Cabbar ŞIKTAŞ Güzel günler
Tarih : 2018-03-25
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞGüzel günler

    ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

       Nevruz Bayramı öncesinde 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni ve anma etkinliklerini idrak ettik. Bir gün öncesinde evde Çanakkale filmini seyrederken hayli duygulanmıştım. Sonraki akşam da Hazar Koleji'nde muhteşem bir Çanakkale programı düzenlendi. Öğrencilerin performansı salonda bulunan herkesi duygulandırdı.

       Şanlı tarihimizin sahneye konulması, mehmetçiğimizin eşsiz cesareti, milli ruhumuzun Çanakkale'de zaferle neticelenmesi ancak bu kadar güzel sannelenebilirdi. Bu sebepten ötürü Hazar Koleji ekibini kutluyorum.

     NEVRUZ

       Iğdır Valiliği tarafından organize edilen Nevruz etkinliği coşkuyla kutlandı. Valilik önünde toplanan kalabalık Zübeyde Hanım Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçti ve kutlama alanında  birbirinden güzel etkinlikler sahneye konuldu. Baharın müjdecisi Nevruz Bayramı kutlamalarında yumurtalar tokuşturuldu, örsde demir dövüldü, halay çekildi, ateşten atlanıldı, yeddilevin dağıtıldı, üzümlü pilav ikram edildi ve bu birbirinden güzel anlar ölümsüzleştirildi.

       Vali Enver Ünlü’ye, Serdar Kavza tarafından Han Çapanı kıyafet giydirildi. Müftü Cüneyit Kulas’ın okuduğu dualardan sonra demir dövüldü. Başsavcı Muhammed Sağlam, Milli Eğitim Müdürü Murat Aydoğdu ve alanda bulunanlar örste demir döverek etkinliğe katıldı.   

       Nevruz etkinliği şehir merkezinde kutlandığı kadar, köylerde de doğal seyrinde idrak edildi. Kimi köy ve belde şenlik havasında Nevruzu kutlarken, genelde akraba ziyareti, yeddilevin bayramçalığı etkinlikleri yüzyıllardır yapıldığı gibi tekrardan yapıldı.

     BAHÇEŞEHİR KOLEJİ'NDE NEVRUZ KUTLANDI 

       Nevruz Bayramı günü valiliğin yapmış olduğu Nevruz etkinliğine müteaakip Iğdır Bahçeşehir Koleji de öğrenci velileri, davetliler ve öğrencilere hitap edecek bir Nevruz etkinliği tertip etti. Nevruz ateşinin yakıldığı etkinlikte, halaylar çekildi, kosalar oynadı, ip çekme yarışı yapıldı ve Nevruzun vazgeçilmezi olan yumurta tokuşturuldu, çerez dağıtıldı. 

       Öğrencilere çeşitli yörelerin kıyafetleri giydirilerek, renkli bir görüntü sahnelendi. Veliler ve öğrenciler saatlerce Nevruz alanında eğlendiler.

    ŞAMİL TAYYAR’IN FETÖ BORSASI

       Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar geçtiğimiz gün ilginç bir açıklama yaptı. Genelde Türkiye’de, özelde Gaziantep’te FETÖ borsası kurulduğunu, milyon dolarları verenin dışarıya çıktığını, veremeyenlerin içeride kaldığından falan bahsetti.

       Doğrusu beni çok da ilgilendirmeyen bir durum ama, Şamil Tayyar Iğdır Üniversitesine yapılan FETÖ ve PKK operasyonu sonrasında çıktığı televizyon kanalında akla mantığa gelmeyecek, iftira dolu sözler sarf etmiş, savcıları Iğdır’daki vahim(!) duruma müdahale etmeye çağırmıştı. Ben de Şamil Tayyar’a cevaben bir yazı kaleme almış, dediklerinin tamamen yalan olduğunu ortaya koymuştum.

 

        İlahi adalete bakın ki, dün kendi ilini bırakıp Iğdır’ı karıştırmaya yönelik açıklamalar yapan ve tutuklamaların haksız olduğunu, emniyet ve adliyeyi zan altında bırakarak açıklama yapan Tayyar, şimdi tam tersi bir açıklama yaparak FETÖ borsası kurulduğundan bahsediyor.

       Muhtemeldir; Gaziantep'te ters düştüğü birilerinin FETÖ’den tutuklanmasını beklerken, serbest bırakılmaları hoşuna gitmemiş ki, borsa kurulduğundan bahsediyor. Yoksa durup dururken niye böyle bir açıklama yapsın?

       Madem Tayyar böyle bir açıklama yaptı, peki Ak Parti neden buna karşılık doyurucu bir açıklama yapmadı?

       İşin aslına bakılırsa Tayyar’ın dediği zaten konuşulan bir konu. Ama Tayyar’ın bunu dile getirmesinin, geçmişte yaptığı açıklamalarla pek örtüşmediğini düşünüyorum. Çünkü dün Iğdır Üniversitesi ile ilgili utanç verici cümleler sarf eden Tayyar’a, bu sözü söyleyenler kimlerdi? Mecliste Tayyar’ı ziyaret edip bu yalan yanlış, alakasız bilgileri verip açıklama yapmaya zorlayan kimlerdi? Borsa açıklaması yapacağına, Iğdır’da özür dilemesi gereken bir kesim olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

       Kaldı ki, Türkiye’de FETÖ konusunda ben can siperane çalışıyorum diyenlerin çoğu bana göre “tavşana kaç, tazıya tut” taktiği ile çalışıyor. Suça bulaşmış olanlar bilinçli bir şekilde korunuyor. Evraklar kasıtlı bir şekilde sümen altı ediliyor. Geçen gün Cumhurbaşkanına ‘Haddini aşma’ deme küstahlığı gösteren Ahmet Akgündüz’e tepki gösteren bir kişi duydunuz mu? Birbirimizi kandırmayalım. Gerek Iğdır’da ve gerekse Türkiye’de kimlerin kime hizmet ettiği, koruyup kolladığı bilinmesine rağmen, etraftan dolanıp millete baskı yapmanın hiçbir manası yoktur. FETÖ ve PKK konusunda samimiyetsiz bir mücadele olduğunu artık herkes kabullenmektedir. 

       İyi de vatandaşı niye tercih yapmaya zorluyorsunuz anlamış değilim. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan bir oya tahammül edemezken, böylesine umursamaz bir ekip acaba yarınki seçimleri hangi güç birliği ile kazanacak merak ediyorum doğrusu.

       SANIRIM BİZİM BİLMEDİĞİMİZ ŞEYLER VAR

       Bu söz genelde çok bilen kişiler tarafından teleffuz edilir. “Sizin bilmediğiniz şeyler var” ne yapalım biz de sabredip bilmediklerimizi günü gelince öğreniriz.

       Gizem dolu bir Iğdır’da yaşamak elbette kolay değil. Sokakta konuşan insanlar çok farklı sorular yöneltebiliyorlar. Daha öncede belirttiğim gibi bilmediğimiz için cevaplayamıyoruz.

       Valiliğin tertip ettiği Nevruz etkinliğine Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz katılmadı. Yardımcısı Ferdi Turan katıldı.

       Aralarında bir soğukluk mu var bilmiyoruz. Ankara’ya birtakım şikayetler olduğu söyleniyor. Ama önceki gün akşam Kandil programı sebebiyle TRT KURDİ’nin Iğdır Ulu Camii'den yaptığı canlı yayın programında Vali Ünlü ile İl Başkanı Tutulmaz yan yana oturmuşlardı.

       Galiba bizim gerçekten  bilmediğimiz şeyler var.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası