Değerli hocamız, koca yürekli, yüreği Azerbaycan, Türkiye, Türklük sevdasıyla dolu olan Müslim Oğuz yeni bir kitaba imza atarak “IĞDIR AKŞAMLARI” kitabını çıkardı.
                “IĞDIR AKŞAMLARI  ”kitabını fırsat buldukça bir günde okuyup bitirdim. Okudukca yüzümde bir gülümseme belirdi. Bazen de hüzünlendim, duygulandım.Özellikle Iğdır dışında yaşayan Iğdır sevdalısı insanların okuması gereken ,Iğdır’a olan özlemlerini giderecek bir kitap…Yazar, kitabın girişinde “Ey Sevdamın gönlümdeki şiiri Iğdır’ım! -Seni,sana hasret yüreğimin ateşiyle yazdım”kitapta özlem hasretlik ve nostalji bulacaksınız.Özellikle Yeni caddedeki esnafların isimleri özellikle yaşı ellinin üzerinde olanları geçmişe götürüyor…(Maalesef bugün Iğdır’ın esnaf profili değişmiş,Yeni cadde, Atatürk caddesi,Cumhuriyet caddesinde şimdi Iğdırlı olmayan  göçle gelmiş esnaflar var. Bu da ayrı bir yürek yarası)
                Yazarımız , sevdalısı olduğu Iğdır’ı çeşitli yönleriyle anlatırken ,Iğdır’ın simgesi Ağrı Dağ’ına,Aras nehrine,yeşilliğe, pamuğa, su sıkıntısına da dikkat çekerken Iğdır’ın Iğdırlının her zaman gurur duyduğu Türklüğünü de ön plana çıkarıyor..
                Kitapta, Nevruz bayramını gelenekleri, en ince ayrıntısına kadar anlatırken insanı çok gerilerde kalan çocukluk yıllarına götürüyor. Mahalli olarak Iğdır insanının kullandığı, ”AÇAR, KATIK, YAYLIK, MİLÇEK.. MIĞMIĞA, AĞBİRÇEK, AKUŞKA ,PIŞKA, DAŞKA, GARIŞKA, AŞ, YAĞIŞ, YEKE, ÇAY, YEL ,MEKE, KÜNCÜT,  YARMA, KEŞİR, YAEYVANLAR, PAZILAR, ÇADIRLAR, YAVŞAN,TİKAN, ALÇA DOMATESLER, ÜZERLİK,”kelimlerini okuyunca çok eskilere  gidiyorsunuz..
                  Şair ve yazarımız Müslim Oğuz, kitabında şiirlere de yer vermiş özellikle Ulu şair babamız diye tanımladığı Şehriyar’ın şiirlerine de yer vermiştir:
                “Mende gayıdıp bir de uşag oleydim,
                Bir gül açıp ondan sora soleydim.”
                Yine şairimiz, dilinden düşürmediği bir sevgilisi vardır...
                Bu sevgilinin adı “DAĞ ÇİÇEĞİM”DİR”
Dağ çiçeğim
Bir çiçek diktim gönlüme
Bir aşk yarattım
 Bir ad verdim ona
 Dağ çiçeğim..

                Yazarımız kitabında Iğdır siyasetine de yer veriyor… Belediye başkanlığına adaylığın çok güzel anlatmış. Iğdır’ın en eski gazetesi olan Yeşil Iğdır gazetesinden onun sahibi H.Salih Şıktaş’tan yazarı Paşa Akyıldırım’dan da bahsederek yad ediyor.
                Kitapta 21 yıl önce elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden Iğdır’ın zor günlerinde MHP il başkanlığı görevini başarıyla, evi, parti binası bombalanmasına rağmen sürdüren Yaver ÜNSAL’dan da bahsederek şunları yazıyor: “Çok olgun, bilgi, birikimli, ağır başlı, etrafına hürmetkar, ve kelimenin tam manasıyla gerçek bir ülkücü idi.Bahar gelip de  Aras’ın suyu arklarda çağlayarak hışırtıyla ilk aktığı gibi suyla birlikte gelen çer-çöp kısmından değildi.Kendisini bütün benliğiyle ülküsüne adamıştı.. Çin ve Rus Emperyalizmi altındaki diğer Türk yurtları gibi öz kökümüzün bulunduğu Azerbaycan’ın azatlığı da davamız,duamızdı.
                Onu hep hatırlarım.. Unutmadıklarımdan..yüreğimin bir köşesinde yer bulunanlardan.. Gidişleriyle içimizde derin bir boşluk ve hüzün bırakan dava arkadaşlarımızdan.. Iğdır’ın güzel gençlerinden..Iğdır’ın zor günlerinde görev yaptı.. Hani derler ya ,yaşına başına göre çok olgun davrananlara ,genç aksakal! Yaver Ünsal’a Iğdır’ın  bir genç aksakalı idi..
                Yaver Ünsal Iğdır’ın, Iğdırlıların minnet duyduğu, hafızasına kazıdığı büyük değerlerden biriydi… İbrahim Bozyel gibi, Turgut Demirkaya gibi, Rahmi Akbulut gibi, varlığını Türk  varlığına  armağan eden diğerleri gibi..
                Müslim Oğuz hocamızı kutlar başarılar dilerim.  Kitabı Yıldız kitabı evinden temin edebilirsiniz.

  1. Müslim OĞUZ 2018-02-13 17:20:21

    Teşekkür ederim Serdar bey. Güzelce özetlemişsiniz. Evet Iğdır Akşamları ne hikayedir ne de şiir... Iğdır hasreti çeken her Iğdırlının yüreğinden bir parça hasrettir...

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası