Cabbar ŞIKTAŞ Siyasi Gelişmeler
Tarih : 2019-01-24
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞSiyasi Gelişmeler

 

            Siyasi partiler adaylarını açıklayınca, bir kere daha anladık ki, siyasette her saniyenin bir hükmü varmış sözü gerçekten de öyleymiş.

            Siyasette hiçbir şeyin garantisi yoktur. Ummadığınız bir anda hiç beklemediğiniz bir sonuçla karşılaşmanız mümkündür.

            Iğdır’da etkili olan üç büyük siyasi parti vardır. HDP, MHP ve AK PARTİ. Bu partiler il, ilçe ve belde adaylarını açıklayarak seçim startlarını verdiler.

            HDP’de Iğdır il merkezi için 7 aday adayı yarışıyordu. En sona mevcut belediye başkanı Murat Yikit ile Yaşar Akkuş kalmıştı. Bir kesim Murat Yikit’in kesin aday gösterileceğini savunurken, bir kesim de Yaşar Akkuş’un aday olacağını söylüyordu.

            Parti dışında ki kişiler genelde Murat Yikit’in aday olacağına inanıyorlardı. Ama Yaşar Akkuş açıklandı. Bu karar bir kesimde şaşkınlık yaratırken, diğer kesim tarafından da sevinçle karşılandı.

            MHP’de aday adaylığı yarışı tamamlamış olsa da, Cumhur ittifakı yarışı henüz tamamlamış sayılmaz. MHP’nin adayı İsa Yaşar Tezel adaylığı açıklandığı günden itibaren Iğdır’a gelmiş, seçmen listeleri üzerindeki çalışmalara odaklanarak muhtarlık için köylere giden oyların durdurulması, il dışındaki öğrencilerin seçim günü Iğdır’a gelişinin organize edilmesi gibi işlerle yoğun bir mesai harcamıştır.

            Ama iş bununla bitmiyor.

            Çünkü Ak Parti’den aday olan Adil Aşırım, MHP tabanından oy aldığı anda, MHP’nin kazanma şansı oldukça zayıflar. Yani Cumhur ittifakının Iğdır’da hayata geçirilmesi için Ankara’da mesai harcanması gerekiyordu ve öyle yapıldı. İsa Yaşar Tezel, MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ile MHP Genel Merkezine giderek Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye durum anlatılmış, Iğdır’da oyların bölünmesi durumunda seçimi kaybedeceklerini izah ettikleri öğrenilmiştir.

            Bu gelişmelerin ardından seçim bölgesi Iğdır’da seçim çalışmalarını sürdüren İsa Yaşar Tezel’i dün Ak Parti genel başkan yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, Ak Parti Iğdır Belediye Başkan adayı Adil Aşırım, Ak Parti il başkanı Ahmet Tutulmaz ve beraberindekiler ziyaret ederek cumhur ittifakıyla ilgili gelişmeleri görüşmüşlerdir.

            Görüşmede ortaya çıkan netice kısaca şöyle olmuştur. “Her iki parti kendi adayı ile seçime gidecek olursa, seçimi kazanmak imkânsızdır.” Bu görüşme neticesinde Vedat Demiröz’ün ve Ak Parti genel merkezinin bu güne kadar doğru bilgilendirilmediği ortaya çıkmış ve Demiröz’ün bunu rapor haline getirip genel merkeze sunacağım demesinin ardından MHP seçim bürosundan ayrılmışlardır.

             Şu da anlaşılıyor ki bu yoğun ülke ve siyaset gündeminin içerisinde Ak Parti Iğdır’a çokta hâkim olamamış, ya da Iğdır il teşkilatı ne demişse onu doğru kabul edip gereğini yapmışlardır.

            Zira Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’ün MHP seçim ofisinde 2014 yerel seçim sonuçlarını istemesi, danışmanının 2014 yerel seçim sonuçlarını okuması, Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın Cumhurbaşkanına verdiği %60 oyla yerel seçimlerin karıştırılmaması gerektiğinin altı çizilmiştir.

            ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

            Aylar önce boşuna dememiştim “oylar çantada keklik değil” diye. Kekliklerin 31 Mart günü uçtuğunu görünce şaşırmayasınız diye şimdiden hatırlatıyorum.

            AK Parti ilçe ve belde adaylarını da açıkladı. Açıklanan adayların hiçbirisinde genel merkezin inisiyatifi söz konusu değildir. Genel merkez sadece bilgilendirilmiş ve bilgilendirildiği şekliyle de onaylanmıştır.

            PARTİLER TAM LİSTESİ VE AYRINTILAR

            IĞDIR: MHP İsa Yaşar Tezel, HDP Yaşar Akkuş-Eylem Çelik, AK Parti Adil Aşırım, CHP Sözer Sayan

            TUZLUCA: AK Parti adayı Faruk Korkusuz. HDP adayı Kemal Savaş-Ayşe Aras Kaynar, Saadet Partisi, eski belediye başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan ve CHP Abdullah Çinibulak yarışacaklar. Tuzluca seçimi Iğdır’a benzemez, Tuzluca’da seçmen aday ilişkisi oldukça farklıdır.

            HOŞHABER: Ak Parti Yusuf Karasu, DHP Ahmet Karasu ve Ak Parti’den aday gösterilmeyince istifa eden eski belediye başkanı Osman Toka CHP’den aday oldu. Karasu ailesinden amca yeğen’in aynı beldeden aday olması da renkli bir görüntü olarak değerlendirildi.  

            HALFELİ: Ak Parti İbrahim Çobas, HDP Hasan Safa, eski belediye başkanı Mehmet Sarıtaş’ta Saadet Parti’sinden aday oldu.

            MELEKLİ: MHP Eray Coşar, Ak Parti Turan Çatalkaya, üçüncü bir aday çıkar mı bilinmez.

            KARAKOYUNLU: MHP Bayram Ballı, Ak Parti Kurban Kaya, CHP Cafer Dalga, İYİ Parti Cemalettin Çalışkan BBP Partisi Ziyatali Deliktaş.

            ARALIK: AK Parti Mustafa Güzelkaya şimdilik tek aday, eski belediye başkanı Bayram Teksay yaptığı açıklamada, birkaç güne kadar aday olup olmayacağım netleşir dedi. Diğer partiler henüz netlik kazanmasa da, yeni bir oluşumun olacağı söyleniyor.

            4’te 1 ADAY

            Ak Parti 4 belediye başkanından sadece birini aday gösterdi. Karakoyunlu Belediye başkanı Kurban Kaya aday gösterilirken, Halfeli Reşat Başkara, Melekli Ali Varol ve Aralık Bayram Teksay aday gösterilmedi.

            AK PARTİ İLİ VERİP İLÇE VE BELDELERİ İSTEYEBİLİR

            AK Parti’nin yaşanan gelişmelerle ilgili taktik değiştirip MHP’ye Iğdır merkezi bırakıp, ilçe ve beldelerde MHP’nin adaylarını çekmesini isteyebilir.

            Son görüşmenin ardından böyle bir imanın ortaya çıktığı konuşuluyor.

            İL GENEL MECLİS VE BELEDİYE ENCÜMEN ÜYELERİ YARIŞI DEVAM EDİYOR

            Partiler belediye başkan adaylarını açıkladılar. Sırada il genel meclis üyelikleri ile belediye encümen adaylarının nasıl şekilleneceği konusu var. Belediye başkanlarının belirlenmesinin ardından parti ile aday arasında encümenlerin belirlenmesi noktasında yoğun trafik olacağı muhakkaktır. İl Genel Meclis üyeliği ise tamamen il teşkilatına ait. Bakalım teşkilatlar ve başkan adayları meclis ve encümen üyelerini belirlerken hangi kriterlere dikkat edecekler.   

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.