Cabbar ŞIKTAŞ Bir Seçim Bitti, Diğeri Başlıyor
Tarih : 2018-07-02
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞBir Seçim Bitti, Diğeri Başlıyor 
 
          24 Haziran genel seçimleri henüz bitmesine rağmen, seçilenler üyelik kayıtlarını yaptırıp yemin etmezlerken, mahalli seçimlerin ayak sesleri duyulmaya başlandı. 
 
         Olağan durumda 30 Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan mahalli seçimler, 4 Kasım 2018 tarihinde de yapılabilir. Bu durum karşısında partiler şimdiden çalışmaya başlamışlar. Aday adaylarının da şimdiden kulis faaliyetlerini sürdürmeye başladıkları görülmektedir. 
 
         ÖNCE İL BAŞKANLIĞI BELİRLENECEK
 
          Ak Parti’nin ülke genelinde Milletvekili çıkaramadığı üç ilden birisi de Iğdır’dır. Milletvekili çıkarmakla kalmayıp ülke genelinde üçüncü olduğu tek il de Iğdır’dır. 
 
          Bilindiği üzere 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti il başkanı Ahmet Tutulmaz istifa etmiş ve Milletvekili adayı olmuştu. Yerine de geçici olmak üzere il başkan yardımcısı Ferdi Turan’ı il başkanı olarak atamıştı. Seçimde yaşanan başarısızlığın ardından il başkanlığına talip olanların sayısı da her geçen gün artıyor.  
 
           Seçim sonrası yeni il başkanı atamasının olacağı söylentileri, adaylığını açıklayan kişilerin çoğalmasına vesile olmuş durumda.  Şu ana kadar adaylığını açıkladığı söylenenler arasında Ak Parti eski teşkilat başkanı Ergün Aras,  Ak Parti Karakoyunlu eski Belediye Başkanı Ziyatali Deliktaş,  Ak Parti eski milletvekili Nurettin Aras, Ak Parti il başkan yardımcısı Resul Şek, Milletvekili adayı Hasan Güneş, gibi isimlerin il başkanlığına talipli olduğu da söyleniyor. Şimdilik isminin açıklanmasını istemeyen taliplilerin de olduğu bilinmektedir.
 
        HASAN GÜNEŞ’in SESLİ İTİRAZI
 
         Ak Parti 2. Sıra Milletvekili adayı Hasan Güneş, parti içinde itiraz ederek şöyle demiş; “Birileri algı oluşturup Azerbaycan Türkleri Ak Parti’ye oy vermedi diyorlar. Bunu diyenler de Ak Parti’ye oy vermeyenlerdir. İlin tüm listesini aldım ve inceledim. Ak Parti hem şehir merkezinden ve hem de tüm köylerden çok iyi oylar almıştır. Hiçbir Türk köyü ayrım gözetmeksizin oy vermiştir. Elimde ki verilere göre Ak Parti Azerbaycan Türklerinden 10-11 bin oy almıştır. Bu oyları yok hükmünde göstermek, genel merkezi yanıltmak, yanıltmaya çalışmak kimsenin haddine değildir. Bu dediklerimde raporumda yer alacak ve gelen müfettişlere iletilecektir.” Dedi.   
 
         16 YILDIR HİÇ TÜRK BAŞKAN OLMADI
 
         Bu realiteyi ortaya koyarken lütfen kimse yanlış anlamasın. Bu bir gerçek ve halk bu gerçeği sürekli konuşuyor. O açıdan yazmamızın bir sakıncası olacağını düşünmüyorum.  
 
           Ak Parti kurulduğu günden itibaren yaklaşık 16 yıldır hiçbir zaman bir Azerbaycan Türk’ünü il başkanı yapmadı. Başkan yardımcısı, ilçe başkanı gibi görevlere getirildi. Ama hiç birinci adam görevi verilmedi. 
 
          Bu durumun genel merkeze itiraz olarak iletildiğini duydum. Ancak Ak Parti genel merkezinden şöyle bir cevaben verildiği söylendi. “Kürt nüfus fazla olduğundan, daha çok oy alırız düşüncesi ile Kürt il başkanı atanmıştır.” Denilmiştir.  Ancak her defasında arzu edilen oylar alınamamış ve kaybedilmiştir. 
 
        Yani Kürt nüfusun Iğdır’da fazla olduğu doğrudur. Ancak HDP her zaman ezici bir çoğunlukla Kürt oylarını aldığı da bir gerçektir.  
 
        24 Haziran seçimlerine bakıldığında, Ak Parti’nin adayı Kürt olmasına rağmen, 65 bin Kürt oyundan sandığa gideninin 9-10 binini ancak alabilmiştir. 
 
       Hakeza 7 Haziran’da Ferdi Turan büyük bir Kürt aşiretin üyesi olmasına rağmen 10 bin oy almış, ‘kendi ifadesiyle’ bu oyların yarıdan fazlasını Türk seçmen verdi demiştir. 
 
       Bu veriler YSK sitesinde mevcuttur. Arzu eden girip sandık sandık inceleyebilir. 
 
       Ak Parti, partiler içerisinde en çok üye sayısına sahip parti olmasına rağmen, bazı seçimlerde parti üye sayısının çok altında oylar aldığı da bilinen bir gerçektir. 
 
      Türk seçmen; “Bir dönem de Ak Parti il başkanı bir Türk olsa kıyamet mi kopar serzenişinde her daim bulunuyor.” Bence kopmaz, ama Cumhurbaşkanından az oy alan Ak Parti teşkilatları ve genel merkezi mutlaka gözden geçirilir diye düşünüyoruz. 
 
        Ak Parti genel merkezi sil baştan gözden geçirilmez ise, sanıyorum bu düşüş yerel seçimlerde de devam edecektir. Halka rağmen aday gösterilirse, başarısızlık olur elbette. Sayın Cumhurbaşkanı öyle sanıyorum ki teşkilatlara el atacak, değişim rüzgârlarını başlatacaktır. 
 
         TÜRK SEÇMEN
 
         Azerbaycan Türkleri hakkını savunamıyor. Mesela; son seçimde 8 ile 10 bin oy Ak Partiye vermelerine rağmen, oy verenlerin bunu telaffuz edememesi gibi. Ak Parti genel merkezine, Iğdır’da Azerbaycan Türkleri 1500 oy verdi denildiğinde itiraz edememesi gibi. Kendi hakkını savunurken utanıp sıkılması gibi. İyi Parti gibi bir balonun peşine takılması gibi. Anlamsız küskünlük ve itirazlar sebebiyle oylarının birçok yere bölünmesi gibi. 
 
        MAHALLİ SEÇİMLER NASIL ŞEKİLLENİR
 
        4 Kasım veya 30 Mart’ta yapılması planlanan mahalli seçimlerin nasıl şekilleneceğini tahmine kalkışırsak eğer; 
 
       1-Ak Parti, MHP ittifakı olabilir. Normalde yerel seçimlerde Cumhur ittifakı olmayacak deniliyor ama olabilir de diyenler var. Yine aynı şekilde hangi parti çok oy alırsa, az alanın oyu çok alana tabi olur. 
 
       2-Yerel seçimlerde  HDP’nin gücü biraz daha artıyor. Genel seçimde Ak Parti’ye oy veren birçok seçmen, yerel seçimde oyunu HDP’ye vermeyi tercih ediyor. 
 
      3-Ak Parti bir Kürt aday gösterse, Kürt oyları bölüneceği için MHP’nin şansı artar. Yok eğer bir Türk aday gösterirse, Türk oyları bölünecek ve  HDP’nin şansı artacak.  İYİ Parti ve CHP’nin de göstereceği adaylar elbette önemlidir. Kazanamayacaklar ama oy bölecekler. CHP İl Başkanı İlhan Zor varlığı ile yokluğu belli olmaksızın yıllardır partinin başında ve bütün adayları da Türk gösteriyor. Bu da ilginç bir durum aslında. 
 
       4-Hiçbir parti ittifak yapmazsa, birleşme olmazsa, HDP zorlanmaksızın belediye başkanlığını kazanır. 
 
        IĞDIR SPOR BEKLEDİĞİ İLGİYİ GÖREMEDİ
 
        Iğdır Spor’a yardım toplamak amacı ile geçtiğimiz hafta bir gece tertip edildi. Maalesef davetliler geceye beklenen ilgiyi göstermediler. 
 
        Oysa Iğdır Spor hepimizin ortak değeridir. İmkânı olan iş insanlarımızın Iğdır Spor’a destek olması, Iğdır Spor’un üçüncü lige çıkmasını sağlamaları gerekmektedir. 
 
        Bir şehrin en iyi tanıtımı Spor’la, kültürel etkinliklerle olur. Iğdır’da bu bağlamda desteklenmeli ve üçüncü lige çıkması sağlanmalıdır. 
 
        Iğdır Spor Başkanı Hasan Aras, yıllardır öz kaynakları ile ayakta tutmaya çalıştığı Iğdır Spor sayesinde birçok gencimizi kötü alışkanlıklardan alı koymuş, spor’la buluşturmuş ve hafta sonları güzel bir aktivasyonun oluşmasına katkı sunmuştur. Bu sebepten ötürü olmazsa olmaz sporumuzun güçlendirilmesi için el birliği yapılması gerekmektedir. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.