Cabbar ŞIKTAŞ Herkes Duymak İstediğine Odaklanır
Tarih : 2019-02-13
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ              Herkes Duymak İstediğine Odaklanır
           
            Bu genel bir alışkanlıktır. Doğru söylersin işine gelmez burun kıvırır, yalan söylersin mutlu olur ve sana saygı gösterirler.       
         
            Yani, “sözün yeri, yerin sözünü” geçtik, artık herkesin duymak istediği doğrultuda konuşmak gerekiyormuş. Adam veya kadın çok çirkin olsa bile, çok yakışıklı veya güzelsin demeliymişiz. Ya da bu gömlek sana büyük geliyor diyeceğimize Midyum’luk kişiye XXL gömleğin çok güzel olduğunu söylememiz gerekiyormuş… Aksi halde mahalledeki herkese ayrı ayrı izahat yapmalı, hesap vermeli ve hatta araya arabulucu koyup barışmaya çalışmalıyız.
           
            Bu saçma davranış her bireyde olmasa da çoğumuzda var diye düşünüyorum. Zira olmamış olsaydı bunca sorun yaşanmazdı.
         
            Bana çok sıklıkla şöyle diyorlar.
         
            Bu seçim arifesinde neden sessizsin. Neden gündem yaratacak yazılar yazmıyorsun. Neden görüş beyan etmiyorsun diyorlar.  
           
            Aslında yazıyorum da bazılarının işine gelmiyor. Niye gelmiyor biliyor musunuz, insanlar duymak istediklerini duyamadıkları için işlerine gelmiyor. Ben siyasi yorum yaptığımda da, durum tespiti yaptığımda da objektif olmayı tercih ediyorum. Yani birilerinin hoşuna gidecek şekilde yazacak olursam, bir zaman sonra kimse benim yazdıklarıma da itibar etmez. Çünkü sipariş üzere kaleme alınan yazının inandırıcılığı olmaz.
           
           Mesela diyorum ki, Cumhur ittifakının olup olmayacağını bilmiyorum. Dün aldığım net bilgiye göre, Çarşamba veya Perşembe günü açıklanacak ve Cumhur ittifakı MHP çatısı altında seçime girilecektir. Bu bilgiden önce ise, MHP cenahı benim diyordu, AK Parti cenahı benim diyordu. Bende diyorum ki, kim olur bilmem, ama birbirinize karşı kırıcı olmayın. Yarınların ne getirip, ne götüreceğini kimse bilemez. Elbette her parti kazanmak için sahaya çıkar. Kazanan kişiye ve partiye saygı duymak gerekiyor. Demokrasi de zaten bunu gerektirir diyorum.
         
          Bu söz sıradan kabul edildiği için okuyan, okuyup geçiyordu.
       
          Örneğin deseydim ki; “Cumhur ittifakının falanca adayı çekilmezsen bu şehri sana dar ederler, aklını başına al ve genel merkezin seni çekmese bile pılını pırtını topla ve çek git desem, eminim ki yazdığım yazı elden ele dolaşacak, racon üstüne racon kesenler olacak, kalpler kırılacak ve küslükler oluşacaktı.”
           
          Ya da şöyle deseydim; “Falanca parti sırf oyları bölmek için uğraşıyor. İki adayla kazanılmasının imkansız olduğunu herkes biliyor. Tek adayla da oylar çantada keklik sayılmaz, kimse kazanmışız, bu iş bitmiş havasında olmasın.” Desem eminim ki yine birileri farklı bir eleştiri getirerek hırpalamaya çalışacaklardı. Ama ben dün de, bu günde, yarında hep sağduyuyu önereceğim. Bu halkın birbiriyle daha sıkı dost, kardeş, arkadaş kalmasına katkıda bulunmaya çalışacağım.  
         
          Sevgili okurlar.
         
          Bu bir süreçtir. Seversin, sevmezsin. Herkes kendine göre bir siyasi görüşe ve fikre sahiptir. Kiminin siyasi görüşü, fikri boğazından geçer, kiminin yüreğinden. Sen yanlış ben doğru tartışması bizlere hiçbir şey kazandırmaz.  
         
          Cumhur ittifakı Doğu ve Güneydoğu’da belediyeleri HDP’ye, batı illerinde de belediyeleri CHP ve İYİ Parti’ye kaptırmamaya çalışıyor. Haliyle tersini düşündüğümüzde de batı illerinde CHP ile İYİ Parti de Doğu ve Güneydoğu’da etkili olan HDP’de belediyeleri AK Parti ve MHP’ye kaptırmak istemiyor.
           
           Bu siyasi bir yarıştır. Bunu farklı mecralara çekmek son derece yanlıştır. Yani partiler işlerine geldiği gibi hareket ediyorlarsa madem, halk niye kamplara bölünsün ki. Yani sarf edeceğimiz her bir sözde halkı kamplara böleceksek eğer, bence en büyük ihaneti halkımıza biz yapmış oluruz.  
         
           Benim için iki tip insan vardır; iyi insan , kötü insan. Falanca ırk, falanca mezhep diye ayrıştırmam. Benim bu şehirde vazgeçemeyeceğim dostum, arkadaşım, akrabam diyeceğim her milletten insanlar vardır. Günlük siyasi çıkarlar uğruna ne kimsenin tırnağına taş değsin isterim, ne de böyle bir kazanım elde etmek için fitne merkezi olurum.  
         
          İTTİFAK VE AYRINTILAR
         
         Cumhur ittifakı o kadar çok konuşuldu ki artık insanlara gına geldi. Birbirine bunu soranlarda yoruldu, sorulara muhatap olan adaylarda yoruldu.
         
         Bu gün veya yarın Cumhur ittifakı ile ilgili resmi açıklamanın yapılacağı belirtildi.
İlçe ve beldelerde her parti kendi adayları ile seçime gideceklerdir.
       
         Iğdır’da Cumhur ittifakı sadece belediye başkanlığı ve belediye encümenleri için yapılacaktır.
     
          2014 yerel seçimlerinde partiler Belediye encümeni çıkarma oranına göre belirleneceğinden, 2014 yılında AK PARTİ Iğdır’da belediye encümeni kazanamadığı için encümen hakkı yoktur. Ama yine de birlik adına, dayanışma adına Ak Parti’den de encümen bırakılacağı belirtildi.
 
          İl genel meclis üyeliğinde ise ittifak yapılmayacaktır. Her parti kendi encümen aday listesi ile seçime katılacaktır.   
   
          Cumhur İttifakının adayı MHP adayı İsa Yaşar Tezel olmuştur.
   
          Yapılan yalan yanlış dedikodulara kimse itibar etmesin, gereksiz yere tartışmaya girmesin, kimse kimsenin kalbini kırmasın.
   Tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum. Hoşgörünün kazanacağından herkesin emin olmasını hatırlatmakta yarar görüyorum. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.