Cabbar ŞIKTAŞ Dost Acı Söyler
Tarih : 2018-12-07
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞDost Acı Söyler

 
          Küçük beldelerde yerel seçimler sancılı olur. İnce hesap peşinde olanlar, sütten çıkmış ak kaşık kalmak isteyenler, suçu bir başkasının üzerine yıkma çabası içinde olanlar, ayak oyunları ile süreci götürürler.  
 
          Seçimin sonucunda başarılı olurlarsa eğer, biz bu işi çok iyi biliyoruz edasıyla hava atar, kimseyi beğenmez, alçak dağları yaratmış edasıyla ulaşılmaz olurlar. 
 
          Yok, eğer başarısız olsalar, klasik senaryoları devreye sokar, başlarlar konuşmaya…   
 
           Biz demiştik zaten bununla olmaz diye, ama dinleyen olmadı.  
 
           Falanca iş adamı, bürokrat bize çalışmadı.  
 
            Azeriler oy vermedi. 
 
            Kürtler oy vermedi. 
 
            Çok baskı vardı. 
 
            Sandık güvenliği kalmamıştı. 
 
            Tehdit edildik.
 
            Aday para harcamadı. 
 
            Aday yetersizdi.  
 
            Gibi bir dünya laf eder, kendi günahlarını örtbasa çalışırlar.  
 
             Allah aşkına kimse kimsenin aklıyla, mantığıyla alay etmesin lütfen. Her seçim gibi bu seçimde bilindik hikayeleri barındıran, bilindik senaryolarla ilerleyen bir seçimdir ve sonucu da şimdiden bellidir. Nereye varacağını bildiğiniz bir yolculuğa çıkıp, sonra da vardığınız yere itiraz ederek hiçbir yere varamazsınız.  
 
             Yani slogan atmakla bu işler olmuyor. Slogan atmakla olsaydı, şimdiye kadar çok şey değişirdi. Iğdır günlerdir AK Parti ile MHP ittifakına kilitlenmiş, MHP’de ittifak sağlandığı söylenmiş ve bu sebepten ötürü AK Parti’den aday bile çıkmamıştır. Zira aday adaylığı için dilekçe veren adaylar göstermelik olarak çıkmış ve hiç Iğdır’a gelmeden genel merkezin yaptığı anket sonucuna göre Adil Aşırım isminin çıktığı söylenmiş ve aday yapılmıştır.   
 
             Mesela, Adil Aşırım Ak Parti’den Milletvekili aday adayı olsaydı aday gösterilir miydi? Kesinlikle gösterilmezdi. Ama Belediye başkan adayı göstermek için canla başla uğraşıldı. Nihayetinde gösterildi ve süreçte böylelikle başlamış oldu. 
 
             İyi’de MHP’ye ne demeli. Hani kesin olarak ittifak oldu ve aday MHP’den gösteriliyordu. Hani durum Devlet Bahçeliye iletilmiş, Iğdır’ın önemi anlatılmış ve kesin olarak Iğdır’da MHP desteklenecekti. Hani Ak Parti ile ittifak yapılmıştı?  
 
             Ya arkadaşlar kimse kusura bakmasın ve milletin aklıyla da alay etmesin. MHP genel merkezi ve genel başkanı yine Iğdır’ı teğet geçmiştir. Önemsememiştir. İstanbul, Ankara, İzmir pazarlığı yapmamış tamamen teslimiyetçi bir anlayış sergilemiştir. 
 
             Ve siz bu durumu bu halka anlatamazsınız. Adil Aşırım eğer aday olmuşsa, iktidar biz her ilde aday göstereceğiz sözünün arkasında durmuştur. Peki, MHP sözünün arkasında niye durmuyor diye bu halk sormayacak mı sanıyorsunuz? Osmaniye’den çok Iğdır’da başarılı olan MHP, Iğdır’ın verdiği değeri yıllardır suiistimal etmektedir. 
 
            Gelinen noktaya bakın ki hiç kimse hiçbir şey bilmiyor ve bilmediği içinde şehir efsanesi MHP aday göstermeyecek diyebiliyor. MHP’nin düştüğü bu haller sizce hoş bir durum mu? 
 
            Kendi elimizden bir iş gelmez, başlarız birilerini hırpalamaya, birilerine sövüp saymaya, isyan etmeye, kınamaya, karalamaya… Yok, arkadaş bu halk kendini gözden geçirmediği sürece hiçbir şey değişmeyecektir. 

 

            5 YIL ÖNCE ŞU OLMUŞTU

 
            30 Mart 2014 seçimleri öncesinde Adil Aşırım Iğdır’a gelmiş ve Ak Parti’den aday adaylığı müracaatında bulunacaktı. Bir vesile genç kardeşlerim beni aradılar. Buluştuk ve Adil Aşırım’ı ikna etmemi istediler. Neticede Vali yolunda bir kafede buluştuk. Bir anda etrafımız inanılmaz kalabalıklaştı. Şahitlerimden birisi de Ak Parti Merkez ilçe başkanı Kenan Açıkel’di. Açıkel o tarihte MHP İl Genel Meclis üyesiydi. Gergin bir havanın ardından yapmış olduğumuz konuşmalar neticesinde Adil bey ikna olmuş ve adaylıktan çekilmişti. 
 
           Bu toplum birbiriyle istişare etmekten uzaklaşmış, bu toplumun fertleri her geçen gün agresif ve tehditkar bir tutum sergileyerek sorun çözmeyi benimsemiş, bu toplumun her bir ferdi kendinden başkasının düşünemediğini kanıksamış, bu toplumun her bir ferdi öz eleştiri yapmaktan uzaklaşmış ve bu toplumun her bir ferdi sadece ve sadece karalama, hakaret etme, aşağılama, dışlama ya da kibir ile milletten uzak durmayı tercih etmiştir. 
 
         Yarın sokaklarda seçim çalışmaları yapıldığında gerilim, atışma, sataşma vs. birçok şey olabilir. Bana sorarsanız hiçbir şeye gerek yok, sonrasında pişmanda siz olursunuz, mağdurda. Siyaseti akıllılar yapar, akılsızlarda birbirini yer. Âcizane önerim şudur ki akıllı olun ve birbirinizi yemeyin. Kimse için değmez. Değseydi eğer, değer verdiklerimiz bizim için kıllarını kıpırdatırlardı. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.