PAŞİNYAN BOZBAŞI DEĞİL KURŞUNU TERCİH ETTİ  

 Bir süre önce bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendirirken yeniden Başbakan seçilen Paşinyan’a, tavsiye de bulunarak şunları yazmıştım: “Ermenistan halkının sözüyle mi hareket edeceksin, yoksa Diaspora, Taşnak partili ırkçıların sözüyle mi hareket edeceksin?

Eğer halkının sözüyle hareket edersen; kapılar açılır, Zengezur Koridor'u bölgenin kalkınmasına ışık tutar, barış olur, düşmanlık biter ve ben de size Iğdır’da bozbaş ikram ederim.”

 Ancak gördüğümüz o ki, 44 günlük savaş yenilgisinden henüz daha ders almamışlar. Devamlı ateşkesi ihlal etmekte, saldırılar düzenlemekte ve can kayıplarına sebep olmaktadırlar.

Kaç gündür sürekli Nahçıvan’a taciz atışları yaparak gerginlik yaratmayı hedefleyen Ermeniler, 44 günlük savaşın ardından yapılan ateşkes anlaşmasını daha ilk günlerden başlayarak ihlal ederek, bölgedeki Azerbaycan askerlerini taciz etmekteler.

Ateşkes anlaşmasının ardından Ermenilerin ateşkesi ihlal etmesi neticesinde hem şehit verilmiş ve hem de bölgeye döşenmiş olan mayınların haritasını vermedikleri için askerler ve siviller canlarından olmuştur.

Başta Rusya olmak üzere ateşkes anlaşmasına imza koyan ülkeler ve beraberinde de tüm dünyanın, Ermenilerin bu sorumsuzluğunu görmesi, bilmesi ve uyarıda bulunması gerekmektedir.

Karabağ bölgesi coğrafi yapısı sebebiyle Ermenilerle Azerbaycanlıların karşılaşması çok mümkündür. Bizleri bir savaşa daha sürükleyecek olan bu karşılaşmalarda silahını kullanmaktan çekinmeyen Ermenistan'ın böyle davranmasına sebep olan haleti ruhiyesidir.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan öyle zannediyorum ki başbakan seçilmiş olsa da ordusuna söz geçiremiyor. Ülkede asker veya ırkçı siviller kanunu, nizamı, yasayı hiçe sayarak kendi başlarına buyruk hareket etmekte ve bir ülkeyi şizofreni tutumlar ile savaşa sokabilmektedirler.

Türk ordusu görev yaptığı sınırlarda gördüğü komşu ülke askerine ateş edebilir mi? Ya da Azerbaycan askerleri Ermeni askerlerini gördüklerinde düşmanlık içgüdüsüyle silaha sarılabilir mi?

Eğer bir ülkenin ordusunda disiplin yoksa, hiyerarşi yoksa sonucuna katlanmak zorunda kalır.

Paşinyan da düzensiz çetevari, haydut ordusuna sahip olmak zorundadır.

Aksi halde yine ağıtlar Ermenice olacak, yine yenilgi neticesinde halk ayaklanacak ve yine gereksiz yere birçok Ermeni askeri şımarıklığının bedelini canıyla ödeyecektir.

Savaşı çocuk oyuncağı sanan, votkayı içince kendini kaybedip kendini Superman zanneden Ermeni askerlerinin başına buyruk davranışlarını kontrol altına alacak bir otoritenin görev üstlenmesi gerekmektedir.

Türk milleti merhametli bir millettir. Ölümlerden sevinç duymaz lakin kendisine yapılan bir saldırıyı da karşılıksız bırakmaz.

30 yıl gözünde çapak, boğazında kılçık sabreden, illa da savaş değil diplomasi diyen Azerbaycan 30 yıl sonra bardağı taşıran Ermeni çetelerine hadlerini bildirmiş ve işgal altındaki topraklarını geri almıştır.

Bana öyle geliyor ki, Ermenilerin bu pervazsız hareketleri anlaşma dahilindeki Hocalı’yı ve Hankendin'i de geri almamıza vesile olacaktır.

Eğer 3. Karabağ Savaşı çıkarsa artık bu işin geri dönüşü olmaz ve Azerbaycan ordusu Başkomutan İlham Aliyev’in yiğit duruşu ile Karabağ’ın tamamını azatlığa kavuşturacaktır.

Temenni ederim ki; Ermenistan, çete ordusuna sahip olur, görev başındaki askerlerinin votka ile şuurlarını kaybedecek raddeye gelmesine izin vermez ve gerçek barış sağlanarak bölgeye huzur gelir. 

 

2 ŞEHİT 2 YARALI

 

Bu satırları yazarken Fırat kalkanı bölgesi, El-Bab/Hawzan üst bölgesi yakınlarında, yani on binlerce Suriyelinin bayram için ziyarete gittiği bölgede YPG/PKK’lı teröristlerin yaptığı saldırı sonucu 2 askerimiz şehit olmuş, 2 askerimizde yaralanmıştır.

Bayram haftası içinde yüreğimizi parçalayan bu acı olay Türk halkını yasa boğarken, tatilden dönen Suriyeliler neşe içinde şehitlerimizin ruhlarını sızlatırcasına ülkemize döndüler.

Şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Gazilerimiz tezlikle sağlıklarına kavuşsun.

Milletimizin başı sağ olsun.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası