Serdar ÜNSAL Şehrimiz Evimizdir Temiz Tutalım..!!
Tarih : 2014-05-28
Tüm Yazılar

Serdar ÜNSAL               Eskiden yazdığımız haberlerde “Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurovası Iğdır” ifadesini kullanırdık.

              Şimdi kullanamıyoruz çünkü Iğdır ovası kalmadı gibi, yeşillik ise gittikçe kayboluyor. Artan nüfus, alınan göç ve beraberinde gelen çarpık yapılaşma Iğdır’ı bitiriyor..!. Bir yandan çarpık yapılaşma bir yandan kültürel değişim, kozmopolit bir toplum yaratırken, diğer yandan yükselen birbirinden güzel yapılar Iğdır’ın yapısını değiştirip güzelleştirirken maalesef kirli bir şehirde yaşamaya devam ediyoruz.

            Cahilinden okumuşuna kadar çevremizi kirletiyoruz. Hâlbuki şehrimiz evimizdir. Ve evimiz çok kirli …! Üç ülkeye sınır bir ilin kirli olması kabul edilir değildir. Çok sayıda İran, Azerbaycan, Nahçivan’dan turistler şehrimize geliyor. Cadde ve sokakların kirliliğini görünce şaşırıyorlar.

           Geçen yıl belediye önünde Giresunlu bir bayan “Iğdırlımısınız?” diye sordu “evet” dedim “Iğdır çok güzel bir yer fakat şehir kirli, niye temiz değil” diye sorunca cevap veremedim. Şehir inşaat halinde ondan diyebildim.. Yine bir hafta evvel Azerbaycan’dan gelen bir misafirimle Cumhuriyet caddesinde alışveriş yapıyorduk. Su alıp içtik her gün binlerce insanın alış veriş yaptığı Iğdır’ın kalbi olan bir yerde su pet şişesini atacak çöp bidonu bulamadık.

          Ve yere atmak zorunda kaldık. Buradan sayın belediye başkanımıza seslenmek istiyorum. Seçimler bitti. Şehirde bir canlanma çöpçü sayısında artış gözlendi, bozuk yollar yapıldı. Çöpler sık sık alınmaya başlandı. Bunlar güzel şeyler. Fakat yetersiz, bütün Iğdırlılar şehrin temizlik konusuna eğilmeli, çevreyi kirletmemelidir. Bu konuda bir kampanya açın cadde ve sokakları her 15 metrede bir çöp bidonları ile donatın, yere çöp atan vatandaşları önce uyaralım sonra gerekirse ceza verelim. Tertemiz yaşanabilir bir Iğdır yaratmamız kendi elimizde. Yeter ki biz isteyelim.

            En kısa sürede temizlik kampanayasını başlatalım. Yerlerde çöp olmayan bir Iğdır yaratalım. Iğdır halkının nefes aldığı Valilik yolu çok kirli, ağaçlar susuzluktan kuruyor. Bu ağaçları sulayalım. Ağaç aralarına çiçek dikelim. Çöp bidonları koyalım. Çöpçü sayısını artıralım. Ağaçlara bakım yaptıralım. Biliyorum Iğdır çok büyük bir alan mahalle sayısı çok imkânınız yetersiz. Fakat ben inanıyorum el birliği ile, halkın desteği ile temiz bir Iğdır yaratabiliriz. Bize gelen özellikle Iğdırlı olmayan öğrenci ve kamu görevlilerinin şikayetlerinde şehrin temizliğe ihtiyacı olduğu sıklıkla vurgulanmakta ve Belediye göreve davet edilmektedir. Belediye Başkanı Murat Yikit’in bunları görerek bir hamle başlatması gerekir. Bu hamlenin adı da “temizlik harekâtı” olmalıdır.

          Daha fazla geç kalınmadan halkında katılacağı bir temizlik kampanyası başlatalım. Vatandaşta, Belediyede kısaca herkes sorumluluğunu bilerek çöpten, kirlilikten arınmış bir Iğdır yaratalım…Unutmayalım temizlik imandan gelir…Ve Şehrimiz evimizdir…!! Kirli bir şehirde yaşamak kaderimiz olmamalıdır....

  1. kenan 2014-06-02 08:12:51

    1- 15 metreye 1 çöp tenekesi koyarsan sabaha bulamazsın, çalarlar<br />2- güzel bina nerde ya mimariden yoksun temeli gevşek dışı boyalı beton yığınları mı?<br />3- Ceza verelim dersinizde , valilik yolunda çarşıda Çekirdek yerken sizde dahil herkes kabuğunu yere atar değil mi?<br />4- Hacısı, hocası, ağ sakalı,genci Hönkürerek sokağa tükürenlere ne demeli.<br />5- Diğer şehirlerdede çöp atılır ama makinalarla her sabah süpürülür. Çöp personeli sadece makinanın alamadığı yerleri alır.<br />6- belediye çöp poşeti dağıtır.<br />7- Temizlik imandan gelir değil mi. Demek ki "imanımız yok" yada çok zayıf, bunu itiraf edelim. İman yoksa değil Iğdır da Türkiye de hiç bir şey düzelmez

  2. IĞDIRLI 2014-06-05 13:48:40

    BELEDİYE BAŞKANI ARTIK BU ŞEHREKİ KİRLİLİĞİ GÖRMELİ YAHU.HERKES GÖRÜYOR BU ADAM NEDEN GÖREMİYOR. YA DA GÖRÜYORSA NEDEN GEREĞİNİ YAPMIYOR.ALLAH AŞKINA MASUMANE TALEP ŞEHRİ TEMİZLE KARDEŞİM.SENDEN BAŞKA ŞEY DE İSTENMİYOR.ASLİ VAZİFENİ YAP.YAPAMIYORSAN BIRAK O KOLTUĞU.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası