Cabbar ŞIKTAŞ Gündem karışık
Tarih : 2018-04-27
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞGündem karışık

      24 Haziran seçim tarihinin açıklanmasıyla birlikte ülke genelinde inanılmaz bir trafik oluştu. Aday olmak isteyenler biletlerini alıp Ankara’nın yolunu tuttular. Kimileri listeye girmek için kulis yaparken, kimileri de Ak Parti’ye ismlerini yazdırmak için adaylık dilekçesi veriyorlar. 

       Iğdır’da partilere yoğun bir başvuru olacağı düşünülürken, hiçte abartılı olmadığı görüldü. En yoğun başvuru genelekselleştiği gibi  Ak Parti’ye yapıldı. Hem bürokratlardan, hem siyasetçilerden ve hem de iş dünyasından Ak Partiye başvuru yapılmış durumda. 
Bilindiği üzere Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz’da istifa ederek aday adaylığını açıkladı. Taktik ve strateji bakımından iyi hamleler yapan Tutulmaz, Belediye başkanlarının, ilçe başkanlarının imzasını genel merkeze sundu. Hatta aday adayı olan bazı kişilerin biz olmaz isek aday olarak Tutulmaz’ı istiyoruz projesi bile hazır. 

      Siyasette böylesi ekip çalışmaları şüphesiz ki her zaman olur.
Eski Milletvekili Ali Güner’de yabana atılmayacak bir siyasi birikime sahip. Nerede hangi hamleyi yapacağını çok iyi biliyor. Israrcı ve hedefe ulaşabilmek için mücadele etmekten geri durmaz. 

      Mevcut Milletvekili Nurettin Aras’ın durumu biraz farklı. Kazandığı günden itibaren Ak Parti teşkilatı ile pek uyumlu oldu denilemez. Ya da Ak Parti teşkilatı Aras’ı içine sindiremedi de denilebilir. 

     Ak Parti Milletvekili Nurettin Aras o anlamda Iğdır il ve ilçe teşkilatından hiçbir destek göremez diyebiliriz. Ama Aras’ında kendine göre bağlantıları var. Daha geçtiğimiz günlerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ankara’ya geldiğinde,  Külliye’den Nurettin Aras’ta davet edildi. Orada ne konuşuldu bilemeyiz ama, Sayın Aleyev’in, Sayın Erdoğan’ı ziyaretine, Iğdır Ak Parti Milletvekilinin davet edilmesi yabana atılmayacak bir gelişmedir. 

      Bunlar elbette ki bizim uzaktan takibimiz ve tahmini yorumlarımızdır. Ak Parti genel merkezi şüphesiz ki daha ince ayrıntılar hesap ederek adaylarını inceleyecek ve belirleyecektir. Mahallinden sorup soruşturacaktır. İlgili birimlerden FETÖ, PKK ve benzeri terör örgütlerine bulaşıp bulaşmadığı irdelenecektir. 

OSMAN TOKA, GÖREV VERİLİRSE SEVE SEVE KABUL EDERİM

     Hoşhaber beldesi eski belediye başkanı ve Hudut gazetesinin sahibi Osman Toka ile yaptığımız sohbette: “Ak Parti bir Kürt aday gösterirse, ikinci sıraya bir Türk aday koyacaklardır. Bir Türk aday da gösterseler, ikinci sıraya bir Kürt aday koyacaklardır. Bu nokta’da eğer ki  Nurettin Aras birinci sıradan aday gösterilirse,  ikinci sırasına talibim” dedi. 

      Bilindiği üzere Osman Toka Türkiye’de HDP’den belediye başkanlığını alan birisi. Beldesinde vermiş olduğu siyasi mücadele de, HDP karşısında başarı elde etmişti. 

     İçişleri bakanlığı tarafından kendisine koruma tahsis edilmesine rağmen, kabul etmeyen, “bu bir siyasi yarıştır, halkın iradesine herkes saygı duymalıdır” diyerek korumasız gezen Toka, 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerinde amcası oğlu Ferdi Turan’ın seçim çalışmalarına başlamış, seçim kampanyası boyunca çok ciddi bir performans sergilemiştir.  

    İşleyen süreçte Osman Toka’nın hamleleri elbette ki önem teşkil edecektir. Adayların nasıl şekilleneceği belirginlik kazandığında, taşlar yerine oturacaktır. 

MHP’de HAREKETLENİYOR

       MHP’de de aday hareketlenmesi oldukça yoğun, Iğdır İl Başkanlığına resmi dilekçe veren bir tek Sefer Karakoyunlu var. Ama genel merkeze ve Iğdır teşkilatına dilekçe vereceği söylenen kişi sayısı oldukça fazla. İsimlerini izinleri olmadığı için söylememiz doğru değil. Ama zaman oldukça dar, bu gün yarın hepsi netlik kazanacaktır. 

      Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, MHP’den kim ayrılıp gitsede, MHP her daim bir güçlü tabana sahiptir. Diğer partilerde seçmen kayganlığı yaşansa da, MHP’de bu oran her zaman düşük seviyelerde olmuştur.

HDP seçim stanrtını Iğdır’dan verdi. 

       HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, Sırrı Sakık ve partililer Perşembe günü Iğdır’da mini ama kalabalık bir miting yaptılar. Seçim startını Iğdır’dan verdiklerini açıklayan Buldan, iddialı konuştu. Kürt seçmen de derin bir sessizlik olduğu hepimize malum. Bu sessizliğin sandığa olumlu yansıyacağını söyleyen kişi sayısı oldukça fazla, barış sürecinin sona ermesinden sonra yaşanan gelişmeler, Kürt seçmeni kenetlendirmişe benziyor. 

SANDIK GÜVENLİĞİ  HDP OYLARINI ETKİLERMİ?

      Geçmişte yapılan seçimlerde sandık güvenliği yok denecek kadar azdı. Bu da doğal olarak HDP’nin işine yarıyordu. Özellikle kırsalda seçmen sayısının tamamının oyunun kullandığı sandıklar oldu. 

      HDP ile hükümetin yaşadığı gerilim, Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi, sandık güvenliğinin daha sıkı alınacağı anlamğına gelmektedir. Bu durum da HDP’nin oy oranında düşüşe sebep olur.  Ama edindiğim intiba HDP’nin baraj probleminin gözükmediğidir.

İYİ PARTİ VE CHP SESSİZ

     İYİ Parti kabul etmek gerekirki ülke genelinde bir ivme kazandı. Ancak Iğdır’da kiminle yola çıkacaklar bilinmez. Iğdır’da Cumhurbaşkanlığı seçiminde alacakları oyu, Milletvekilliğinde alacaklarını sanmıyorum. 

      Hakeza CHP’de aynı paralelde, Iğdır’da parti var, ama oyu yok. Gösterdikleri aday sınırlı oy aylıp bölen diye nitelendiriliyor. 
Gelişmeleri değerlendirmeye devam edeceğiz.   

  1. MEHMET YEŞİLYURT 2018-04-28 11:15:23

    MİLLİYETÇİLİK BU MUDUR? BAHÇELİ, SEMİHLER VE CELAL ADANLAR KOLTUK PEŞİNE DÜŞEREK,, ADETA MHP'NİN FİŞİNİ ÇEKMİŞLERDİR. IĞDIRLI HEMŞERİLERİM ASLA BUNLARIN PEŞİNE DÜŞMESİN... ÜLKEYE VE MİLLETE YAZIK OLUR. TV GÖRÜNTÜLERİNE DEĞİL... HALKIN GERÇEKLERİNE BAKMALI...SELAMLAR...

  2. Herşey Ortada 2018-05-25 16:12:10

    Merhabalar Cabbar Bey ve Değerli Iğdır Halkımız,Öncelikle Şunu Belirtmek İsterimki Ak Parti Iğdır İl Teşkilatı Hiçbir zaman Nurettin Aras ile zıt gitme projesinde olmadı olmayacakta.2015 yıllarında Nurettin Arasın Vekil adaylığı teşkilat ve il başkanı Ahmet TUTULMAZ'da istemiştir.ve Seçim süreci boyunca N.A 'nın kendisi Parti ile diyalogunu kesmeyi istemiştir.vekil bey Ankara'dan Iğdıra her geldiğinde Parti binasını ziyaret etmediğini bilmeyen yoktur.kendisine vali yolu arkasında bir dükkan kiralamış sanki Ak Parti bürosuymuş gibisinden.Bu durumda asla teşkilatı kimse sorumlu tutamaz Teşkliat elinden geldiğinin fazlasıyla Nurettin Aras için yaptığını biliyoruz. Nurettin Aras'ın 30 bin oy aldığı dönemde emin olabilirsinizki şuanda Tutulmaz'ın yerine mevcut vekile adaylık verilseydi eğer Ak Parti 10 Bin oy alamazdı.Nurettin Aras kendi öz seçmenini çok üzmüş,aşağılamış,hor görmüş,dışlamıştır.Yanında belirli simalardan başka kimse kalmamıştır,Onlarda Nurettin Arasın vekilliği düştü hemen adamı sattılar,Nurettin Aras Nurettin Aras'ı satmayacak adamları yanında uzaklaşmasına kendisi sebebiyet vermiştir. tüm hersey yasanmış ve bitmiştir.Kendisi Eğerki Ak Partiden Siyaset düşünüyor ise Ahmet Tutulmaz ile Birlikte Hareket Etmelidir.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.