Ekrem BAYDAR SAYIN FERDİ TURANLA SÖYLEŞİ
Tarih : 2020-12-08
Tüm Yazılar

Ekrem BAYDARSAYIN FERDİ TURANLA SÖYLEŞİ
Sayın Ferdi Turan’ı belediye başkanı yardımcılığına kayyum olarak atamasından dolayı kendisini hem tebrik etmek, hem de belediye ve belediyecilik konusunda görüş ve düşüncelerini almak, için sohbet etmek istedim ve bu sohbetin içeriğini de siz okurlarla paylaşmak istedim.
- Sayın Başkanım atanmanızdan dolayı sizi bir kez daha kutluyor. Bundan sonraki çalışmalarınız için de başarılar diliyorum. İzin verirseniz bir iki soru sormak istiyorum.
- Buyurun sizi dinliyorum.
- Başkanım bildiğim kadarıyla siz ilk defa sorumluluğu ağır olan bürokratik bir görevle görevlendirildiniz. Ne düşünüyorsunuz?
- Dediğiniz gibi üstlendiğim görev, sorumluluğu oldukça ağır olan bir görevdir. Bu sorumluluk bir veya birkaç kişiye karşı değil, bir bütün olarak Iğdır’a, Iğdır halkına ve Iğdır da yaşamını sürdüren herkese ve her kesime karşı bir görev sorumluluğudur. Iğdır’a yabancı değilim, Iğdır halkına yabancı değilim, Iğdır beni bilir, ben de Iğdır’ı biliyorum. Bu nedenle kendimi Iğdır’ın sosyal ve siyasal sorunlarına karşı yabancı hissetmiyorum. Bu konuda Sayın Valimiz Belediye Başkanımız başta olmak üzere, tüm belediye çalışanlarımızla birlikte, halkımıza ayırım gözetmeksizin hizmet etmeye devam edeceğiz. Varsa noksanlarımız onları da halkımızla birlikte tamamlamaya
çalışacağız. Bu hizmet ve çalışmalarımızda asla sosyal ve siyasal ayrım diye bir düşüncemiz olamaz.
- Sosyal dediniz de başkanım aklıma geldi. Sizce sosyal belediyecilik nedir ne amaçlıyor, görevi nedir?
- Şöyle söyleyeyim; Sosyal belediyeciliğin en önemli görevi ya da işlevi, sorumlu olduğu kentin, şehrin, ilin, ilçenin, beldenin, temizlik, imar, ulaşım, alt ve üst yapı çalışmalarının yanında, sosyal ve kültürel çalışmalara da önem vermektir. Sosyal belediyecilik, yönetimlerin yereldeki en önemli kolu ve temsilcisidir. Biz de bu sorumluluğumuzun bilincinde, Sayın Valimizin başkanlığında çalışmalarımıza devam edeceğiz ve bu çalışmalarımız insan odaklı olacaktır.
- Iğdır oldum olası belediye seçimlerinde hep ırkçı ve tek taraflı davranmıştır, sandığa da bu şekilde yansımıştır. Seçmen belediyecilikte ortak bir birliktelik ve bilinçle hareket etmemiştir. Siz şu anda kayyumsunuz bir nevi tarafsızsınız, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Bu siyasi yara, Iğdır’da oldum olası vardır. Açık konuşmak gerekirse belediye seçimlerinde Ağırlıklı olarak Kürtler ve Azeri Türkleri hiçbir zaman ortak hareket etmemişlerdir. Iğdır için ve Iğdır’ın geleceği için değil, kim olursa olsun yeter ki benden olsun mantığı ile hareket etmiştir. Bu düşünce de Iğdır olarak bizleri şehir olarak hep geride bırakmıştır. Bir nevi bulanık suda balık avlamaya çalışıp durmuşuz. Kısaca toplumcu, insan odaklı bir belediyecilik seçimi yapamamışız.
Bu düşünce ve davranışları da göz önüne alarak, Sayın Valimizin de başkanlığında barışçıl, insan odaklı, tüm kesimlere hitap edebilecek bir belediyecilik örneği sunmak temel amacımızdır.
Halkımız için ve halkımızla birlikte yaşanabilir bir Iğdır, katılımcı, tüm seçmenleriyle barışık bir hizmet ve birlikte yönetme arzusu ile çalışmak istiyoruz.
- Şu anda belediye olarak bu günkü ve yarınki Iğdır’a bakınca nasıl görüyorsunuz?
- Iğdır coğrafi konum olarak sosyal ve zengin bir kültür birliğine sahiptir. Üç ülkenin sosyal ve kültür birliğinin etkisiyle yoğrulmuş olmasına rağmen bu avantajını bu güne kadar kullanamamıştır.
Belediye olarak toplumsal çıkarlar korunmamıştır. Üç ülkeye sınır bu ilin konumu coğrafyamızda hiçbir ilde yoktur. Bir yanımızda İran, bir yanımızda Ermenistan, bir yanımızda Nahçıvan var. Iğdır kollarını açmış bu üç ülkeye gel gel diye çağrı yapmaktadır. Ne yazık ki bu çağrıya kimse kulak asmamıştır bu güne kadar. Bu gün Nahçıvan, yarın İran Boralan Kapısı, Ermeniler akılcı, geleceğe dönük düşünseler ve Azerbaycan’la kalıcı bir barış antlaşması yaparlarsa Alican sınır kapısının da açılması uzak bir ihtimal değil. O zaman Iğdır, diğer illerin ve komşu devletlerin cazibe merkezi haline gelecektir. Bu alanda geleceğe yönelik öngörülü projeler geliştirmeliyiz. Bu bakış belediye olarak bize birtakım tarihi sorumluluklar da yüklenmektedir. Birlikte yönetmek ve birlikte başarmak ilkesiyle hareket edersek, Iğdır’ı layık olduğu yere taşıyacak ve bizden sonraki nesillere övgüyle teslim ederiz. Bu da ortak akıl ve ortak birliktelikle gerçekleşir düşüncesindeyim.
- Bu günün yarına ışık tutması için aklınızda birtakım çalışmalar ya da projeler var mı?
- Son zamanlarda Iğdır, çevre il ve ilçelerden, köylerden, kırsaldan hayli göç almaktadır. Özellikle kırsaldan gelen vatandaşlarımızı kent kültürüne adapte etmek için birtakım çalışmalar yapmalıyız.
Bu nedenle hızla çoğalan bir nüfus yoğunluğu vardır. Bu yoğunluğa cevap verecek sosyal çalışmaların yanında kültürel çalışmalara da ihtiyaç vardır. Bu yoğunluktan meydana gelebilecek sorunlara belediye olarak çözüm bulmak için üzerimize düşen ne varsa gereğini yerine getirmek zorundayız. Artan nüfus yoğunluğu, işsizlik sorunu, temizlik sorunu, trafik sorunu ve benzeri sorunları da beraberinde getirmektedir. Kaldırımların işgali, sergicilerin çokluğu bazı cadde ve sokakların işgalden dolayı yaya trafiğine engeli, dilencileri çokluğu, yaşanabilir bir şehre gölge düşürmektedir. Bu gibi sorunların çözümü belediye olarak önceliğimizdir.
- Bu çalışma ve düşünceleriniz hakkında Sayın Valimizin bakışı nedir?
- Sayın Valimizin de bu düşüncelerde olduğunu ve bu düşüncelerimi paylaşacağına inanıyorum.
Çünkü sayın valimizin de düşünceleri halk odaklı ve halkla birlikte çalışmaktan yanadır.
- Evet, haklısınız, Sayın Valimiz Belediye Başkanımızı birkaç defa sahada gördüm. Esnaflarla ve vatandaşlarla olan diyalogu, samimiyeti ve güler yüzlülüğü vatandaşa güven vermektedir. Bu samimi ve içten davranışlarına bizzat şahit oldum. Özellikle bu pandemi döneminde bizzat sahada olması ve vatandaşları bir arkadaş gibi uyarması vatandaşlar tarafından övgü ve memnuniyetle karşılanmaktadır.
- Bunların dışında Iğdır’da farkındalık yaratacak başka çalışma veya projeleriniz var mı?
- Şehrin kanalizasyon ve içme suyu problemlerini çözüme kavuşturmak önceliklerimiz arasındadır. Kısaca belirtmek gerekirse, otogar, sebze hali, yeni belediye binasının yapımı, eşsiz bir güzelliğe sahip ve türünün benzeri olmayan, Millet Bahçesinin yapımı ve bir an önce halkımızın hizmetine sunulması, Haydar Aliyev Parkının yeniden düzenlenerek insanlarımızın hizmetine sunulması Önceliklerimizdendir. Ayrıca Yeşil Kuşak Projesi olarak adlandırdığımız bir projemiz daha var. Devlet Hastanesinden başlayıp, DSİ’ ye kadar giden yol boyunca ve oradan İskender Iğdır Caddesine uzanan kanal boyunca asfaltlama, park, ağaçlandırma ve bisiklet yolu projemiz
yanında, şehrin uygun yerlerine park yapımı ve eski parklarımızı da yenileme gibi çalışmalarımız da vardır. Allah nasip ederse, Sayın Valimizin başkanlığında ve tüm belediye çalışanlarımızla birlikte 2021 yılı içinde insanlarımızın hizmetine sunacağız.
- Evet, Sayın Başkanım bana değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Bir hayli bilgilendim ve bu bilgileri izniniz olursa vatandaşlarımızla da paylaşacağım.
- Ben de çok teşekkür ederim en azından düşüncelerimizi paylaşma ortamı yarattınız. Tekrar teşekkür ederim, Sağ olun değerli hocam.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası