Cabbar ŞIKTAŞ Seçime Daldık Geçimi Unuttuk
Tarih : 2018-07-08
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞSeçime Daldık Geçimi Unuttuk

 

            Millet oy kullanmaktan yoruldu. Seçmekten, seçim meydanlarına gitmekten, seçim ofislerinin önünü doldurmaya çalışmaktan, siyaset yapmaktan usandı, bıktı.

            Madem başkanlık sistemi artık yürürlüğe girdi. Madem ülkemizde başbakan olmayacak ve başkanlık sistemi uygulanacak, o zaman belediye başkanlarını da atamayla yapında herkes bu ızdıraptan kurtulsun. ABD’de olduğu gibi valilerin seçimi bize uymaz, ona da bir formül bulun atayın olsun bitsin.

            Bir seçim bitiyor, başka bir seçim başlıyor. Millet birbirinden kırılıyor, küsüyor. İş yapamaz duruma düşen esnaf her geçen gün geriliyor. Doğal olarak bu gerilimden uzaklaşmak için, işsizlikten kurtulmak için, seçimleri bir an önce rafa kaldırmalı, başkanın seçimiyle birlikte, başkanın yapacağı atamalarla işler tezlikle yoluna konulmalıdır.

            Bunu kinaye olarak algılamayın lütfen, Avrupa’da olsa belki öyle algılanır ama, burası Türkiye, ne kanunlarımız Avrupa kanunlarına uygun, ne de halkımız Avrupa’lı kadar eğitimli.

            Kendimize boy vermeyi bırakalım. Gerçeklerle yüzleşelim. Ülkemiz büyük bir ülke, genç nüfusu yoğun bir ülke, şehirlerimiz özellikle batıda ki şehirlerimiz her geçen gün modernleşiyor, ama işsizlik artıyor, kalite düşüyor.

            Artık özümüze dönmeli, gerçeklerin farkına varmalı, sürecin lehimize işlemesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

            KORKAK PARA KAÇIP GİDİYOR

            Ekonomistler öyle diyor.

             Hiç anlamadığım konulardan biride ekonomi olduğu için, yorumlarımı ekonomistlerin yorumları üzerinden ifade etmek istiyorum. Büyük para babaları istikrar görmedikleri ülkelerde paralarını tutmazlarmış, haliyle ekonomistler diyor ki Türkiye’de istikrar görmeyen yabancı sermaye parasını ülkemizden çekiyormuş. Ekonominin böylesine dar boğaza girmesinin sebebi de buymuş. Onun için diyorum ki, bir an önce istikrarlı bir devlet olduğumuzu bütün cihana haber salmalı, bunu uygulamalı olarak yaşamalı ve yaşatmalıyız.

            Aksi halde zaten birçok şeyi dışarıdan ithal eden bir ülke olarak zor günlerimizin daha çok zorlaşacağını şimdiden söyleyebiliriz. Devlete iş yapan müteahhitler ödenek alamıyor. Müteahhit ödenek alamadığı için piyasaya olan borcunu ödeyemiyor. Haliyle bu zincirleme durum herkesi etkiliyor. Orta ve küçük esnaf gerçekten zor durumda. Bankalarda bir birine bağlantılı olarak çöküşler giderek artıyor. İcra işlemleri çoğalıyor. İş bırakan sayısı artıyor. İşini küçültmek zorunda kalan esnaf sayısı artıyor. Bu göstergeler göz önünde bulundurulduğunda yapılması gereken şeyin köklü çözümler üretmekten başka bir şey olmadığıdır.

            Bu olumsuzlukları düşündüğümüzde, istikrarın bir an önce sağlanması gerektiği ve istikrarın sağlanması için de Başkan’ın ve ekibinin tez elden işe koyulması gerekmektedir.

           KARAMSAR DEĞİLİM

           Yukarıda sıraladığım olumsuzluklar bir geçiş sürecidir diyebiliriz. Ama ümitsiz değilim. Her şeyin daha güzel olacağına inancım tamdır. Yeni dönemde komşularımızla olan ilişkilerimizin düzeleceğini, Suriyelilerin ülkelerine gönderilmesi için çalışma yapılacağını, FETÖ ve PKK ile mücadelede kararlı adımlar atılacağını, köşe başlarını tutan fitne merkezlerinin bertaraf edileceğini, devleti hortumlayan sünepelerin temizleneceğini düşünüyorum.

          Hayali ihracatın değil, gerçek ihracatın önünün açılacağını, teşviklerin gerçek yatırımcıya verileceğini, üretimin artırılacağını, tarım ve hayvancılığın radikal kararlarla destekleneceğini, tarım ve hayvancılıkta sırf devletin verdiği desteklerden yararlanmak için hile yolu ile teşvik alıp kaçanların engelleneceğini, bürokrasinin gösterişten uzak durup çalışacağını düşünüyorum.

         KAYISI FESTİVALİ

          Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit’in bizatihi başında durup yönettiği Iğdır’ın simgesi olan Kayısı’nın tanıtılmasına yönelik yapılan festival gerçekten güzeldi. Binlerce kişinin katıldığı festivalde sanatçıların kalitesi de tartışılmazdı. Azerbaycan, İran ve ülkemiz sanatçılarının seslendirdiği şarkılar keyifle dinlendi, eşlik edildi.

         HDP’li belediye başkanı Murat Yikit’in organize ettiği festivalin açılışının Azerbaycan folkloru ile yapılması da dikkatlerden kaçmadı.

        Organizede emeği geçenleri kutluyorum.

        DOĞRU MU ACABA?

          Duydum ki Iğdır’da İŞ-KUR’dan geçici olarak işe alınan bazı kişilerin, İŞ-KUR’da işe girmelerine referans olunmasına karşılık bankamatik kartları toplanmış ve bankadan çekilen aylıklar referans olunanlar tarafından yarıya bölünüyormuş? Böyle bir ahlaksızlığın olacağını tahmin etmiyorum ama, olmuşsa da büyük bir ahlaksızlık olmuştur diyebilirim.

          15 TEMMUZ

          15 Temmuz’a az kaldı. FETÖ’nün çirkin yüzünü gösterdiği o günü anmamız gerekiyor. Gazeteler, tv’ler, sosyal medya 15 Temmuz’u anlatmak için hiç boş durmamalı. Yıllarca bizleri sömüren, geleceğimizi elimizden alan, çocuklarımızı robotlaştıran, köleleştiren, ülkemizi istila eden, kaynaklarımızı kurutan, (kozmik) gizli bilgilerini yabancı servislere aktaran, FETÖ ve uzantıların ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu sürekli hafızalarda canlı tutmamız gerekmektedir.

          Iğdır Valisi Enver Ünlü bu günün anısına Billboard bastırıp kamuoyunu bilgilendirmeye başladı. Hazırlanan görseller gerçekten de tüyleri diken diken eden görseller. Bu ülkenin ekmeğini yiyip, bu ülkeye kurşun sıkan alçakları düşününce insanın kanı donuyor. Her kim ki yaşadığı ülkesine ihanet içerisinde ise Yüce Allah hiçbir zaman yüzünü güldürmesin.

         Bu sebepten ötürü Vali Ünlü’yü hazırlatmış olduğu billboard görsellerinden ötürü kutluyoruz. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.