Cabbar ŞIKTAŞ ZENGEZUR ÇALIŞTAYI
Tarih : 2022-05-13
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ ZENGEZUR ÇALIŞTAYI

İkinci Karabağ Savaşı'nın ardından Kafkaslarda yeni bir coğrafi şekillenme gündeme geldi. 44 günlük Azerbaycan Ermenistan savaşının ardından açık ara üstünlük elde eden ve topraklarının büyük ve stratejik öneme sahip önemli bir bölümünü geri alan Azerbaycan, savaş sürecinde bile diyaloğa kapılarını kapamadığını bütün dünyaya ilan eden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya’nın talebiyle Moskova’da Nikol Paşinyan ile bir masa etrafında oturdu ve kararlı duruşuyla dünyaya önemli bir mesaj vermiş oldu.

Azerbaycan ile Ermenistan’ın masaya oturması ile birlikte bölgede çok farklı bir hareketlilik meydana gelmiş, her iki ülkenin liderleri masada alınan kararları uluslarına deklare etmiş ve söyledikleri sözlerin arkasında durarak Moskova toplantısının ardından birçok görüşme daha gerçekleştirmişlerdir.

Karabağ’da 3+3 formülüyle Rusya’nın gözetiminde ilerleyen yıllarda yeniden bir şekillenme olacağı kaçınılmazdır. Zira geri alınan topraklarda Azerbaycan’ın çok yoğun ve hızlı bir çalışmasının olduğunu hepimiz görüyoruz.

Yapılan çalışmaların en önemli ayağı Zengezur Koridoru'dur.

Bakü, Nahçivan, Türkiye güzergahını kapsayan koridor, aynı zamanda bir milyondan fazla insanın uluslararası geçiş güzergâhı olarak da kullanılacaktır. Bu proje şüphesiz ki çok önceden planlanmış bir düşünce de olabilirdi. Ancak bu işe yeltenip, ifade edebilmenin yolu Karabağ’dan geçiyordu. Türk dünyası Karabağ işgal altındayken kesinlikle böyle bir projeye sıcak bakmazdı. Nitekim Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan savaşın ardından konu gündeme geldi ve dünya nihayet Zengezur Koridoru'nu konuşmaya başladı.

Avrupa ile Orta Asya’yı birbirine bağlayacak olan Zengezur Koridoru konuşulurken, bu konuyla ilgili devletler bilgi toplayıp pozisyon almaya çalışırken, Zengezur Koridoru'nun Avrupa yakasına açılan kapısı Iğdır’da derin bir sessizliğin olduğunu söylemek mümkündü.

Avazımızın çıktığı kadarıyla haykırıp bu konuya yetkili ve ilgililerin dikkatini çekmeye çalıştık. Okuyan, geri dönüşte bulunan bir hayli olsa da; bu işin teknik olarak üzerinde çalışıp, birinci elden bir çalıştay hazırlayıp kamuoyunu bilgilendirmek, halkın ve devletin ne yapması gerektiğinin raporlaştırılması hususu bir kişi hariç kimse tarafından dikkate alınmamış idi.

 

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Iğdır Koordinatörü Ramazan Mutlu Doğaner yazılarımdan sonra beni arayarak fikir alışverişinde bulundu. Konuyu incelemeye başladığını, bir çalıştay hazırlamak istediğini, konuyla alakalı bilgi topladığını belirtti.

Doğaner’in ilgisinden oldukça mutlu olduğumu söyleyebilirim. Nihayet yaptığı çalışma bir yere geldi ve SERKA- Iğdır Üniversitesi işbirliği ile bir çalıştay kararı alındı.

16-18 Mayıs 2022 tarihleri arasında Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsünde, Iğdır ve ülkemiz için son derece önemli bir çalıştay yapılacaktır.

16-18 Mayıs 2022 günü yapılacak olan çalıştaya Iğdır Valisi H.Engin Sarıibrahim, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus İsayev, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev, SERKA Genel Sekreteri Nurullah Karaca, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal, Bakü Ticaret Başmüşaviri Ahmet Erdal, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Şener katılım sağlayacak ve birer konuşma yapacaklardır.

İki gün sürecek olan çalıştayın bitiminde bir sonuç bildirgesi yazılacak ve kamuoyuna açıklanacaktır.    

 
Zengezur Koridoru Çalıştayı çerçevesinde: bölgenin ulaştırma ve lojistik altyapısı, fırsatlar ve ihtiyaçlar, Zengezur Koridoru’nun uluslararası ticaretin gelişimine etkisi, toplumsal ve kültürel ilişkileri bağlamında Zengezur Koridoru, bölgesel potansiyellerin ve sınır ötesi işbirliklerinin değerlendirilmesinde kalkınma ajanslarının rolü, Azerbaycan ve Nahçıvan ile mevcut ticari ilişkiler, sorunlar ve fırsatlar, tercihli ticaret anlaşmasının avantajları, serbest bölge imkanı başta olmak üzere potansiyel alanlar, konularının ele alınacağı SERKA tarafından yapılan açıklamada yer aldı.

Halkımızın bu çalıştaya iştirak etmesi çok önemlidir. Orada konuşulacak olan konular şüphesiz ki iş dünyasının ufkunu açacak, yarınlarda Iğdır’ın nasıl bir potansiyel ile muhatap olacağı teknik ve öngörülerle değerlendirilecektir.

 
Bildiğiniz üzere 20-25 Nisan 2022 tarihinde Azerbaycan Diaspora teşkilatının Azerbaycan Şuşa’da düzenlediği Dünya Azerbaycanlıları 5. Kurultayı'na iştirak etmiş, kurultaya iştirak eden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açıklamalarını bizzat dinlemiştim.

Cumhurbaşkanı Aliyev somut olarak şöyle ifade etmişti: “Atılan imzalara her iki ülkede de riayet edilmelidir. Edilmediği takdirde herkes sonucuna katlanır. Gördüğünüz gibi biz burada çok büyük projelere imza atıyoruz. Zengezur Koridoru da projelerimizin en başında yer almaktadır.”

Bu sözler yapılan protokollerin ciddiye alındığını ortaya koyan sözlerdir. Bu bağlamda Zengezur Koridoru ciddiye alınmalı; devlet, millet üzerine düşen sorumluluğu şimdiden yerine getirmelidir.
 

Çalıştayın verimli geçeceğini düşünüyorum. Emeği geçen, perde gerisinde yapılan işleri organize eden öğretim görevlileri ve SERKA çalışanlarına teşekkür ederim.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası