Cabbar ŞIKTAŞ IĞDIR KAYISI CUP 2022
Tarih : 2022-06-20
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞIĞDIR KAYISI CUP 2022

Kayısı hasadı başladı.

Bir zamanlar Iğdır'ın meşhur ürünleri arasında kayısı, pamuk, pancar vardı.

Sebze meyvenin her türlüsünün yetiştiği verimli Iğdır Ovası'nda, yaz aylarında birkaç ay çiftçimiz hiç durmaz, ürettiği sebze ve meyveyi yakın illere, kayısıyı ise hem ülkemizin dört bir yanına hem de yurt dışına satışa sunmaktadır.

Bir zamanların önemli gelir kaynağı olan pamuk, iklim değişikliği sebebiyle artık ekilmezken, pancar da fabrikaların satılması, şeker pancarından yüz çevrilmesi sebebiyle artık ekilmemektedir.

Oysa Iğdır’da ekilen pancar, Kars ve Ağrı şeker fabrikalarını çalıştıracak kapasitedeydi.

Yıllık 400 bin ton rekolteye ulaşan pancar artık ekilmiyor, şeker de yurt dışından ithal ediliyor.

Şu anda elimizde bir tek kayısı kaldı.

Birkaç yıl önce her yıl don olayından ötürü kayısıdan da yüz çevrilmişti ama, son yıllarda koşan tek ürün kayısı olduğu için çiftçi, köylü kayısıcılığa yöneldi ve şu anda hatırı sayılır düzeyde kayısı bahçesi bulunmakta ve her geçen yıl da çoğalarak artmaktadır.

Her yıl hasat mevsiminde kayısı hasadıyla ilgili Iğdır Tarım Müdürlüğü Kayısı Festivali düzenleyerek bir etkinlik gerçekleştirir.

Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu müdürlüğe atandığı günden itibaren, makamında oturmaktan ziyade, köylünün, çiftçinin ziyaretine gitmekte, üretimi artırabilmek için elinden gelen gayreti sarf etmektedir.

Bu bağlamda kendisini gerçekten kutluyoruz.

KAYISI CUP

Geçtiğimiz yıl Iğdır Valiliği ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde, Alagöz Holding sponsorluğunda KAYISI CUP etkinliği tertip edilmiş, spor aktiviteleri, müsabakaları düzenlenmişti.

Bu yıl da Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim ve İl Spor Müdürü Gökhan Yavaşer’in bizzat ilgilendiği; satranç, güreş, tenis, koşu gibi branşların da yer aldığı müsabakaların yapılacağı  KAYISI CUP Festivali'nin açılışı yapıldı.

Alagöz Holding Cantürk Alagöz’ün Sponsorluğunda yapılan KAYISI CUP IĞDIR 2022 etkinliğine 3 ülke, 45 il ve 4 branş ve 1150 sporcunun katılması planlanan etkinlikler 24 Haziran gününe kadar tamamlanacak ve dereceye giren sporculara Alagöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cantürk Alagöz  tarafından hediyeleri takdim edilecektir.

IĞDIR mı, MALATYA mı?

Her yıl kayısı hasadı başladığı andan itibaren Malatya ile sürekli atışır, yarışır dururuz.

Oysa hiç alakamız yok, Iğdır kayısısı sofralıktır.

Malatya kayısısı sanayilik, kurutmalıktır.

Ancak Iğdır ordubat, teberze ve ağ erik rekoltesi de her geçen gün artıyor.

Artık kurutmalık kayısımız da çoğalıyor.

Sofralık kayısımız ŞALAK Iğdır’a has bir özellik taşımakta, hiçbir ilde Iğdır ŞALAK kayısısının aroması elde edilememektedir.

Yani "Iğdır Kayısısı" bir dünya markasıdır.

Iğdır Valiliği, Iğdır Spor Müdürlüğü ve Alagöz Holding işbirliği ile gerçekleştirilen KAYISI CUP etkinliği kayısımızı markalaştırmakta, dünya çapında daha çok tanınmasına katkı sağlamaktadır.

Bu vesileyle Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’e, Alagöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cantürk Alagöz’e ve etkinliği yürüten Spor İl Müdürü Gökhan Yavaşer’e teşekkür ederiz.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.