Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği, Iğdır’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümü münasebetiyle 14 Kasım 2014 Günü Anatolia Düğün Salonunda bir gece düzenledi. Nezih bir ortamda düzenlenen gece, katılanların hafızasında çok güzel izler bıraktı.

Her kesimden, değişik siyasi görüşlerde olan siyasetçiler, iş adamları, Başta Sayın Valimiz olmak üzere Iğdır Bürokrasisi geceye ayrı bir anlam ve renk katmıştı. 

Dernek Başkanı Ziya Zakir Acar, gecede yaptığı konuşmada; geçmişte Iğdır’ı birlik ve beraberlik içinde düşman işgalinden kurtarıldığını, bundan sonra da Iğdır’ın ve Iğdırlıların birlik ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyeceğini vurguladı.

Gecede Iğdır’ın her yerinden çekilen birbirinden güzel fotoğraflar herkesin beğenisini kazandı. Bu fotoğraflar Ziya ZakirAcar tarafından çekilmişti.  Biz Iğdırlılar olarak her zaman Iğdır’ı Ziya Zakir Acar’dan öğrendik.

Ziya Zakir Acar, kendini Iğdır’a atayan bir değerimizdir. Iğdır’da yapılan organizasyonlarda hep onu gördük. Nevruz şenliklerinde, Korhan Yaylası Şenliklerinde, kayısı festivalleri ve diğer büyük faaliyetlerde hep onu gördük. Ziya Zakir Acar, Iğdır’ı karış karış dolaşmış, her yeri belgelemiş, resimlemiş, bilinmeyen değerleri, yerleri gün ışığına çıkarmış içimizden birsidir.

Iğdır’ın kurtuluşu anısına düzenlene gece Ziya Zakir Acar tarafından yapılan bu üçüncü  geceydi.. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yaptığı yıllarda yapılan güzel etkinlikler onundu. Önemli günler için yazdığı oratoryoların seyrine doyum olmazdı.

Ziya Zakir Acar’ın,  araştırmacı ve yazarlığının yanında çok güzel resim yaptığını da biliyoruz. Yıllarca resim sergilerini açmıştı.

Ziya Zakir Acar, gecede yaptığı konuşmalarda Iğdır için yapılması gereken şeyleri vurguladı. Konuşmaları Özellikle şöyleydi:

 Fazlaca görüşemediğimiz, ancak bu gece için önemli işlerini erteleyerek il dışından aramıza teşrif eden ve bu heyecanı bizlerle paylaşan, bürokratlarımız, siyasetçilerimiz, iş adamlarımız, hangi görevde olursa olsunlar, Iğdır’ın değeri olan bu hemşerilerimize çok büyük görev düşmektedir.

            Üç ülkeye sınır olan İlimiz çok büyük bir önem arz etmektedir. Hava alanının açılmasıyla Iğdır’ımız büyük bir ivme kazanacaktır. Organize sanayide yükselen binaları gördükçe büyük bir heyecan ve gurur taşıyoruz. Bu konuda iş adamlarımızın büyük firmaları Iğdır’a çekmekte köprü ve bağ olmaları gerekmektedir.

            Çok değerli hemşerilerimizin, Sınır kapılarımızın işlevlerini artırmada öncü olmalarını ve rehberlik etmelerini beklemekteyiz.

            Yıllardır içimizde bir yara olan ve gün geçtikçe büyüyen Karabağ sorunu artık çözüme ulaşmalı ve işgal edilen topraklar geri verilmelidir.

            İş adamlarımız bu bölgeye kalıcı ve projeli yatırımlar yapmalıdırlar. Cazibe merkezler yaratmalıdırlar. Iğdır’a ait bir marka yaratılmalıdır. İlimiz buna çok müsaittir

İlimizde birçok yerde doğal sodalı su bulunmaktadır. Önemli derecede akarsu ve göllerimiz mevcuttur.  İlimiz Türkiye’de akarsuyu bol olan illerden biridir. Akarsularımızdan bolca faydalanmalıyız. Özellikle Karasunun başlangıcı olan Bulakbaşı ve Hıdırlı Köyleri arasında bulunan su yatağının değerlendirilmesi gerekmektedir. Kuş cenneti olarak adlandırılan bölge de ayrıca değerlendirilmelidir. Buna benzer birçok göl ve göletler İlimizde mevcuttur.

