ŞEHİRLEŞME YOLUNDA ATILAN ÇİLELİ ADIMLAR BİTİYOR

Serhat şehrimiz Iğdır’da yapılan yatırımlara, kayıtsız kalındığını düşünüyorum.

Çünkü azımsanamayacak kadar yatırım yapılmakta, her alanda şehrin sorunlarının giderilmesi için uğraş verildiği görülmektedir.

Iğdır Belediyesinin yapmış olduğu yatırımlar başlı başına değerlendirilmelidir.

Vali ve Belediye Başkan V. Hüseyin Engin Sarıibrahim, Iğdır’ın şehirleşmesi adına gerçekten son 50 yılına damga vurmuştur.

Şüphesiz bu işleri yaparken merkezi hükümetin desteğinin alınmaması söz konusu değildir. Biri işin siyasi boyutunu çözerken, biri de sahada işin yapımıyla alakalı boyutunu değerlendirmekte, yapım işini gerçekleştirmektedir.

Iğdır Belediyesi şehrin kanalizasyon ve su sorununu çözüme kavuşturdu.

Bu işlemler yapılırken yer altında da birçok işlem yapıldı, telekom, doğalgaz, Aras Edaş, herkes sahadaydı. El birliği ile alt yapının tamamlandığı yerlerde hızlı bir şekilde asfaltlama çalışması başlatılarak halkın çamur ve tozdan mustarip olmasının önüne geçildi.  

Her çalışma ister istemez etrafa rahatsızlık verir. Ancak bunun başka da bir yolunun olmadığını görmek gerekir.

Miadını doldurmuş binaların sökümü, yol işgali bulunan duvar, bina ve benzeri yapıların sökülüp geri alınması, Askeri Şube gibi ve bitişiğindeki sebze halinin kaldırılarak modern bir parka dönüştürülmesi, şehir merkezindeki derme çatma çardak dükkanların sökülerek çirkin görüntülerin ortadan kaldırılması, nizam ve intizamla düzenlemelerin yapılması kesinlikle basit işler değildir. Şehrimize değer kattığı da ortadadır.

Elbette ne kadar güzel iş yapılırsa yapılsın mutlaka eleştiride bulanacak birleri olur. Şüphesiz her şey saat gibi işliyor iddiasında da değiliz. Ancak yapılan işlerin teknik yetersizliklere rağmen iyi neticeler verdiğine eminim.

Gerek yeni imar planları, gerek yeni yolların açılması, gerek yıllar boyu el atılmamış olan birikmiş sorunları; kısa sürede devlet gücüyle, idarecilerin gayretiyle, siyasilerin desteği ile çözüme kavuşturuldu.

Sebze hali, otogar, parklar, belediye hizmet binası, içme suyu, atık arıtma tesisi, yeşil kuşak, İskender Iğdır Caddesi, Özgür Mahallesi, Şube Sokak, gibi yüzlerce iş ve caddede şu anda belediye çalışması yapılmış, yapılmaya devam ediyor.

Şehrime yapılan tüm yatırımlardan inanın mutluluk duyuyorum. Aslında kimin yaptığı da çok önemli değil, önemli olan birilerinin bunu vazife bilip yapıyor olmasıdır.

Siyaseten her birimiz ayrı bir fikre sahip olabiliriz ama hangi siyasi görüşte olursak olalım önemli olan, amacımız hizmetse, bu yapılanları da alkışlamamız gerekir.

Nitekim Gençlik Spor ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin yaptığı yatırımları çoğumuz takip bile edemiyoruz.  

Milli Eğitim sadece bu yıl 20’nin üzerinde okul, pansiyon inşaatı ihale etti. Bu okulların yapım süresi bir buçuk yıl. Yani hangi firma ihaleyi alsa bir buçuk yılda yapıp teslim etmekle yükümlü.

Hakeza Gençlik ve Spor Müdürlüğü 30’un üzerinde gençlik merkezi, yüzme havuzu, spor tesisi yapmış ve birçoğu hizmete başlamıştır. Iğdır’ın ilk spor salonu olarak bilinen Halfeli yolu üzerindeki spor salonu ömrünü tamamladığından ötürü sökülmüş, yerine çok amaçlı, devasa bir spor salonu yapım işi ihale edilmiştir.

Şehrimizin marka değerini artıran Millet Bahçesi’nin yanına öğrencilerimizin istifade edebileceği yine çok amaçlı bir kütüphane yapımı ihale edilmiştir.

Bu ve benzeri yatırımlar inanın şehrimizin çehresini, alışkanlıklarımızı değiştirecek yatırımlardır. 

Şehrimizin her mahallesinde gençlik merkezi, spor salonu ve yakın mesafemizde yüzme havuzu bulunmaktadır.

Bu güzel yatırımlar elbette ki kendiliğinden gelmiyor. Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, MHP Milletvekili Yaşar Karadağ, Milletvekili Şamil Ayrım, Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim’in girişimleri, çabaları sonucunda şehrimize kazandırılmış yatırımlardır.

Keşke yıllardır ihmal edilen Iğdır’a daha çok yatırım gelse, keşke OSB’de bulunan fabrika sayısı daha çok artsa, keşke iş insanı sayımız daha da çoğalsa, keşke şehrimiz dışında yaşayan Iğdırlı hemşerilerimiz Iğdır’a daha çok yatırım yapsa, keşke bir an önce şehrimizin çehresini değiştirecek bir AVM yapılsa, bir değil birkaç 4-5 yıldızlı otel yapılsa…

Şüphesiz bizim düşündüklerimizi mutlaka birileri de düşünüyordur.

Yatırımcının önünü açmamız gerekiyor.

Sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturup teşvik etmemiz gerekiyor.

Dedikoduyu bırakıp insanlarımızı karalamamamız gerekiyor.

Özellikle yerel işletmelerin daha çok güçlenmesini, yatırımlarını batı illerine kaydırmamalarını sağlamalıyız.

Bu şehir bizim, çocuklarımıza güzel bir yarın bırakmak istiyorsak toplum olarak el birliği ile kendimize yakışanı yapmalı, hizmet edene, yatırım yapana, Iğdır için çaba sarf edene şükranlarımızı sunmalıyız. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.