Cabbar ŞIKTAŞ Can Azerbaycan
Tarih : 2019-02-22
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞCan Azerbaycan

            Uzun zaman olmuştu gitmeyeli. 5 yıl sonra yeniden Azerbaycan’a gitmek doğrusu çok mutlu etti beni. Hele ki Türkiye Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım’ın davetlisi olarak gidip, orada üst düzey görüşmeler yapmak gerçekten az rastlanır şeylerdi.

           Geçtiğimiz hafta sonu İş İnsanı Caferali Taşbağ ve Gazeteci Serdar Ünsal ile gittiğimiz Azerbaycan’da 4 gün misafir olduk. Nahcivan’a vardığımızda İş İnsanımız İshak Yaycılı ve ortakları fabrikalarında bizleri ağırladılar.

            Bakü’ye vardığımızda Caferali Taşbağ’ın oğlu genç iş insanı, mütevazi yönetici Necmeddin Taşbağ bizleri karşıladı ve kalacağımız yere götürdü.

            Sabah uyandığımızda protokol dışı gezimiz ilk olarak Azerbaycan’ın en güzel mekanlarından biri olan Tarkovi’de başladı, ardından içeri şehir, bulvar ve rüyalar şehri Bakü’yü gezip dolaşmaya başladık. Akşam Türkiye Azerbaycan Dostluk Gurubunda bulunan Milletvekilleri Bakü’ye geldiler. Diğer vekiller dinlenmeye çekilirken, Şamil Ayrım ve Yaşar Karadağ ile gecenin ilerleyen saatlerinde buluştuk ve hasbihal ettik.

          Azerbaycan’da güne çok erken başlanır. Bizde öyle yapardık, erkenden uyanıp programa dahil oluyor ve temaslarımızı sürdürürdük. İlk olarak protokolle birlikte Azerbaycan’ın Lideri Merhum Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret edip gül bıraktık ve Fatiha okuduk. Ardından şehitler Xıyabanı’na gidip 1990 Yanvar (Ocak) şehitleri ve 1992 Karabağ (Hocalı) şehitlerini ziyaret ettik, ruhlarına Fatiha okuduk… Xıyaban’ın girişinde bulunan Türk şehitliğini de ziyaret edip çelenk bıraktık. Ülkemizin her şehrinden Nuri Paşa komutasında gidip savaşan askerlerimizin ismi var o şehitlikte, her birinin ismi bir mermere yazılmış ve isimleri ölümsüzleştirilmiştir.

          ÖNEMLİ BİR AYRINTI

          Azerbaycan’da mezar taşına gül ya da karanfil bırakmak adettendir. Ama çok ince bir düşünce yatar gül bırakma alışkanlığının altında. Mezarlıklar yerden çok yüksek değil. Gülü bırakmak için illa da baş eğmeniz gerekiyor. Doğal olarak gül bırakan şehitlere baş eğmiş oluyor.

         Şimdi anımsayamadım ama, yaşanmış bir hadiseyi anlatmak istiyorum.  Sovyetler döneminde Rus öğrenciler Azerbaycan’ın bitki örtüsünü görmek için Azerbaycan’ın dağlık bölgelerine inceleme yapmak üzere gelirler. Başlarında ki, hoca küçük bir çiçeği gösterir ve kokusundan bahseder. Öğrencinin biri koparıp koklamak isterken, hoca müdahale eder ve o çiçeği eğilip koklamalısınız ki gerçek kokusunu alasınız der. Bunun üzerine bütün Rus öğrenciler diz çöker ve eğilip çiçeği koklarlar.

         Hocanın oradaki maksadı sonradan anlaşılır ki, Rusları Azerbaycan toprağına baş eğdirmekmiş.

         Milli Mecliste Heyetler arası görüşme yapıldı.

         Dostluk gurubu heyetleri Milli Meclis’te, karşılıklı görüşme yaptılar ve iki ülke arasında ki dostluk ilişkilerinin daha çok geliştirilmesi, güçlendirilmesi konularında fikir alış verişinde bulundular ve Meclis Başkanı Oktay Esedov tarafından kabul edildiler.

         İSA HEBİPBEYLİ

         Nahcivan üniversitesinin eski rektörü, Iğdır’ı çok yakinen tanıyan, Iğdır, Kars, Ağrı, Erzurum ve Ardahan benim için ayrı bir değere sahiptir diyen Prof, Dr. İsa Hebipbeyli Iğdır’a kucak dolusu selamlar gönderdi. En kısa sürede Iğdır’ı ziyaret edeceğim diyen Hebipbeyli, hem Milletvekili ve hem de Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’de başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

        CUMHURBAŞKANI SAYIN İLHAM ALİYEV’e ZİYARET

        Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev Dostluk gurubunu kabul etti. Samimi bir ortamda geçen görüşmede, Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in özellikle Iğdır’a selam göndermesi heyettekilerin de dikkatini çekti.

         Misafirleri Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e takdim eden Ali Hasanov, Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ’ı takdim ettiğinde, Aliyev; “Iğdır nasıldı, Iğdır’lılara menim selamımı götürün.” demiş ve içtenliğini göstermiştir.

         Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım’a, günün anısına hediye takdim eden Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev, Ayrım’a yüksek seviyede ilgi ve alaka göstermesi de dikkatlerden kaçmadı.

          BÜYÜKELÇİ MİSAFİRLERİ AĞIRLADI

          Azerbaycan Türk Büyükelçisi Ertan Özoral, Azerbaycan’da bulunan tüm misafirleri elçilikte ağırladı.

          Samimi bir ortamda Türk usulü yemeklerle ağırlanan misafirler fotoğraf çektirdikten ve dinlendikten sonra sefirlikten ayrıldılar.

          TEŞEKKÜRLER

          Bakü’de ki programa bizleri davet eden Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Dostluk Gurubu Başkanı Şamil Ayrım’a, bizlere ev sahipliği yapan Azerbaycan Türkiye Dostluk Gurubu Başkanı Milletvekili Ehliman Emrahcanov’a, bizleri karşılayın ilgi ve alakasını eksik etmeyen iş insanı Necmeddin Taşbağ’a, bizimle birlikte Azerbaycan’a gelen iş insanı Caferali Taşbağ’a, Bakü’de her daim bizlere ev sahipliği yapan Ali Hebipbeyli’ye teşekkür ederiz.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası