Eyvah medzomor patladı..!!
EYVAH METZAMOR PATLADI…!!!!!
                        Sık sık medsamor nükleer santralini gündeme getiriyorum. 40  yıllık gazeteciliğim boyunca her yıl haber yaptım köşe yazısı yazdım. İlk defa Eski belediye başkanımız Orhan Ağırkaya dile getirdi. Yıllar önce ..
        Defalarca haber yaptık .Yeşil Iğdır gazetesi olarak hep gündemde tutuk. Son Yıllarda eski Milletvekili Sinan Oğan bey gündeme taşıdı. Ardından Ayşegül Ahıskalı konuyu belgeselleştirdi.
             Şimdi Van’da deprem oldu Ermenistan ve Iğdır’da da hissettik sallandık. Yine Medsamor nükleer santralı gündeme geldi. Fay hattı üzerinde kurulu bu santral patlasa veya sızıntı yapsa ne oluruz diye düşünmeye başladık. Cabbar Şıktaş konuyu gazetemizde dile getirdi. Enkazdan kurtulmaya mı çalışacağız yoksa radyasyon sızıntısından mı korunacağız. Bilemiyoruz geceler uykumuz kaçıyor Depremden kurtulduk peki radyasyondan nasıl kurtulacağız diye ..
Bu konuya herkes el atmalı bu kabustan kurtulmalıyız..Bu arada Iğdır üniversitesini götürdüler iddiaya göre fay hattının üstüne kurdular….!!!
Nedense yapılan devlet yurtları binaları yıkılıyor…. Bir deprem anında o tesisler ne hale gelir ne can kayıpları olur Allah bilir…!!!
         Ve Van depreminden 8 yıl geçiyor.8 Yıl önce yazılan bu yazıdan dolayı değişen bir şey yok sadece ,ilk defa AFAD  bir tatbikat gerçekleştirdi. Birkaç bürokrat ve köylü bilinçlendi..!! Ya Iğdır da yaşayan 200 bine yakın vatandaş veya Kars, Erzurum, Ağrı bölgesinde yaşayanlar onlarda etkilenecekler…
       Medsomor yine gündeme gelince 2006 yılında yazdığım köşe yazısını bir kere daha yayınlamak gereğini duydum. Allah hepimiz felaketlerden özelliklede Medsamor felaketinden korusun..Amin.
Bu nedenle bir okuyucumdan mektup aldım. Mektupta medzomor nükler santrali patlasa veya sızıntı olsa biz Iğdırlılar ne yapacağız? Nereye sığınacağız. bu konuda atanmışlar ve seçilmişler hangi tedbiri almış diye soruyor. Ben de hiç aklıma bu sorular gelmemişti sahi ne yapacağız patlarsa sizi okuyucumun mektubu ile baş başa bırakıyorum
" Şöyle bir düşünelim. İkide bir her çıkmaza girenin, konu bulamayanların, dikkatleri dağıtıp başka gündem yaratmayı hedefleyenlerin sarıldığı (öğle diyenler vardı)METZAMOR nükleer santrali şu an patlasa ne yaparız.Daha doğrusu konuyu ikide bir gündeme getirip aklınca politika yapanlar,halkın sağlığını ve geleceğini düşündüğünü iddia edenler, her hangi bir proje üretmeden ve elle tutulur gözle görülür kayda değer hiçbir iş yapmayan sırf atandığı için koltuk işgal eden insanlar ne yapacak.
Onlarca sorunun cevabı çok basit. Eğer valilik makamına bir dilekçe yazıp ne yapılacağını sorsanız size şöyle başlayan bir yazı takdim edecekler. Fiyakalı bir imza ve antetli bir kağıtta.Efendim önce valilikte bir kriz merkezi oluşturulacak, sonra sağlık ekipleri yerlerini alacaklar, itfaiye yangınları söndürecek, emniyet asayişi sağlayacak, trafiği idare edecek, eski köy hizmetleri teknik ekip oluşturacak …………falan filan.
Peki eminiz birde şehrin tahliye planı vardır (inşallah) Hani önce valiler ve idareciler, sonra kadınlar ve çocuklar gibi, bunları düşünenler birde yardıma gelenlerin (eğer gelirseler) koordinasyonu ve kılavuzluğu hizmetini de planlamışlardır (inşallah) her şey çok güzel, en azından kağıt üzerinde. Şehir olarak birde konunun uzmanı atanmış ve seçilmiş idarecilere sahibiz buda bir artı puan.Öyleyse korkacak bir şey yok.Gerisini Ermenistan vatandaşları düşünsün.
Ancak dilekçenize şu soruların cevaplarını vermeyeceklerinden, konuyu tamamlama bakımından bazı hatırlatmalar yapmak sanıyorum yararlı olacaktır. Öncelikle; kanunlarla belirlenmiş olan ve her bina yapıldığında yapılması zorunlu, gerektiğinde serpinti sığınağı olarak ta kullanılabilecek şehrimizde usulüne uygun kaç sığınak var? Sivil savunma personelinin sayısı yeterlimi? bu konudaki ekipmanları tam mı? Örneğin telsiz röleleri mevcut mu? Oluşturulacak kriz merkezi her şeyi idare edeceğinden kendilerinin sızıntıdan etkilenmeyecekleri bir ortam var mı? Tahliye planı var mı? Varsa vatandaşın neden haberi yok? Bu konudaki bilgilendirme kaza olur olmaz en kısa sürede toplanacak kriz yönetim merkezi başkanı tarafından tek tek evler gezilerek mi yapılacak? Örneğin bu kaza okullar açıkken oldu. Çocuklar nasıl davranacak, yada gece yarısından sonra her kes uyurken oldu vatandaş ne yapacak? Kriz merkezi nasıl toplanacak? Bunun süresi ne olacak. Belediyenin bu konuda ne gibi bir hazırlığı var? Bir çok ilde olduğu gibi sivil bir örgütlenmesi de var mı? Her şey sızıntı sonucu kirleneceğinden bunca insan ne yiyecek? ne içecek? Şehirde stoklu kaç gaz maskesi, kaç koruyucu giysi mevcut? Şehir olarak bir kaza anında yapılacaklar hakkında karşı tarafla görüşen oldu mu? yoksa sadece protokol yapıyoruz diye geziler mi düzenlendi? Sivil savunma il müdürlüğünün ihtiyaçları özel idarece temin ediliyor mu? Yoksa halen seneye diye erteleniyor mu?............................bunları uzatmak çok mümkün.Ancak cevap verebilecek var mı ? bilinmez. Birde bunlar çok pahalı ve vakit alan işler, patlayacağı da ne malum. Biz yine kurtarıcı kelimemize dönelim. Bu kadar ne uğraşacağız yahu.Metzamor kapatılsın.İşte o kadar. " sizce okuyucum haklı değil mi? Bu konuda cevap bekliyoruz.
Not: bu yazı dediğim gibi 2006 yılında yazılmıştır o Zamanki atanmış ve seçilmişleri ifade ediyor.) 13 yılda yukarıdakiler ne kadar gerçekleşti bilmiyoruz yetkililer açıklarsa öğrenmiş olacağız.Ve son söz tehlikenin ne kadar farkındayız…!!

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası