Serdar ÜNSAL ''EZİK İNSANLAR”
Tarih : 2020-06-01
Tüm Yazılar

Serdar ÜNSAL      ''EZİK İNSANLAR”       
           En tehlikeli insan modeli; ''EZİK İNSANLARDIR.''
             Ezik insan davranış ve hareketleriyle hemen kendini gösterir. Aslında bu insan başkaları tarafından itilip kakıldığı için bir nevi kendini kanıtlama telaşı içindedir. Böyle insanlar toplumda hemen fark edilir. Davranışları kaba ve uklacadır. Bir yerden birşey satın alacak olsa kesin alacağı mala ya bir kulp takar yada satıcıya bağırıp çağırmakla kendini üstün göstereceğini sanar.
 
  Yeni tanıştığı  kişiye sürekli kendini meteder ailesini ya da çocuklarını anlata anlata bitiremez. Her konunun sonunda kesin paraya bağlar.  Beğenmediği, hoşuna gitmeyen şeyleri karalmaktan hiç çekinmez.. Hep kendini üstün göstermeye çalışır. Yarım saat onu dinleyen kişi aslında onun konuşmalarından, davranışlarından ne kadar boş olduğunu hemen anlar. Böyle kişilerin fazla arkadaşı yoktur. Olanlar da aynen bunun gibidir. Karşılıklı kendilerini anlatırlar.
              Bu gibileri, aile ve toplum şiddetine maruz kalmış, özellikle de anne ve babası bir vesileyle ayrılmış dolayısıyla aile kavramının ne olduğunu bilmeyen, sürekli itilip kakan, anne baba sevgisinden ve şefkatinden yoksun kalmış insanlardır. Bu ezilmiş kişiler, yaşamlarını bir anlamda halk diliyle ar damarı çatlamış ve yüzsüzlük temelli sürdürürler. Çünkü kültür dediğimiz olguyu (inanç ve davranış kuralları) ebeveynleri yerine, her kesten, her kesimden almışlardır!
          Bu gibi insanlar bukelemun gibidirler istedikleri renge bürünürler.Çünkü usta bir yalancı, iyi bir sahtekâr, maharetli hırsızdırlar.
En ciddi konularda bile pişkince sırıtır, yaptığı her kötülüğü t’ye alırlar. Kendilerine saygıları olmadığı gibi, çevrelerine de saygı göstermeyi ya da yaptıkları bariz hatalardan dolayı özür dilemeyi bir aşağılanma olarak görürler.
Kendinden üstün gördükleri her kişide mutlak bir açık arar ve açığını bulduğu her fırsatta, alay eder, aşağılar ve kendilerini üstün gösterme adına bu açık üzerinden prim yapmaya çalışırlar.
İlginç olanı ise her fırsatta mutlaka ama mutlaka bir yandaşı, bir taraftarı olur. Olası bir durumda mahkemeye intikal eden bir sorunla karşı karşıya kaldınız diyelim; bu durumda haklı olduğunuz bir davada bile haksız duruma düşebilirsiniz. Çünkü mahkeme somut kanıt ve şahitler üzerinden yargı sonucuna varır. Siz şahit bulamazken, böylesi ezik kişilerin, yanında onlarca yalancı şahit hazır bulunur. Sebebi ise toplumun çürük bir zihniyete sahip olmasının yanı sıra bu ezik insan, ya ajitasyonla, ya kendisini maskeleyerek şirin göstermeyle ve ya bu yolun yolcusu olması hasebiyle kendisini haklı çıkaracak bütün argümanları bilir ve uygular.Yeri gelir tehdit eder.Başkalarını parayla kullanır.  Yani oyunu kuralına göre oynamazlar!
Fırsatçıdırlar. Karşıdakinin üstün yönlerini hasmane bir tutumla kendi lehlerine çevirmesini çok iyi başarırlar. Onların dostlukları menfaatlerine dokununcaya kadardır. Kendisinden üstün birine hazmedemezler. Siz kendinizden üstün birisine gıptayla bakarken, o hasetlik ve kıskançlıkla yaklaşır!
      Bu ülkede maalesef iyi insanlar, duyarlı insanlar, saygın insanlar azınlıktadır. Yine maalesef bu ülkede hırsızlar, edepsizler, zavallılar, acze düşmüş aşağılık şerefsizler çoğunluktadır?
       Allah  iyi, sağlıklı düşünen, yaşadığı toprakları özümseyerek ahlaki değerlere sahip çıkan vatansever insanların sayısını artırsın..
      Allah bizleri ZAVALLI, EZİLMİŞ, KİŞİLİKSİZ şahıslardan korusun…

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası