ESNAFIN SORUNU İLE İLGİLENEN VALİYİ KUTLUYORUZ

Iğdır Valisi/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, reklam yapmıyor ama sorunlara kalıcı çözümler bulmak için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Iğdır nakliyat sektör ve ihracatçıların Azerbaycan-Nahçıvan’a yaptığı taşımacılıkta ortaya çıkan sorunları saptamak için Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay nakliyecilerle bir araya gelerek sorunlarını dinlemiş ve ardından Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim ile birlikte Nahçıvan’a giderek Nahçıvan Ali Meclis Başkanı Vasıf Talıbov ile görüşmüşlerdi.

DİASPORA KONUYU RAPOR ETTİ

Nahçıvan görüşmesinin ardından Iğdır’a bir dizi ziyaret gerçekleştiren Diaspora Bakanlığı Müsteşarı Daşkın Recepli ve Diaspora Türkiye Masası Sorumlusu Kenan Arif önce Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim ile görüşmüş, bahse konu sorunlar Vali Sarıibrahim aracılığı ile kendilerine iletildikten sonra iş dünyası ile bir araya gelinmiş ve iş insanları yaşadıkları sorunları madde madde Azerbaycan Diaspora Bakanlığı müsteşarına aktarmışlardı.

Önceki gün iki gelişme aynı anda yaşandı.

Diaspora Müsteşarı Daşkın Recepli telefonla arayarak nakliye ve ihracat sorunuyla ilgili raporların bakanlığa sunulduğunu, Diaspora Bakanı Fuat Muradov’un raporu ilgili bakanlıklara sunduğunu ve Cumhurbaşkanlığına bilgi verdiğini belirtmişti.

Bu bilgi paylaşımından birkaç saat sonra Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay  ile Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in Bakü’ye gittiği, ilgili bakanlıklarla bu sorunu masaya yatırdıkları haberini aldım.

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’den teyit ettiğim bu önemli gelişmeyi kamuoyu ile paylaşmak ve konuşulanların masada kalmadığını ve sorunların çözümü için ilgili birimler ile görüşüldüğünün bilinmesini isterim.

IĞDIRLI İŞ İNSANLARININ YAKLAŞIK TALEPLERİ

1-        Iğdırlı nakliye firmaları Nahçıvan gümrük kapısından geçerken tır, kamyon ve binek otomobiller için ödenen vergilerin yükseldiğinden şikayetçi olmuşlardı.

2-        Tır ve Kamyonlar Dilucu kapısında uygulanan fiyat artışından ötürü İran’a yönelmekte ve yüklerini İran’da aktarma yaparak Culfa’ya yönlendirmektedirler.

3-        Iğdırlı nakliyeciler kendilerinden alınan yüksek gümrük vergilerinin, Nahçıvan ve Gürcistan tırlarından alınmadığını ve bununda haksız rekabet oluşturduğunu vurgulamışlardı.

4-        İhracat yapılan ürünlerden alınan gümrük vergilerinin aşırı derecede yükseldiğinden ticaret yapamaz hale geldiklerini beyan etmişlerdi. 

5-        Pandemi sebebiyle seyahat kısıtlanması hem Nahçıvan hem de Iğdır esnafını olumsuz etkilemektedir.

6-        Karşılıklı sorunlarının çözümünde sorunlara müdahale edebilecek ve sorunların çözüme kavuşturabileceği bir merkezin kurulması talep edilmektedir. 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1-        Nahçıvan gümrüğünden geçiş yapan araçlardan alınan vergilerin indirilmesi,

2-        İhraç ürünlerden fahiş fiyatla vergi alınmaması,

3-        Serbest piyasa koşullarına göre rekabetin artırılması,

4-        Pandemi tedbirlerinin alınması şartıyla gidiş gelişlerin kolaylaştırılması talep edilmişti.

KİMİ BOŞ BOŞ KONUŞUR KİMİ REKLAMSIZ ÇALIŞIR

19 yıldır iktidarda olan Ak Parti hükümetinin en büyük eksiği bunu fark edememesidir.

Atadığı bürokratların kimisi boş boş konuşur, poz verip sanalda gösteriş yapar kimisi de Vali/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim gibi hiç böyle bir derdi tasası olmadan sessiz sedasız ilin sorunları ile hemhal olur ve çözüme kavuşturmak için gece gündüz demeden çalışır.

Ama boş konuşup devletin gücü ile hava atanlar, hiçbir projenin altına imza atmayanlar, üstün ırk misali koruma orduları ile millete tepeden bakanlar ödüllendirilerek başka illerde görevlendirilirler.

Doğal olarak bu da Ak Parti’nin puan kaybetmesine sebep olmaktan başka bir işe yaramıyor.

Hakeza siyaseti de böyle, partiye kim zarar veriyorsa o kişi iş başına getirilir. Ne iştir anlayamadık ama Ak Parti’yi itibarsızlaştırmak için elinden geleni yapanlar yine anlaşılmaz bir şekilde el üstünde tutulurlar.

Hal böyle olunca vatandaş şimdilik çok fazla dışa vurarak tepki göstermesede, içten içe tepki göstermekte, görüşürüz deyip beklemeyi tercih etmektedirler. 

Mutlaka ‘bizim bilmediğimiz’ bir şeyler vardır.

Umarız bilmediğimiz konularda yanılırız.

Ama milleti aptal yerine koyanların yanılacağı gün geldiğinde düşüncelerimizi söyleyeceğimizi bilmelerini isteriz.

VEFATLAR CANIMIZI YAKIYOR

Önceki gün Kocaeli’nde  ikamet eden genç iş insanlarımızdan Abidin Öztürk Covit-19 virüsüne yenik düşerek yaşamını yitirmişti.

Bugün de Iğdır’ın tanınmış ailelerinden H. İsmail Ağırkaya’nın büyük oğlu İş insanı H. Turgan Ağırkaya Covit-19 virüsüne yenik düşerek yaşamını yitirdi.

Şehrimizde virüs sebebiyle yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Hastalıkla amansız mücadele eden hemşehrilerimize acil şifalar diliyoruz.

Lütfen kurallara uyalım, bu hastalık belasından bir an önce kurtulalım.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.