Cabbar ŞIKTAŞ SEÇİM SONRASI
Tarih : 2019-04-02
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ       SEÇİM SONRASI 
 
        Uzun soluklu bir seçim kampanya süreci yaşandı ve 31 Mart 2019 Pazar günü halkın sandığa gitmesiyle seçim son buldu. 
 
        Aylarca gece gündüz çalışan tüm adaylar ve taraftarları bu uzun soluklu seçim süresinde bir hayli yoruldular.  Gece gündüz demeden her kapıyı çaldılar. Her yüreğe dokundular. Ve Sonuç olarak kimi aday kazandı kimi aday kaybetti. 
 
         İl, ilçe, belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belediye encümenleri ve ülke tarihinin en yoğun muhtar adayları 31 Mart 2019 Pazar günü kıyasıya yarıştılar. 
 
         Elbette herkesin gözü kulağı Iğdır Belediye seçimlerindeydi. 2 dönemdir HDP’nin yönetiminde olan Iğdır Belediyesini kazanmak için Cumhur ittifakı MHP çatısı altında birlik oluşturdu ve İYİ Parti’de aday göstermeyerek Cumhur İttifakını destekledi. 
 
          MHP tarihinde bu güne kadar hiç olmamış bir doğal birlikteliğin yaşandığı görüldü. 
 
           MHP tarihinde bir ilke imza atan İsa Yaşar Tezel, tek aday olmasına rağmen her kapıyı çaldı, her yüreğe dokundu, hiçbir taşkınlığın olmasına müsaade etmedi, mütevazı, ağırbaşlı bir seçim kampanyası yürüttü. Önemli ayrıntılardan birisi de, Cumhur İttifakı MHP adayı olarak Kürt seçmene gitmeyi ihmal etmemesiydi.  Kısacası belediye başkan adayı olarak seçim çalışması adına ne yapılması gerekiyorsa onu yaptı. 
 
          Gitmiş olduğu, görüştüğü, oy istediği, seçim ofisine gelerek destek açıklamasında bulunan Kürt seçmenden oy aldı mı derseniz, çok yoğun olmamakla beraber alınmadı dense yanlış olur. Kısmen de olsa oy alındı. 
 
           Ancak Ak Parti yönetimi ve tabanı sürekli etraftan dolandı. Seçime sarılıp sahiplenmedi. İl Başkanı Ahmet Tutulmaz 31 Mart yerel seçimlerine oy isteyeceğine, genelde 24 Haziran seçimlerinin hesabını sorguladı.  Reis’in emrindeyiz diyenler arasında sadece görüntü verenler de yok değildi.  
 
           Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz aday belirlerken de hissiyatlı davrandı.  Eski Belediye başkanlarından Karakoyunlu hariç hiçbirini aday göstermedi. 
 
          Şüphesiz ki seçimin en güzel tarafı gerek Cumhur İttifakı adayı İsa Yaşar Tezel ve gerekse HDP adayı Yaşar Akkuş kışkırtıcı hiçbir söz ifade etmediler. Hem seçim kampanyası süresince hem de seçim günü hiçbir taşkınlık söz konusu olmadı. 
 
         Seçim günü ilk olarak HDP kazandı diye ajanslara bilgiler geçti, HDP’liler bunu kutlarken, bu kez MHP kazandı mesajları TV kanallarından duyuruldu. Bu kez de MHP taraftarları kutlama yaptılar. Her iki grup tansiyonun yüksek olduğu bir ortamda birbiriyle karşılaşmasın diye Polis yoğun önlem aldı. Ancak bu provokasyonu kim yaptı, bu mesajı kim verdi, insanların duyguları ile kim oynadı, insanları sokağa döken kimdi henüz bilinmiyor. 
 
         Seçim sonucu YSK tarafından siyasi partilere tebliğ edildi. YSK’sın sonucuna göre HDP Yaşar Akkuş 22.227 oy, MHP İsa Yaşar Tezel 20.713 oy aldı. Ancak MHP adayı İsa Yaşar Tezel seçim sonuçlarına itiraz ettiği için sonuçlar kesinleşmiş sayılmıyor. MHP’nin gerekçeleri ile birlikte sunduğu itiraz dilekçesi YSK tarafından incelendikten sonra nihai kararın verileceği öğrenildi.  
 
        SEÇİM AYRINTISI
 
        Iğdır İl Merkez 2014 yılında HDP Murat Yikit kazandı. 2019 yılında aday gösterilmedi. HDP Yaşar Akkuş kazandı. Ancak MHP sonuçlara itiraz etti. YSK’nın itirazı inceledikten sonra neticeyi açıklaması bekleniyor. 
 
        Tuzluca İlçesi 2014 yılında HDP Mehmet Gültekin kazanmıştı, Kaymakam kayyum atandı. 2019 seçiminde SP Ahmet Sait Sadrettin Türkan kazandı. 
 
        Hoşhaber Beldesi 2014 yılında HDP Ali Çam kazanmıştı, Vali Yardımcısı kayyum atandı, 2019 seçimlerinde HDP Ahmet Karasu kazandı. 
 
          Halfeli Beldesi 2014 yılında AK Parti Reşat Başkara kazanmıştı,  aday gösterilmedi. 2019 seçimlerinde HDP Hasan Safa kazandı. 
 
          Melekli Beldesi 2014 yılında Ak Parti Ali Varol kazanmıştı, aday gösterilmedi. 2019 seçimlerinde MHP Eray Coşar kazandı. 
 
          Karakoyunlu İlçesi 2014 seçimlerinde CHP Kurban Kaya kazanmıştı, Ak Partiye geçti. 2019 seçimlerinde Ak Parti’den aday oldu. 2019 seçimini MHP Bayram Ballı kazandı. 
 
          Aralık İlçesi 2014 seçimlerinde DP Bayram Teksay kazanmıştı, Ak Partiye geçti, 2019 seçimlerinde aday gösterilmedi. 2019 seçimlerini Ak Parti Mustafa Güzelkaya kazandı.  
 
           İL GENEL MECLİSİ 
 
           HDP 2014 yılında 6 il genel meclis üyeliği kazanmıştı. Meclis fesih olunca  2017 yılında  ara seçim yapıldı ve bu sayı 3’e döştü. 2019 seçimlerinde ise HDP Iğdır 3, Karakoyunlu 1, Aralık 1, Tuzcuca 1 Encümen kazanarak toplam 6 Encümen üyesi kazanmış oldu. 
 
          AK Parti 2014 yılında 1 Encümen çıkarmıştı. 2017 yılında ara seçim yapıldı ve Ak Parti bu sayıyı 7’ye çıkardı. Meclis başkanlığını da kazandı.  2019 seçimlerinde ise Ak Parti Tuzluca 1, Karakoyunlu 1, Aralık 1, toplam 3 Encümen kazanmış oldu.  
 
          MHP 2014 yılında 4 Encümen çıkarmıştı. 2017 yılında ara seçim oldu ve 1 Encümen kazandı.  2019 yılında ise  Iğdır Merkezden  2 Encümen kazanmış oldu.   
 
         GÜVENLİK ÖNLEMİ ÜST SEVİYEDEYDİ
 
         Iğdır Valisi Enver Ünlü’nün talimatı ile güvenlik güçleri gece gündüz görevdeydi.  Aylarca İl’in  tamamında Polis ve Jandarma üst düzey bir güvenlik önlemi aldı. Seçim günü dahil olmak üzere seçim kampanyası süresince şehrin hiçbir yerinde hiçbir olay meydana gelmedi. 
 
         SANDIĞA GİDİLDİ
 
         Her seçim sonrası sandığa gidilmedi diye sitem edilir. %82.20’lerde bir katılım oranı var. Diğer gitmeyenlerde Iğdır’da olmayan, Iğdır’la hiçbir bağı bulunmayan kişilerdir. Çok az bir kısmı da il dışında veya il içinde hasta, hasta yakını, öğrenci, yurt dışında olanlar, başka şehirlerde bulunanlar ve benzerleridir.  
 
        Bu her parti tabanı içinde geçerlidir.  Genel olarak halk sandığa gitmiş, oyunu kullanmıştır.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası