Başkonsolosu Nuru GULİYEV “Öğretmenler Gününü Kutladı

Tarih : 2018-11-26 / Kategori : Duyurular

Başkonsolosu Nuru GULİYEV “Öğretmenler Gününü Kutladı yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru GULİYEV “Öğretmenler Günü” ile ilgili 21 Kasım 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin Kars ilinde bulunan Haydar ALİYEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin öğretmenleri ile görüş geçirmişdir. 

Görüşmede konuşma yapan Başkonsolos GULİYEV şu ifadelere yer verdi: “her birimizin ilgili vatandaş olarak gelişmemizde öğretmenlerimizin yeri doldurulamaz hizmetleri olmuştur. Ümummilli liderimiz Haydar ALİYEV her zaman öğretmenlerin emeğini yüksek değerlendirmiş, öğretmen ile ilgili hoş sözler ifade etmiştir. O, kendi öğretmenlerini minnetle ananr, onların hizmetleri hakkında yürek dolusu konuşurdu. Hadar ALİYEV ülkemizin başında olduğu zamanlarda öğretmenlere her zaman saygı ve sevgiyle yanaşmış, onların maddi sıkıntılarının, rifah hallerinin iyileştirilmesi için elinden geleni yapmıştır. Ulu önder her zaman söylerdi ki, “Her birimizde öğretmen hararetli kalbinin bir zerreciği vardır. Işte bu sebepden öğretmen doğma yurdumuzu sevmeği, herkesin rifahı için vicdanla çalışmayı müdriklikle ve sabırla bize öğretmiş ve öğretmektedir.” 
Bundan başka, ülkemizde son yıllarda eğitimin gelişmesi ile bağlı konuşan diplomat belirtmiştir ki, “bu alanda gerçekleştirilen kompleks programlar, Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV`in bu alanı devlet siyasetinin önemli perspektivleri sırasına dahil etmesi, eğitim çalışanlarına hertaraflı ilginin gösterilmesi devletin geleceğini daha güvenli ve inamlı görmek azminden haber vermesidir. Zengin milli kaynakları ile dünyanın ilgisini kendinde toplayan Azerbaycan bu kaynaklardan gerektiğince kullanmakla insan kapitalinin daha çok gelişmesi en önemli yön olarak belirlemiştir. 21. Yüzyılda Azerbaycanda eğitim bumunun yaşanması hiç de raslantı değildir. Sevindirici hal bir de şudur ki, günümüzde Azerbaycanda öyle eğitim ocakları var ki, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki okullardan seçilmemenin yanısıra, hatta onları üstelemektedir.  
Öten yıllarda Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin şehir merkezlerinde ve en dip dağ yamacı köylerinde inşa edilen ve yeniden yapılan okullar ve onların maddi-teknik altyapısının güçlendirilmesi yönünde görülen önemli işler ile ilgili konuşan Başkonsolos Nuru GULİYEV tarafından katılımcılara geniş bilgi verilmiş, aynı zamanda arazi açısından yakın olması ile ilgili Türkiye Cumhuriyetinde çalışan öğretmen heyetinin Özerk Cumhuriyete sefer ederek, oradaki eğitim ocaklarında bulunmalarının, aynı zamanda Özerk Cumhuriyetin zengin tarihi ve kültür anıtlarının ziyaret etmelerinin faydalı ola bileceğini bildirmiştir. 
Son olarak Başkonsolos bildirmiştir ki, “Azerbaycanın büyük öğretmen ordusu var ve onlar Cumhuriyetimizin intellektual potensialının güçlendirilmesi yolunda yorulmadan gelişim göstermektedirler. Bu bağlamda, Azerbaycan ve kardeş ülke Türkiyede yeni toplum yapılanmasının mimarları olan bütün öğretmenlerimizi bu aziz bayram münasibetiyle yürekten kutlar, onlara bu şerefli vazifede başarılar dilerim.”
Görüşme sonunda sözkonusu lisede eğitim alan öğrencilerin iştiraki ile pasta kesilmiş, ve katılımcılar için çay sofrası teşkil edilmiştir.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.