Cabbar ŞIKTAŞ Gelin Canlar Bir Olalım
Tarih : 2018-11-06
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ            Bana ne deme gibi bir şansımız yok.
            Ben ilgilenmiyorum deme gibi bir şansımız yok.
            Benim falancayla hukukum yok deme gibi bir şansımız yok.
            Bu memleket hepimizinse eğer, herkes elini taşın altına koymalıdır.
         Ülkemiz şu an itibariyle gerçekten ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor. İş yok, para yok, yarının hesabını yapacak cesaret hiçbirimizde yok. Bir zamanlar yılı kurtarıyorduk, sonra ayları kurtarmaya başladık, şimdi günleri, hatta saatleri kurtarma peşindeyiz.
Böyle zamanlarda insanlar birbirilerine arka çıkarlarsa sorun kısmen de olsa çözülür. Yok, eğer didişmeye devam edilirse sorun daha çok büyür ve altından kalkılamaz neticelerle sonuçlanır.
         NEREDEN BAŞLAMALI
        Iğdır’ın bilinen sorunlarını bir çalıştay düzenleyip rapor haline getirmeliyiz. Bu raporu hazırladıktan sonra Iğdır’ın siyasetçileri, iş insanları, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, gazetecileri arasından seçilen kişiler Vali Enver Ünlü başkanlığında Ankara’ya gidilmeli, güç birliği oluşturduğumuz gösterilmeli, Sayın Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlıklar ziyaret edilmeli, taleplerimizin yerine getirilmesi için istekte bulunmalıyız.
       Aslında gözümüzde çokta büyütmemize gerek yok diye düşünüyorum. İstenirse bir ayda bu toparlanma yaşanır, randevu talepleri yapılır ve Ankara’ya gidilerek sorunlarımıza çare aranır.
        Elbette bir anda her şey düzelir demiyorum, ama inanıyorum ki, bu hamle bile Iğdır’da ki psikolojik havayı oldukça değiştirir.
Şüphesiz ki bu birliktelik sağlanırsa ve samimi bir adım atılırsa bu iş siyasi alanda da çok işe yarar. Yeter ki insanlar samimi olsunlar.
       GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA YAZMIŞTIM
      Iğdır Dilucu gümrüğünde biraz esnek davranılırsa ticaret kısmen de olsa canlanır. Gümrükte yolsuzluk yapan, insan kaçakçılığı yapan, uyuşturucu ticareti yapan her kim varsa devletin yumruğunu balyoz gibi kafasına yesin, ama ticaret yapan insanlarımızın önü açılsın.
Gümrükte üç beş kişi yolsuzluk yapıyor diye, insan kaçakçılığı yapıyor diye, uyuşturucu tacirliği yapıyor diye bir memleket cezalandırılmamalıdır.
Türkiye Cumhuriyeti devleti aciz veya güçsüz değil ki üç beş çapulcuya esir olsun. Devlet istese o tip kan emiciler gümrüğün yakınından bile geçemezler.  
         TARIM VE HAYVANCILIK GÖZ ARDI EDİLMESİN
         Geçtiğimiz hafta Iğdır Valisi Enver Ünlü Tarım Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile görüştü. Muhtemelen Iğdır’ın tarım ve hayvancılık sorunları ile ilgili görüşmeler yaptı. Şu anda tarım ve hayvancılık gözde işlerden. Devlet desteği artırılırsa yapılabilecek en güzel işler arasındadır. Yani Mazot ve benzeri giderler süspanse edilirse, destekler artırılırsa Iğdır ovası inanılmaz değer kazanır.
         BANKA FAİZLERİNİN YÜKSEKLİĞİ, ZOR DURUMDAKİ ESNAFI TEFECİLERE YÖNELTİYOR
         Aslında biliniyor ama dikkat çekilmesi gerektiği için uyarmakta yarar görüyorum. Dövizin yükselmesi, banka faizlerinin yükselmesi iş insanlarını bir anda çıkmaza soktu. Banka faizlerinin inanılmaz yüksekliği, nakde ihtiyaç duyan esnafı tefecilere yönelttiği duyulmaktadır.
         Tefecilerden para alan kişiler evlerini, iş yerlerini veya değerli eşyalarını tefecilere ipotek vermekte, bunun karşılığı olarak ta talep ettikleri parayı almaktadırlar.
Ancak bunun birde geri ödemesi var. İşsizliğin hüküm sürdüğü bir ortamda alınan faizli paraların zamanında ödenmesi imkansız gibi gözüküyor. Faizciden alınan paralar geri ödenmediği zaman da, katlanarak büyüyor ve inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Yani tefeciye düşen bir esnafın, iş adamının sonu hüsrandır. Bu hüsranı yaşamamak için öncelikle banka faizlerinin bir an önce düşürülmesi gerekmektedir. İkinci olarak ta, kolluk kuvvetleri tefecilik yapan, çeteleşen, illegal kazanç sağlayan kan emicilere fırsat vermemelidirler.
         DAYANIŞMA ŞART
         Her konuda, ama her konuda toplumun dinamikleri dayanışma içerisinde olursa, halk ta dayanışma içinde olur.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.