Cabbar ŞIKTAŞ Seçim Sonrası
Tarih : 2018-06-26
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ           Seçim Sonrası
 
          24 Haziran Pazar günü ülkemiz sandık başındaydı. Hem Cumhurbaşkanı seçimi, hem de Milletvekili seçimi yapıldı. Şu da artık kesinleşti ki, parlamenter sistem bu günden itibaren bitmiş, başkanlık sistemi resmi olarak yürürlüğe girmiş ve seçimle de başkan iş başına gelmiştir. 
 
         Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce arasında geçen seçim, hem çekişmeli ve hem de renkli sahnelerle doluydu. Atışmalar, taşlamalar, eleştirmeler aslında demokrasinin gereği olduğundan özlenen bir tabloydu. 
Kabul etmek gerekir ki, Muharrem İnce’nin almış olduğu oylar kesinlikle küçümsenmemelidir. 
 
          Hakeza Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın almış olduğu oylardaki MHP’nin etkisi de küçümsenmemelidir. 
MHP barajın altındadır, MHP bitti denildiği bir ortamda MHP’nin barajı aşması, oy oranını İyi Parti’ye rağmen koruması bir başarı sayılmaktadır. 
 
        Iğdır’da ilk gün ne konuşulduysa o oldu. 
 
        Adaylar açıklandığı gün Iğdır’da bir HDP, bir MHP kazanır demiştik. Hatta bunu ilk analizimde yazmıştım. Eğer HDP barajı aşamaz ise bir MHP, bir Ak Parti kazanır dediğimde, bazı Ak Partili arkadaşlar HDP’nin barajı aşmaması için dua etmekten başka çare kalmıyor demişlerdi. 
 
         Seçim günü şehrin dört bir köşesinden rast gele her bölgeden bir sandıktan seçim sonuçlarını aldım. Aldığım sonuç, daha ilk gün konuştuğumuz sonuçlarla aynı gibiydi. Nitekim öyle de oldu. Ancak, Ak Parti izlediği politika ile hep bir gerilim yarattı. Özellikle kamu görevlileri, iş kur elemanları üzerinde baskı kurduğu söylendi. Bu söylendiler seçim ofisinin önünde zorunlu duruyorlar imajının verilmesine de sebep oldu. Haliyle iyi bir görüntü sergilenmemiş oldu.  
 
          Yaşar Karadağ ise, hep bir sahiplenme, hep bir koruma içgüdüsü, hep bir savunma politikası izleyerek öz güveni artırdı. Yani Cumhur İttifakında olmaması gereken karşılıklı atışma, Cumhur ittifakında oldu. Ahmet Tutulmaz’ın ve Ferdi Turan’ın ilk gün yapmış oldukları konuşma ve akabinde Yaşar Karadağ’ın cevap vermesi Cumhur ittifakını fiiliyatta bitirmiş oldu. 
 
          Ancak Yaşar Karadağ her konuşmasında Cumhur ittifakı genel başkanımızın emridir. Bütün MHP’lilerin bu emre uyması gerekmektedir sözü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı oyların Milletvekilliği oyuyla sınırlı kalmamasını sağladı. 
 
         Ak Parti Iğdır’da 26. dönem Milletvekilliği seçiminde 30 bin oy almıştı. Şimdi ise 19 bin oy almış oldu. Yani Ak parti il teşkilatı tarafından dışlandığını iddia eden Nurettin Aras 1 Kasım’da 30 bin oy alarak kazanırken, biz daha çok oy alırız diye yola çıkan ve aday gösterilen Ahmet Tutulmaz’ın 19 bin oyda kalması genel merkezin dikkatini Iğdır’a yönetmesine sebep olabilir. Başarısız bir yönetim ve başarısız bir aday ile Ak Parti’nin değişim yaşayabileceği tahmin ediliyor.  
 
         Ak Parti 16 yıldır ısrarla hep Kürt kökenli bir il teşkilatı ile devam etti. Genel merkeze verilen bilgi, Iğdır’da Kürt nüfusun daha fazla olması ve doğal olarak Kürt kökenli bir il başkanının olması durumunda daha çok oy alacağı vurgulanıyordu. Ancak bunu tesis etmek bir türlü mümkün olmadı. Kürt nüfusun ezici çoğunluğunun oyunu her daim HDP almayı başardı.  
 
          MHP adayı Yaşar Karadağ her türlü olumsuzluğa rağmen, ağırlıklı olarak seçmen tabanı olan Türk oylarına talipti. Ancak Azerbaycan Türk’lerinin oyları AKP’ye, İYİ Parti’ye, CHP’ye ve kısmen de olsa HDP’ye dağılmıştı.  Buna rağmen 22.447 oy alan Karadağ gerçekten bir rekor kırdı. 
 
          Şimdilik yapılan kabataslak hesaba göre, Azerbaycan Türk’lerinin 8 bin civarında oyu Ak Parti’ye, 5 bin civarında oyu İyi Partiye, 2 bin CHP’ye ve 500 civarında da HDP’ye verildiği hesaplanabilir. 
 
          Yani bunlar üst üste gelecek olsaydı, tahminen 38.000 gibi bir oy oranı ortaya çıkabilirdi. Birde okul, iş, hasta, vs. sebeplerle il dışında olan 5 bine yakın seçmenin oy kullanmadığı da eklenebilir. 
 
          Aynı durum Kürt seçmen içinde geçerlidir. 60 bin oy hedefleyen HDP, 41 bin oy almıştır. Hem yayla dönemi, hem iş dönemi olduğundan yaklaşık 12 bin civarında bir HDP seçmeninin il dışında olduğu ve oy kullanmaya gelemediği vurgulanıyor. Ancak şöyle bir analiz yapacak olursak, oy kullanmaya giden Kürt seçmenin çok fazla bölünmediğidir. 
 
        Kürt seçmenin büyük bir bölümü yine HDP’ ye oyunu verdi. 2 bin oy Saadet partisi ve 9 bin civarı oyda Ak Parti aldı. MHP-CHP-İYİ PARTİ genel toplamda bin oy ancak aldı.  
 
        Seçim bitti, kazanan her iki vekilde seçmenlerine birer teşekkür konuşması yaptılar. HDP’ den Milletvekili seçilen Habip Eksik ve MHP’den Milletvekili seçilen Yaşar Karadağ seçmenlerine teşekkür ettiler. 
 
        Demokrasi kazanmıştır. 
 
        Kazanan her iki Milletvekiline de başarılar dileriz. 
 
          Iğdır’da huzur ve barış ortamının daim olmasını sağlayacak olan halkımızın duyarlılığını yitirmemesini temenni ediyorum. 
Seçim süresince Polis ve Jandarma’nın gece gündüz demeden çalışması, asayişi sağlaması, en ufak bir huzursuzluğun olmasına müsaade etmemesi, özellikle Polislerin seçim ofislerinin etrafında güvenlik önlemi alması ve başarılı hizmetler ortaya koymaları sebebiyle, Iğdır Valisi Enver Ünlü’ye, Vali Yardımcılarına, Emniyet Müdürü Melih Ekinci’ye, Jandarma Alay Komutanı Albay Hakan Başakçı’ya, ve tüm kamu kurum çalışanlarına teşekkür ederiz. 
 
        Yeni dönemin ülkemize huzur ve barış getirmesini, ekonomimize iyi yönde yansımanı temenni ederiz. 

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.