Cabbar ŞIKTAŞ HAYDAR ALİYEV İLE 29 YIL ÖNCE TANIMIŞTIM
Tarih : 2021-05-11
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞHAYDAR ALİYEV İLE 29 YIL ÖNCE TANIMIŞTIM

Kardeş ülke Azerbaycan’ın tarihinde önemli yeri olan Umummilider Haydar Aliyev’i bundan 29 yıl önce 1992 yılında tanımış ve tanışmıştım.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinden (SSCB) ayrılıp bağımsızlığını elde eden Azerbaycan henüz daha “tam bağımsızlık” elde edememişti. Sınırlar Rus askerleri tarafından korunuyordu. Kimlik ve pasaport kontrollerini sınırda Rus askerleri yapıyor, biz Türkleri gördüklerinde pek de memnun olmuyorlardı.

İlk olarak 1991 yılı baharının ilk aylarında, serin bir havada, yapımı planlanan “Hasret Köprüsü’nün” inşası için kurulan geçici köprüden Nahçıvan’a kaçak olarak geçmiştim. O tarihte Umummilider Haydar Aliyev Nahçıvan’da idi ancak görevde değildi.

Halk Azatlık Meydanı’na inmiş ve merhum Haydar Aliyev’in Âli Meclis Başkanlığına gelmesini istiyordu.

Nahçıvan’da bir gece kalıp geri döndüm.

Aradan birkaç ay geçti ve “Hasret Köprüsü” inşaatı hız kazanmış, yapımı büyük bir hevesle devam ettiriliyordu.

Ben de mesleğim gereği çalışmaları sürekli takip ediyor, Dilucu gümrüğüne gidip geliyordum.

1992 yılında Hasret Köprüsü’nün açılışı gerçekleşmeden önce Nahçıvan’a gitmiş ve Âli Meclis Başkanlığına giderek Azerbaycan tarihinde önemli yere sahip olan ve Azerbaycan’ın yeniden şahlanışının adımını atacak olan Umummilider Haydar Aliyev ile tanışmıştım.

Bizim yetişme kültürümüzde, hangi görevde olursak olalım, bizden yaşça büyük biriyle görüştüğümüz zaman elini öpüp anlımıza koyarız. Ben de öyle yaptım. Merhum Lider de  yüzümden öptü. İlk röportajımı yapıp ayrıldım yanından.

1992-93 yıllarında onlarca kez ziyaretine gittim. Birçok kere dünya kamuoyuna iletilmesi maksadıyla özel mesajı olmuştu ve ben de bu mesajları muhabiri olduğum Milliyet Gazetesi’ne servis etmiştim.

UMUMMİLİDER HAYDAR ALİYEV’İN 98. DOĞUM YIL DÖNÜMÜ

Azerbaycan’da (ad günü) doğum günü yüksek seviyede idrak edilir. Gerçi Türkiye’de de doğum günlerine ihtiram gösterilir ama Azerbaycan’da olduğu kadar değildir.

Bu vesile ile onlarca kere ziyaret ettiğim, anekdotlarımın bulunduğu, hayranlık duyduğum bir lideri 98. ad gününde yad etmek elbette ki beni de duygulandırmış ve 29 yıl öncesine götürmüştür.

Eğer bugün Azerbaycan Kafkasların parlayan yıldızı ise emin olun bunda Umummilider Haydar Aliyev’in emeği tartışmasızdır. Onun atmış olduğu temeller bugün Azerbaycan’ı bölgenin önemli ve kalkınmış bir ülkesi konumuna getirmiştir.

Kuvvetli hafızası, güçlü öngörüsü, cesareti, dünya siyasetine olan entegrasyonu, olayları tahlil ederken ortaya koyduğu sağduyu gerçekten anlatılmazdır.

Bir görüşmemize yaklaşık 20 gazeteci ile birlikte gitmiştik. Hepsi İstanbul ve Ankara muhabirleri hepsi de işinde profesyonel kişilerdi. Hepsine tek tek ve öyle ciddi cevaplar vermişti ki, bütün meslektaşlarım hayran kalmıştı. 

Cumhuriyeti kurmak kadar, o cumhuriyeti yaşatmak, geliştirmek, koruyup kollamak da onun kadar önemlidir.   

Azerbaycan 30 yıl önce çok büyük zorluklar yaşadı. Ayrılığı hazmedemeyen Rusya her türlü entrikayı çevirdi. En güçsüz anında Ermenileri kışkırtarak Karabağ’a saldırttı. Karabağ’ı işgal eden Ermeniler insanlık dışı vahşilikler yaparak, Hocalı başta olmak üzere, birçok şehirde katliamlar gerçekleştirdi.

O tarihlerde Nahçıvan Âli Meclis Başkanı olan Haydar Aliyev, bana verdiği bir röportajda, “Var gücümüzle Ermenilerin karşısında duracak, savaşacağız” demişti.

1992 yılında Rusları uçaklarla memleketlerine yollarken, silah ve mühimmatlarına el koymuş ve Azerbaycan’ın ilk Milli Ordusunu kurmuştu. Hiç unutmam, Rusları memleketlerine gönderirken bir açık hava toplantısı düzenlemiş ve Rusların bir daha dönmemek üzere gönderildiğini vurgulamıştı. O toplantıda Aliyev konuşurken coşkulu kalabalığın içinden bir kadın başındaki eşarbını çıkarıp Aliyev’in ayaklarının altına attı ve aynen şöyle dedi; “Canımız Azerbaycan’ımıza feda olsun!”  Bu hareketi Anadolu insanı bilir, eşarp bir kadının namusudur… Kanlarının son damlasına kadar her şeylerini ülkelerine ve liderlerine adadıklarını ortaya koyuyorlardı. O gün attığım başlık şöyleydi: “Kirov Caddesi, Atatürk Caddesi Oldu”

Umummilider Haydar Aliyev’in Baş Komutan oğlu İlham Aliyev bugün babasının doğum gününü, doğma yurdu Nahçıvan’da idrak etmek üzere Nahçıvan’a geldi. 29 yıl önce babasının sağ kolu olan ve o tarihten itibaren babasının yolunda giden Nahçıvan Âli Meclis Başkanı Vasıf Talıbov tarafından havalimanında karşılanan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunduktan sonra şehitliği ziyaret ederek çiçek bıraktı.

Doğup büyüdüğü Nahçıvan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Aliyev, babası Umummilider Haydar Aliyev’in ad gününü idrak ettikten sonra Azerbaycan’a döndü.

Her geçen gün, ekonomik, siyasi ve askeri alanda gelişen, güçlenen Azerbaycan’ın her alanında izi bulunan Umummilider Haydar Aliyev’in ad günü mübarek olsun. Ruhu şad olsun.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.