Başlı başına bir değer olan Büyük ve Küçük Ağrı Dağları Iğdır için büyük bir turizm potansiyelidir. Özellikle Kış turizminde, Yayla Turizminde, Kuş gözlem faaliyetlerinde, Foto Safari, Bitki inceleme, Yamaç paraşütü ve bir sürü dağ sporlarında yapılacak yardım ve yatırımlarda İlimizi dünya pazarındaki payını artıracaktır. Serdarbulak Yaylası ve Korhan Yaylarında yapılacak etkinlikler yöreyi tanımada öncü olacağı inancındayız. Bu konuda iş adamlarımıza büyük sorumluluklar düşmektedir. 

Bir tarih şehri olan Iğdır’ımızda yapılacak ilmi çalışma ve kazılarda birçok medeniyetlerin ortaya çıkacağı kesindir. Bu konularda verilecek her türlü görevi derneğimiz olarak yapmaya hazırız.                                                                                                                                    

Güneşi, Ülkemizde ilk gören Iğdırlılardır. İnançlara göre Nuh Tufanından sonra Medeniyet Ağrı Dağı eteklerinden, yani Iğdır’dan Dünyaya yayıldı. Demek ki Iğdır’ımız medeniyet merkezidir.

Ağrı Dağı, dik duruşun simgesidir. Iğdırlılar da aynı özelliği taşımaktadırlar.

 Sonuç olarak Iğdır’ımıza yapılacak büyük yatırımlarla gelecek yılların en güzel şehri ortaya çıkacaktır.

Sayın Valimiz Davut Haner  ve konuklar   Ziya Zakir Acar’a gece için  teşekkür ettiklerini söylediler. Resepsiyona il dışından  Eski Iğdır Milletvekillerimizden Meclis İdare Amiri Prof. Dr. Sayın Dursun Akdemir.Iğdır eski Milletvekili Sayın Şamil Ayrım  Iğdır eski Milletvekilimiz Sayın Abbas Bozyel,Eski Vali Yardımcımız Mülkiye Başmüfettişi Sayın Erkan Toprak Eski Alay ve Garnizon Komutanımız Tuğgeneral Sayın Levent Çolak Paşamız Eski Hâkim Avukat Sayın Gündüz Güneş Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Sayın Kerem Karabulut  Van 100. Yıl Üniversitesinden Prof. Dr. Sayın Oğuz Tuncer ve Uzman Dr. Abbas Aras  Kars Kafkas Üniversitesinden Sayın Murat Taştan     Ankara Başkent Üniversitesinden Sayın İslam Çankaya ,Ankara’dan İş adamlarımızdan Sayın Rahim Azeroğlu,Emekli Albay Sayın Hanifi Yıldırım Azerbaycan Devlet Televizyonundan AZ1 ve Turan Programı Baş Yazarı Zernişan İnkilapkızı ve Yayın Yönetmeni Cemile Mehtiova   İstanbul Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Sefer Karakoyunlu,İş adamı Sayın Fevzi Okuklu ,İş adamı Sayın Ferhat Yıldız,İş Adamı Sayın İbrahim Gökçe,

Gecenin yapılmasında bazı iş adamaları  destek verdi Ziya Zakir ACAR ve dernek üyelerini candan kutluyoruz.

  1. Ekrem Baydar 2014-11-21 07:03:17

    Ziya Hoca Iğdır'ımız için bir değerdir. Her ne kadar bazı çevrelerce ve kişilerce eleştirilse de be bu davranışları onların kıskançlıklarına yorumluyorum. Hepimizin olduğu gibi onun da hiç şüphesiz bir siyasi görüşü vardır. Ancak söz konusu Iğdır ve Iğdır'ın tüm yaşayanları olunca orada durmak gerekir. Bu konuda Ziya Hocanın hiç bir ayırım yapmadan vicdani bir tavırla hareket edeceğine hiç bir şüphem yoktur. Bizler boş zamanlarımızı okey masalarında geçirirken o zamanının çoğunu bu gibi etkinliklere ayırıyor. Onu çalışmalarından dolayı kutluyorum.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası