Ekrem BAYDAR 2022’Yİ MUTLU YAŞAYALIM
Tarih : 2022-01-03
Tüm Yazılar

Ekrem BAYDAR2022’Yİ MUTLU YAŞAYALIM

         Kimler kaç doğumludur bilmiyorum ama bir yıl daha kısaldı ömrümüz. Şöyle bir düşünün! Dönün geriye, saat saat, gün gün, ay ay, yıl yıl. Neler gördünüz, neler yaşadınız, ne zaman mutlu oldunuz ne zaman mutsuz. Bu mutluluk ve mutsuzluğun sebebi neydi? Kimler geldi geçti aklınızdan, neler geldi geçti aklınızdan. Kimleri neleri kazandınız, kimleri neleri kaybettiniz. Bunca zaman kazandıklarınız değdi mi kaybettiklerinize ya da kaybettikleriniz değdi mi kazandıklarınıza!
        İşte yaşam budur. Geçiyor zaman ömürden azar azar, gün ay, ay, yıl, değmiyor dünya malına. Bütün dünya senin olsa ne yazar, sonuçta sana, bana, ona, kalacak olan üç beş metre bir kefen, bir de kırık dökük bir mezar. Şimdi biraz daha düşünün, ardınızdan söylenecekleri düşünün! Yıkmaya, kırmaya, döküp devirmeye, üzmeye, üzülmeye, ötekileştirmeye, ırkçı davranışlara değer mi yaptıklarımız, yapacaklarımız. Sonuçta ayrı ayrı araçlarla giden aynı yolun yolcularıyız sadece bindiğimiz araçlar farklıdır.
        Kendinizle biraz baş başa kalınız ve düşününüz. Mutluluğunuzu, mutsuzluğunuzu, sebep ve sonuçlarını gözden geçiriniz. Kendinizi; Yaşadıklarınızla, yaşattıklarınızla vicdanınızda imtihan edin. Bunca yıllık yaşam sınavında sınıfı geçtiniz mi, yoksa sınıfta mı kaldınız, belki de ikmale kaldınız. Bu yaşam sınavını geçmişseniz mesele yok mutlusunuz, geçememişseniz mutsuzsunuz. Yok, ikmale kalmışsanız, bundan sonraki yaşamınızı, gelecek günlerinizi ve yıllarınızı daha mutlu ve huzurlu bir yaşama döndürmek için, daha çok çalışıp tüm  ““keşkeklerinizden arınarak o mutluluğu yeniden kazanmalısınız. Aksi takdirde faydası olmayacak “Keşkelerin, ahh keşke demelerin”  Doğduğun günden bu güne kadar geçen ömür yıllarını say. Şimdi zaman 2022,  bir yıl daha yaşlandınız. Varsa “keşkekleriniz” ve pişmanlıklarınız, bunlardan arınarak, bundan sonraki yaşamınıza, kendinizi bu yeni yılda doğmuş gibi kabul ederek yeniden mutlu ve huzurlu yaşamaya başlayınız ve bundan sonraki yaşamınıza yeni bir yön veriniz. Sevgiyi, hoşgörüyü, barışı, huzuru, birlikte yaşamayı, paylaşmayı kendinize yaşam biçimi olarak seçiniz. Geçen geçmiş zaten, hiç olmazsa geleceği tüm güzel unsurlarıyla kendinize hedef seçerek mutlu yaşamaya başlayınız. Vicdanınızdaki “keşkelerinizle” baş başa kalarak kendinize, “Bu ben, ben miyim?” diye kendinize sorunuz, vicdanınıza danışınız. Eğer vicdanınız rahat ise mutlu ve huzurlu yaşamaya devam, yok değilse, rahat bir vicdana, huzurlu ve mutlu yaşamın tüm güzelliklerini yeniden keşfederek uygulayıp yeniden yeni bir yaşama devam etmelisiniz, etmeliyiz.
         Bunca yıllık yaşamımızın, tüm mutlu ve mutsuz anları, sevinç ve hüzünleri, vicdanımızın karmaşık yumağında saklıdır. Biz istersek yaşamımızda mutluluğun ve huzurlu yaşamın güneşi yeniden doğar, istemezsek bundan sonraki yaşamımızın koyu karanlığında bocalayarak son yolculuğumuzun son durağına kadar yaşamaya devam ederiz.  Sakın karamsarlığa kapılmayın. 2022 miladı hepimizin tüm olumsuzluklardan arınıp yeniden yaşam miladımız olsun. 2022’nin başta ülkemiz olmak üzere, bizlere ve tüm insanlık âlemine barış, huzur ve mutluluk getirmesi dileği ile sizlerin yeni yılını candan kutluyorum. Nice nice mutlu yıllara

 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.