AZERBAYCAN DİASPORA BAKANLIĞINI KUTLUYORUM!

 

Kendimizi bildik bileli Azerbaycan bir sevda olmuştur bizim için.

Azerbaycan ağladığında ağlamış, güldüğünde mutlu olup sevinmişizdir.

Yakın tarihimizin şahitlik ettiği 20 Ocak (Yanvar) 1990 Kızıl Ordunun Bakü sokaklarında savunmasız insanların üzerine tanklarla yürümesi ve çok geçmeden acının, kederin, feryadın arşı inlettiği 1. Karabağ Savaşı; hiçbirimizin hafızasından henüz silinmemiştir.

O gün çaresizliğin, zorluğun, vahşetin, acının her zerresini hissetmiştik ruhumuzda.

Haykıramıyor, sesimizi kimselere duyuramıyorduk.

Azerbaycan diasporası, gönüllüler dışında neredeyse yok gibiydi.

Azerbaycan’ın eşsiz mimarı Umumi Lider Haydar Aliyev 1993 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra Azerbaycan;  dünya ile entegre olmaya başlamış, Azerbaycan’ın haklı davaları dünyanın çeşitli yerlerinde gönüllü kurulan dernekler vasıtası ile seslendirilerek bir kamuoyu yaratılmaya çalışılmıştır.

Bu noktada Türkiye, Azerbaycan’ın sesini duyurmasında önemli rol oynayan kardeş ülkedir. Zira bu kardeşlik bağlarının derinleştiği bir süreçte Umumi Lider Haydar Aliyev, biz “İki devlet, bir milletiz.” sözünü ulusa armağan etmişti.

ERMENİ DİASPORASI

Ermenler; dindaşlıklarını da kullanarak özellikle İngiltere, Fransa ve ABD merkezli dünya genelinde etkili bir faaliyet yürüten diasporaları sayesinde günahkâr olmalarına rağmen sütten çıkmış ak kaşıklarmış gibi kendilerini dünya kamuoyuna pazarlıyor, bir avuç olmalarına rağmen yığınla ses çıkarıyorlardı.

AZERBAYCAN ATAĞA KALKTI

Azerbaycan, hem iç işleri ve hem de dış dünya ile ilgileme çabası içinde biraz da sancılı bir süreç yaşıyordu.

Umumi Lider Haydar Aliyev’in ülkeyi her taraflı ayağa kaldırabilmesi için yoğun bir mesai harcaması gerekiyordu.

Kısa sürede bunu başardı ve hem ülkesinin kalkınmasını hem de dış dünyada Azerbaycan diasporasının aktif çalışmasını sağladı.

Ruhunu Hakk’a teslim ettikten sonra ise oğlu genç Lider İlham Aliyev, iş başına geçti ve Azerbaycan’ın kalkınmasını merhum babasından devraldığı yerden devam ettirdi.

Ancak bir yerden sonra eski Diaspora Bakanı raydan çıktığı için Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından görevden alındı.

Yerine genç, dinamik ve yaptığı işi bilerek yapan Diaspora Bakanı olarak Fuat Muradov atandı.

Yıllardır gönüllü olarak faaliyet gösteren Azerbaycan’a bağlı dernekler, sivil otoriteler, gazeteciler, düşünce kuruluşları, araştırma şirketleri ve binlerce kişi, kuruluş biliniyordu ama çok azıyla iletişim kuruluyordu.

AL ALMA, GÖNÜL ALMA

Henüz göreve yeni başlayan Diaspora Bakanı Fuat Muradov, bu eksikliği fark etmiş olacak ki özellikle 44 günlük Karabağ zaferinin ardından tespit edilen dernekleri madalya ve teşekkür belgeleri ile taltif etmiştir.

Bu nazik ve aynı zamanda gurur verici davranışlarından ötürü Başta Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e, Dışişleri Bakanı Sayın Ceyhun Bayramov’a ve Diaspora Bakanı Sayın Fuat Muradov’a teşekkürlerimi arz ediyorum.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası