. Gündüz Güneş getirildi. Yani MHP o anlamda Türkiye’de olduğu gibi Iğdır’da da bir bölünme yaşayacaktır. Haliyle sıkıntının farkında olan  MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli yüzde 10 baraj  konusunu gündem ederek sıkıntıyı da tescillemiş oldu.  Sonrasında ise gelen tepkileri cevaplandırmak adına bir açıklama yapan başkan yardımcısı Semih Yalçın’ın lafı dolandırıp öyle demedik te böyle dedik tarzında bir düzeltme yapmaya çalışması, durumun vahametini ortaya koymaktadır. Zira, MHP yapılan tüm anket sonuçlarına göre de barajın altında görülmektedir.  

Neden barajın altında biliyor musunuz?

MHP Genel Merkezi seçmenine hiç kulak vermediği için. Seçmenini sadece oy vermekle yükümlü birer “mankurt” gördüğü için.

Devlet Bahçeli’ye ön yargısız, tarafsız baktığımızda gerçekten bir devlet adamıdır. Ancak bu siyaset için yeterli değildir. Siyasetçi, siyasette yapmalı, seçmenine kulak ta vermeli, etrafında ki kişilerle ilgili var ise bir şikayet, eleştiri onunda gereğini yapmalıdır.

İşte MHP’de bu yok, ben dedim oldu, sizlerde gelip tabii olmak zorundasınız anlayışı halen dahi hüküm sürmektedir.

Ve bu dayatma alışkanlığı İyi Parti’nin doğmasına sebep olmuştur. MHP yarınlarda İyi Parti’ye karşı yenilgi yaşadıklarında gerçekle yüzleşmiş olacak ama iş işten geçmiş olacaktır.

Ak Parti’de farkında değil  

Bu gelişmelere Iğdır penceresinden bakacak olursak, yapılacak olan ilk yerel seçimde tablo hiçte iç açıcı olmayacaktır. Çünkü Ak Parti Iğdır stratejisini dengeli yürütemiyor. Ankara’dan Iğdır’a hiçte doğru bakılmıyor. Bakanlıkların çoğu ve Genel Merkez Iğdır’dan haberdar değil. Iğdır’ın hassas dengelerini, bekraundunu, kişilerin önemini ya hiç bilmiyor, ya da hiç umursamıyor.

Durum böyle olunca bu gelişmeler doğrultusunda 2019’a gidilen yolda, mutlaka bir yol kazası olacaktır. Yakın bir tarihte Ak Parti il kongresinin yapılacağı öğrenilmiştir. Öğrenilmiştir diyorum çünkü bunu paylaşan olmadığı için sadece kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda öğrenebiliyor ve yazabiliyoruz.

Peki şimdi kafalarda ki soruyu soralım.

- Ak Parti il teşkilat şekillenmesi nasıl olacak, hangi kriterlere göre parti yapılandırılacak? 

- Ak Parti yönetiminde yer alacak olanlar, CHP, MHP ve İyi Parti’nin aynı tabana hitap edip başarısız olmasından medet uman bir yapıyla mı şekillenecek, yoksa, toplumun dinamiklerini harekete geçirebilecek, itaatkar olmaktan ziyade sorgulayabilen, harekete geçirebilen kişilerden mi seçilecek?

- İl Teşkilatı oluşturulurken, MHP, İyi Parti ve CHP’nin tabanı mı düşünülerek teşkilat oluşturulacak, yoksa HDP tabanından da oy alabilecek kişiler listeye konulacak mı?

- Listeler şekillenirken 30 kişilik listede Türk-Kürt  yarı yarıya mı olacak, yoksa daha başka bir formül mü bulunacak?

- Listelerin şekillenmesinde Iğdır Milletvekili Nurettin Aras’ın inisiyatifi söz konusu olacak mı?  

Kimler seçilecek bilmiyorum. Ama bildiğim şudur ki, eğer ki toplumu etkileyecek, beğenisini kazanacak, teşkilat içinde yanlış yapıldığında dur kardeşim bu yaptığın yanlıştır diyebilecek kişiler seçilmez ise, 2019 hüsranını bekleyip göreceğiz.

HDP mağduriyet siyaseti yapacak

Elbette HDP faktörünü de göz ardı etmemek gerekiyor. Şu anda Iğdır’da birinci parti yine HDP’dir. HDP’nin direncini kırabilmek için yapılan kayyum atamaları, kabul edin yada etmeyin HDP’nin gücünü daha da artırmıştır.

Söylemlere bakmayın, HDP bitti falan sözü edenler, yarın sandığa gittiklerinde hiç şüphe yok yine tercihlerini HDP’den yana kullanacaklardır.

Bir ihtimal belki Milletvekilliği seçiminde bir kısım HDP seçmeninde eksen kayması olsa da, yerel seçimlerde bu mümkün görülmemektedir.

Ancak bu tabloyu değiştirecek olan Ak Parti’dir. Ak Parti 7 Haziran genel ve 30 Mart yerel seçimlerinde gerçekle yüzleştiğinde bir alabora yaşamıştı. Küllerinden yeniden doğabilmek için 1 Kasım seçimlerinde Nurettin Aras aday gösterildi ve Ak Parti ciddi bir oy patlaması yaşadı. Şimdi durum daha da karmaşık, Parti genel merkezi geçmişi umursamaz bir algı içerisinde, nasıl bir hamle yapılacağı, nasıl bir tablo çizileceği merak konusu, ama işlerin hiçte kolay olmadığı apaçık ortada.

Süreç sıkıntılı

MHP Iğdır’da standart bir tabana her zaman sahiptir. Parti barajı aşsın, aşmasın, iktidar olsun olmasın hiç fark etmez. MHP’nin o ısrarlı seçmeni oy vermekten imtina etmeyeceklerdir.

Tabi ki, MHP’nin, İyi Parti’nin ve CHP’nin gösterecekleri adaylar da çok önemlidir. Nasıl olsa havanda su dövmeye alışık olan bir toplum, yine havanda su dövmeye devam edecek gibime geliyor.

Dün MHP’yi desteklemeyenlerin camını kıranlar, bu gün başka partilerde siyaset yapıyorlarsa eğer, demek ki her parti de çok ciddi bir eksen kayması yaşanmaktadır.

Sözüm ona,  seçmen dikkate alınmadan çalışmalar devam ettirilirse, Ak Parti seçmeninin ilk seçimde çok ciddi bir eksen kayması yaşayacağını söyleyebilirim. Çünkü partinin salgıladığı algı ‘hem dövüyor, hem seviyor’ şeklinde... Ve en önemlisi partiyi cemaatler idare ediyor düşüncesi hakim. Yani cemaatlere tabi olmayan seçmen ya da partili, Ak Parti de kendisini kiracı gibi hissediyor. Bu algı mutlaka değiştirilmelidir.   

Elbette bu söylediklerim kabul görmeyebilir. Hatta karşı da çıkılabilir. Ama eğer ki Ak Parti genel merkezi tabana inse ve toplumun her kesimine kulak verse, bu dediklerimin çok daha fazlasını duyacaklarından hiç şüphem yoktur.

Ama yok eğer  bu böyle devam ederse, bir zamanlar referans olarak gösterilen SONAR araştırma şirketinin son anketini doğru değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Yani şu anki tabloda ülke genelinde birinci parti Ak Parti ama, sıkıntı büyük. Parti organlarının ayakları yere basmaz ise 2019 hüsran yılı olacak diyebilirim. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası