Ekrem BAYDAR IĞDIR’IN BELEDİYE SEÇİM ANALİZİ
Tarih : 2019-03-28
Tüm Yazılar

Ekrem BAYDAR          IĞDIR’IN BELEDİYE SEÇİM ANALİZİ
         Pazar günü seçime gidilecek. Lakin Iğdır kamuoyu pek seçim heyecanı yaşamıyor. Sonucu belli olan bu seçimin kazananı ne HDP adına Kürtler olacak, ne de MHP veya Cumhur İttifakı adına Azeriler olacak. Seçimin kazananı dün olduğu gibi bu gün de ırkçılık olacaktır. Bundan dolayı bağırıp çağırmanın,  insanların birbirlerini üzmesinin, ötekileştirmesinin yok sayıp dışlamasının da gereği ve önemi yoktur. Önemli olan huzur ve barış içinde, üzmeden ve üzülmeden bu seçimin Iğdır’a ve Iğdır halkına hayırlı sonuçlar doğurmasıdır.
            Seçimden seçime “ Ey Kürt kardeşlerim”  diye hitap eden bir Azeri siyasetçi ile, “ Ey Azeri kardeşlerim”  Diye hitap eden bir Kürdün söylem bakımından hiçbir farkı yoktur. Çünkü bu kardeşlik söyleminde samimiyet yoktur. Sadece vatandaşa ve seçmene tarafsızlıklarını belirtmek için söyledikleri klişeleşmiş, sadece dilde,  oy uğruna söylenen içi boş kardeşlik laflarıdır.
Gönül isterdi ki her iki kesimin de bu kardeşlik söylemleri dilde değil de gönülden ve kalben olsaydı. İşte o zaman Iğdır ve Iğdır halkı gerçek yerel ve siyasi kimliğine kavuşmuş olacaktı. İşte o zaman yapılacak olan seçim, ırkçılık üzerine değil, Kürdünün, Türkünün, Azerisinin, Terekemesinin, Lazının, Göçmeninin ortak iradesi üzerine olacaktı. Ne yazık ki henüz o siyasi birlikteliğe ve sosyal olgunluğa henüz kavuşmuş değiliz. 
          Gelelim Pazar günü yapılacak olan belediye başkanlığı seçimine; Bu seçimin kaderi ve anahtarı AKP’li Kürtlerin elindedir. Onlar kapıyı açıp kime buyur ederse seçimin galibi o olur. Eğer AKP’li Kürtler vicdan yapıp, oylarını HDP’den yana kullanırlarsa içeri buyur edilen Kürtler adına Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik olacaktır. Yok, bizler AKP’li ve de Cumhur İttifakından yanayız deyip oylarını MHP’den yana kullanırlarsa içeri buyur edilenler Azeriler adına İsa Yaşar Tezel olacaktır. Bir de her iki partinin başkan adaylarından ve meclis üyelerinden memnun olmayan ve onları içine sindiremeyen, inadına karşı tarafa oy kullanacak olan küskünler vardır. Bunların da oylarını CHP’den yana kullanacakları söylenmektedir.
            Geçen milletvekili seçiminde AKP’li Azeriler aday Kürt olduğu için genelde oylarını MHP’den yana kullandılar. Bu sefer de AKP’li Kürtler o seçimin intikamını almak için oylarını HDP’den yana kullanacaklar dedikodusu kamuoyunda tartışılmaktadır. İşte bu ve benzeri dedikodular ve duygular Iğdır’ımızı hep ideolojik bir belediyeciliğe sürüklemiştir. Oysa belediyeler ve belediyecilik ideoloji yeri ve alanı değil, hizmet yeri ve alanıdır. Maalesef seçmen de Iğdır’ı, ideolojik belediyeciliği seçmeye mecbur kılmıştır. Aslında seçmen,  bu ideolojik belediyeciliğin Iğdır’ını değil, Yeni bir Iğdır, ideolojiden uzak, huzurlu, barışık,  yaşanabilir bir Iğdır istemekte ve hayal etmektedir.
            Bu güne kadar, daha doğrusu Murat Yikit’in başkanlık dönemine kadar,  seçilen her belediye başkanı,  seçildiği siyasi partinin gölgesinde kalarak tarafsızlığını yitirerek taraflı hizmet etmiştir.
            Umuyoruz ki bu seçimle gelecek olan belediye başkanı ve onun meclis üyeleri parti rozetlerini çıkarır, her ne kadar bir siyasi partiden seçilmiş olsalar da o partinin gölgesinde kalmayarak herkese ve her kesime eşit ve adil bir hizmet sunarlar. Bu vesile ile adaylarımıza ve onların meclis üyelerine başarılar diliyorum.
  Ekrem Baydar

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası