Cabbar ŞIKTAŞ IĞDIR BELEDİYESİ
Tarih : 2021-10-11
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞIĞDIR BELEDİYESİ

Yaklaşık 20 ay önce Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine Iğdır Valisi kayyum olarak atanmıştı.

Hemen ardından Valiler Kararnamesi çıktı ve Iğdır’a Hüseyin Engin Sarıibrahim vali olarak atandı ve aynı zamanda Belediye Başkanlığına vekalet etmeye başladı.

Iğdır Valisi ve Belediye Başkanlığı görevine atanan Hüseyin Engin Sarıibrahim göreve geldiği günden itibaren ilk bir iki ayını belediyeyi ve şehri tanımaya ayırdı.

 Bu işi kısa sürede çözen Vali Sarıibrahim, kurumlardan aldığı teknik personel desteği ile şehrin tüm ihtiyaçlarını masaya yatırdı ve iğneden ipliğe irdelemeye başladı.

Tabii ki bu işi yaparken gece mesaisinden tutun, mesai saatleri içerisinde dahi durmaksızın çalışılması gerektiğini söylüyor ve bizzat kendisi de çalışmalara dahil olarak şehrin sorunlarının çözümü için proje hazırlıklarında yer alıyor.

Belediye’de mesainin çok geç saatlere kadar devam ettiğini söylemek mümkün. Hatta vali için bu saatin hiçbir önemi yok, vakit bulup evde akşam yemeğini yedikten sonra dinlenmeden ve kimseye söylemeden özel aracıyla veya başka bir araçla çıkar şehrin tamamını gezer, çalışmaları yerinde görür, notunu alır ve sabah olduğunda nerede ne yapılmış, ne yapılmamış hepsini ilgili birimler ile paylaşır.

Belediyecilik gerçekten zor iştir.

Kime dokunsan feryat, figan eyler. Ama bir şekilde de yasaları uygulamalı, belediyecilik adına atılması gereken adımlar atılmalıdır.

Topçular, Bağlar ve birçok mahallede 18 görmüş arsaların duvarları geri çekilmediği için  elektrik hatları yol ortasında kalmıştır.

Belediye bu duvarları yıkarak yolların genişlemesini sağlıyor ama elektrik direkleri yol ortasında kalıyor.

Kötü tarafı bu elektrik direkleri yapılırken kanun gereği 15 yıl sökülemez şerhi konulmuştur.

Yani zamanında o duvarlar geri çekilmiş olsa, bu sorun da olmamış olacaktı. Vali/Başkan vekili bu işe de mesai harcayarak çözüm üretiyor.

Sonuçta duvarlar sökülüp asfalt yapıldıktan sonra ortaya çıkan manzara gerçekten iç açıcı. Söküm yapıldığında tepki verenlerin bile iş bittiğinde yüzlerinde tebessüm oluşmaya başladı. Nihayetinde mülkleri daha çok değerlendi.

Sokaklar cadde oldu, mahalleler nefes aldı.

Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim bu şehri adım adım tanıyor, kimin hangi mahallede kaldığını biliyor, geçmişte yapılan hatalı uygulamaların neler olduğundan, mağdur edilen ve kıyak yapılanlardan haberdar.

18. madde uygulanması gereken bölgelerin de daha fazla gecikmeden 18 uygulamasına kavuşması için gece gündüz mesai harcıyor.

Mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için var gücüyle çalışıyor.

Yatırımlar Iğdır’ın çehresini değiştirecek. Birkaç mahallede yığılma olmayacak, şehrin her mahallesi albenili olacaktır.  

Şehrin her yeri inşaat alanı gibi.

Her mahallede birçok yatırım devam ettiriliyor. Hiçbir mahalle “Ben göz ardı edildim.” demeyecektir.

Kanalizasyon ve su hattı çalışması aksaklıklar olsa da hızla devam ediyor.

Topçular Mahallesinin tüm altyapısı tamamlandı, asfaltı bitirildi.

Bağlar Mahallesinin altyapısı tamamlanmak üzere asfalt hazırlığı yapılıyor.

Yeşil kuşak ve parklar bitmek üzere.

Millet bahçesi bitme aşamasında.

Cumhuriyet Mahallesinde yapımı devam eden sebze halinin çalışmaları hızla devam ettiriliyor.

Özgür Mahallesinde yapımı devam eden otogar inşaatı hızla devam ediyor.

Emek Mahallesi, DSİ kavşağından başlayan eski sebze halinin önünden geçen devasa “yeşil kuşak” projesi hızla yapılıyor.

Yapımı biten Karakuyu yolunu bir akşam gidip gezmenizi öneriyorum.

Iğdır tarihinde hiç olmadığı kadar her mahallede park ve sosyal donatılar yapılıyor.

Iğdır İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından şu an Iğdır’da yapımına başlanan 75 milyon değerindeki 14 ayrı proje gerçekten azımsanmayacak düzeydedir.

Neredeyse her mahalleye bir iki temel atılmaktadır. Mahallere gençlik merkezi, kütüphane, spor salonu, futbol tribünü, yüzme havuzu, tartan pist gibi 14 kalemde yatırım yapılmaktadır.

Bu yatırımlarda hakkını iade etmek gerekir ki, Iğdır Valisi ve Belediye Başkanı Hüseyin Engin Sarıibrahim, Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım,  Ak Parti Iğdır İl Başkanı Ali Kemal Ayaz ve İl Spor Müdürü Gökhan Yavaşer’in gayretleri sonucu ilimize kazandırılmıştır.

İş İnsanı Alagöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cantürk Alagöz’ü de unutmamak gerekir.

Cantürk Alagöz de şehrimize sinerji kattı. Gençlerin spora yönelmesine vesile oldu. Her babayiğidin veremeyeceği kadar maddi destek verdi.

Anlayacağınız Iğdır Belediyesinin şu anda planlamış olduğu yatırımlar sona erdirdiğinde Iğdır’ın gelecek 50 yıllık sorununu çözmüş olacaktır.

Iğdır Belediyesi normalde bu yatırımları belediyenin öz imkanları ile elbette yapamaz. Lakin, vali talimat verdiğinde tüm kurumların iş makinaları ihtiyaç olduğunda belediye işlerine desteğe koşmaktadırlar.

Bu da belediyenin daha çok iş yapmasına olanak sağlamaktadır.

Elbette devletin gücünü göz ardı etmek mümkün değildir. Bu yapılan işler devlet gücüyle yapılmaktadır.

Umuyoruz ki şehrimizin altyapı çalışmaları bir an önce biter ve üst yapı tamamlanarak modern bir şehir görünümüne kavuşuruz.

Daha da önemlisi her gün aynı caddede vakit geçirmek yerine, her gün ayrı caddelerde, ayrı mahallelerde, değişik mekanlarda vakit geçiririz. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.