Cabbar ŞIKTAŞ Isparta’ya Gidip Döndüm
Tarih : 2019-05-14
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ      Isparta’ya Gidip Döndüm 

      Geçtiğimiz hafta Isparta Hukuk fakültesini bitiren oğlum Muhammed Ali Şıktaş’ın mezuniyet törenine katılmak üzere eşim ve çocuklarımla birlikte yola çıktım. 

       Yaklaşık 1600 km. uzaklıktaki Isparta’ya Ağrı, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Aksaray, Nevşehir, Konya üzerinden Isparta’ya vardım. 

       Bu uzun yolu kat ederken hep duble yollarda seyrettim. Sadece Isparta’ya yaklaşık 100 km. mesafede duble yol yoktu. Tek şeritliydi. Hız sınırına uyduğum için geçtiğim vilayetleri alıcı gözüyle değerlendirdim ve hepsi pırıl pırıldı. Hepsinin alt yapıları tamamlanmış, üst yapıları son derece güzel yapılarla süslenmişti. 

       Bu yollardan 17 yıl önce de gitmiştim. Büyük çoğunluğu tek şeritli yollardı. Kaza riskimiz oldukça fazlaydı. Ama yapacak bir şey yok tek şeritli dar yollarda gitmeye mecburduk. 

      Şimdi yollar geniş, çift şeritli yollar. Ama her adımda radar var. Hız sınırı aşılmasın diye bırakın yerleşim yerlerinin giriş çıkışına atılan radarları, artık ıssız alanlarda bile radar uygulaması var. 

      Benim açımdan hiçte fena olmadı yani. 80-120 arası aracımı kullandım.  Zaman zaman sıkıldım ama genelde daha keyifli oldu. Bu güne kadar hiç düşük hızla araç kullanmamıştım. Uzun yolda önümü gördüğüm anda 150-200 arası hız yapardım. Ama çocuklar arabada olunca hız yapmadım ama iyi ki de yapmamışım. Şehirleri gördüm, doğayı gördüm, güzellikleri gördüm ve huzurlu oldum. Kesinlikle bundan sonra hız yapmayı da düşünmüyorum. Hem ceza yememiş oluruz, hem kaza riskimiz azalır ve hem de gezdiğimiz yerleri görmüş oluruz. 

      Ama bir şeyi itiraf edeyim AK Parti duble yollar ile Türkiye’de bir çığır açmıştır. Bazı müteahhitler bazı bölümlerde kötü imalat yapıp devleti zarara uğratmış olabilirler, bazı müteahhitlere bu yollar üzerinden rant sağlanmış olabilir ama yapılan iş bana göre en doğru yatırımlar arasındadır. 

     Ak Parti’nin bazı basiretsiz yöneticileri etrafla didişeceğine bunları halka anlatsalar, kıytırıktan tanıtımlara para harcayacaklarına bu yapılan işlerin tanıtımına para harcasaydılar Ak Parti bu gün içinde bulunduğu durumda olmazdı. 

     Atadıkları Valiler tribünlere oynayıp kendi reklamlarını yapacaklarına,  iktidarın çalışmalarını halka anlatsalardı bu gün AK Parti açısından her şey daha güzel olurdu. 

     Hem teşkilatlar kendi başlarının derdine düşüp kendilerini pazarlama peşinde koştular, hem de Valiler ve onları takip eden bürokratlar kendilerini yaldızlayıp sunma derdinde oldular. 

     Şu an itibariyle hem teşkilat ve hem de bürokrasi de değişime gidilmez ise yazın bir yere Ak Parti’nin dağılma süreci başlamış demektir. 

     Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu aylardır parti kurdu kuracak deniliyor zaten. Ama yeni bir parti kuracağı kesin. İlk bakışta Meral Akşener gibi bir şey yapamaz denilse de çok şey yapacağı şimdiden gözüküyor. 

     Çünkü henüz daha aksaklıkları görüp önlem alma çabası içinde olan yok, her kes kendini sağlama alma peşinde. Her kes kendini kurtarma peşinde. Partiyi veya iktidarı sadece kendi çıkarları için düşünüyorlar. İktidar gittiğinde hüsran yaşamamak için de herkesle flört halindeler.  Muhalefet falan çok önemli değil. Yeter ki orada bir ışık görsünler hemen dalar, yaltaklanır, kendilerine bir yer edinirler. 

     Genel de olup bitenin aynısı yerelde de bire bir oluyor diyebiliriz. Siyasetçi de adamına göre muamele yapar, bürokratı da. Sahipsiz bir bürokratla ilgili sıradan bir haber yaparsın Vali kıyameti koparır, soruşturma açar, arar sorar.  Ama konu biraz da kendisini ilgilendirecek boyutlara ulaşacak olursa görmez, bilmez duymaz bir pozisyon takınır.  

      Yani adamına göre siyasetçilik,  Valilik  yapılırsa, ülkenin içinde bulunduğu durumda bu olur. 
Bekliyorlar ki gidip kapılarında el pençe divan yalvar yapış edesin, o üstün! kişiler de merhamet gösterip seni dinlesinler. 

     Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu gibi bürokratları göremiyorsa eğer hiç kusura bakmasınlar o zaman kaybetmek kaçınılmazdır. 

      Özellikle Ak Parti Iğdır İl ve İlçe teşkilatları bu yeteneklerini yitirmişlerdir. Hiç kusura bakmasınlar ama Iğdır’da Ak Parti teşkilatı yeniden yapılandırılmalıdır. Bürokrasi yeniden yapılandırılmalıdır. Millete tepeden bakan, kendi çıkarı söz konusu olunca her şeyi seferber eden, başkaları kanuni hakkını sorgulayınca yargılanan bir idare anlayışı Ak Parti’nin yarattığı bir yapıdır. Bunu düzeltmek te Ak Partiye düşmektedir. 

 

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası