Serdar ÜNSAL BAŞARILI BİR MÜDÜR TANER TAZEGÜN
Tarih : 2019-12-17
Tüm Yazılar

Serdar ÜNSAL              Sevgili okurlarım, sizlere bu toprağın oğlu, Iğdırda doğmuş toprağını seven bir müdürden bahsetmek istiyorum.Iğdır Orman möüdürü Taner Tazegün başarılı çalışmaları ile aldığı maaşı fazlasıyla hak ediyor.
                 Yıllarca çalıştığı  İl Çevre ve Orman Müdürlüğü görevinde iken Ormansız Iğdır’a kurduğu gece gündüz çalıştığı emek sarfettiği şu andaki Kent ormanı Taner Beyin eseridir.İlk defa Iğdır Taner beyin sayesinde ormana kavuşmuştur.
            Daha sonra Ankaraya gidip tekrar Iğdır’a orman müdürü atanmasıyla Iğdır da yol boylarına okullara, her alana ağaç dikmiştir. Iğdır’da ormansız ağaçsız yer bırakmamak için büyük gayret sarfediyor.
            Toprak erezyonunu önlemek için binlerce fidanı Tuzluca ilçesi bölgesine ekerek büyük bir başarıya imza atmıştır.
               Iğdır  Orman Müdürü Taner  Tazegün, göreve başladığı günden beri yapmış olduğu başarılı çalışmaları ile hem personeli tarafından takdir edildi hem de köylü vatandaşlar tarafından takdir edildi. Taner bey, genç ve dinamik bir yapıya sahip olduğu için bilhassa yaz aylarında gece gündüz uyku uyumadan il genelinde ağaç dikmek için elinden gelen tüm olanakları kullandığı dile getiriliyor.
                Taner beyin tek bir sevdası vardır ağaç dikmek, kurak alanları  ağaçalandırmak   yeşillendirmektir.Bunu da fazlasıyla yaptığına inanıyorum.
              Taner Tazegün, Okulları gezerek öğrencilerle ağaç dikiyor.Öğrencilere ,ormanların ekonomik, ekolojik ve sosyal yararlar bakımından toplumların gelişmesinde, kalkınmasında, refahında ve sağlığında en büyük katkıyı sağlayan doğal kaynaklar arasında olduğunu belirtiyor. En büyük çevre felaketlerinden biri olan küresel ısınma ve bunun sonucunda oluşan iklim değişiklikleri ve kuraklık olgularının ormanların önemini daha da artırdığını vurguluyor,..Ormanların sağladıkları odun ve odun dışı ekonomik değerlerin yanında, erozyonu önlemesi, iklim üzerindeki olumlu etkileri, havayı temizlemesi, oksijen kaynağı olması, bazı canlılar için barınak görevi görmesi, karbon yutakları olması, su kaynaklarının düzenlemesi gibi fonksiyonlar sonucu oluşan sosyal ve çevresel yararları insan yaşamı için hayati önem taşıdığını bu önem dolayısıyla da ormanlar ülkenin değil, dünyanın ortak değerleri arasında yer almaktadır. İnsan yaşamı için bu kadar önemli olan, üstelik yenilebilen orman kaynaklarımızı korumak, fırsat bulduğumuz her ortamda fidan dikmek suretiyle ülkemizin yeşillenmesine katkı sağlamak her yaştaki vatandaşlarımızın birinci önceliği olmalıdır”diyor.
                 Ormanlara yönelik insanların duyarlı olmalarını isteyen Tazegün, “Iğdır ormanı en az illerden biridir. 2002 yıldan beri Iğdır’da orman alanı kurmaya çalışıyoruz. ve bunu da başardık. Önümüzdeki yıllarda daha çok orman sahip olmak için çalışmalıyız. Şeklinde konuşuyor. Ekilen ağaçların korunması gerektiğini vurguluyor.
              Orman Müdürü Taner Tazegün, Iğdır'da yürütülen Erozyon Kontrol çalışmaları çerçevesinde Tuzluca ilçesine   bağlı Kumbulak, Çıraklı, Kula, Bahçecik Hadımlı ve çok sayıda köylere ait alanlara yaklaşık yüzbinlerce 1+0 yaşında sarıçamın dikimini gerçekleştirmiştir.  Bunlarla beraber Erozyonu önlemeye yönelik teraslama çalışmaları yapılıyor ..milyonlarca badem tohumu ekimi gerçekleştirilmiştir.
            Sözün özü görevini en iyi şekilde yapan Iğdır’a orman kazandırmak için gayret sarfeden Taner Tazegün en son Iğdır da 11111 adet fidan dikiminidebaşarıyla gerçekleştirmiştir. Kendisini kutluyor başarılarının devamını bekliyoruz.Iğdır’ın Taner Tazegün gibi başarılı müdürlere ihtiyacı var.Makam arabalarında keyf sürenleredeğil…

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası