IĞDIR DEPREME HAZIR MI!!?? VE TEHLİKENİN NE KADAR FARKINDAYIZ…!!!

                Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem göstermiştirtir ki,deprem değil çürük binalar öldürüyor..!!
                 Türkiye’miz beşik gibi sallanıyor. Deprem uzmanları Doğu Anadolu Bölgesi risk altında diyor ve en son Sarıkamış’tı. 3.8 şiddetinde deprem meydana gelmiştir. Bütün gelişmeler gösteriyor ki, Iğdır , Kars ve Ardahan’da deprem riski vardır.
                Peki Iğdır depreme hazır mı!? Iğdır ‘da ki binalar ne kadar sağlam..?Bu binaların zemin etüt çalışması var mı ?1992 yılından sonra yapılan 5-6 katlı binalar hala ayakta ve bunlar ne kadar sağlam…!!Acaba yetkililer bu binaların tespitini yapmış gerekli uyarıları yapmışlar mıdır.!!??
            Yeni yapılan binalar ne kadar sağlam bazı bölgelerde 8-9 katlı binalar yükselirken bazı yerlerde 3 katlı binalar yapılıyor.Kanalizasyon tam çalışmadığı için yağan yağmurlar tahliye olmadığından binaların temeline doluyor.2-3 metrelik kazılan bazı binaların temelinden su çıkıyor.Valilik binasının yanındaki binanın bodrumundan hergün sular çekilip dışarı veriliyor…!!
                Kısacası Iğdır da yapılan binaların çoğunluğu riskli görülüyor.Acil denetimler yapılmalı ..Riskli binalar tespit edilip gereken yapılmalıdır.
                Kentsel dönüşüm Iğdır’da uygulanmalıdır. Bu aciliyet isteyen bir durumdur.
                Deprem tehlikesi devam ederken  bir diğer tehlike de yanı başımızda ki Ermenistan da bulunan Medsamor nükleer santralıdır. Olası bir depremde bu santral zarar görüp radyasyon yayarsa ne olacak..!!
                  Nitekim 1988 yılında Ermenistan’da meydana gelen depremde zarar görmüş bir reaktör sızıntı yapınca beton dökülerek kapatılmıştır. Depreme yakalanmadan bu santral kapatılmalıdır. Bu santralın kapatılması Doğu Anadolu bölgesinin Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ı büyük tehlikeden kurtaracaktır. Avrupa birliği kapatılmasını istiyor fakat Ermenistan direniyor. Türkiye elektriğinizi biz verelim diyor kabul etmiyorlar. Bu konuda herkes elinden geleni yapmalıdır.
Eski belediye başkanı Nurettin Aras, başkanlık yaptığı dönemde “Her gün dua ediyorum deprem olmasın depremden çok Ermenistan da ki medsamor nükleer santralın zarar görüp radyasyon yayması korkutuyor “demişti.
                 Metsamor nükleer güç santrali (Metsamor NGS) 1977 yılında Sovyetler Birliği tarafından Ermenistan’da inşa edilen oldukça tartışmalı bir nükleer santraldir. Türkiye-Ermenistan sınırında, Erivan kentine 36 ve Iğdır’a ise yalnızca 16 km uzaklıkta bulunmaktadır.[1] Bu nedenle Metsamor NGS’nin güvenliği, Ermenistan kadar, Türkiye, diğer bölge ülkeleri ve hatta Avrupa için de hayati bir önem taşımaktadır.
               Metsamor nükleer santrali, Ağrı dağı fay hattı üzerinde bulunmaktadır. 1988 yılında Gümrü yakınlarında meydana gelen ve geçtiğimiz günlerde yıldönümü anılan Spitak depreminin ardından 1989 yılında, Metsamor NGS, güvenlik endişeleri ile kapatılmıştır. [3] Ancak kapalı kaldığı süre içerisinde Ermenistan’da ciddi enerji sıkıntısı yaşanması nedeniyle santralin tekrar açılması kararı alınmıştır. Buna bağlı olarak, barındırdığı tüm tehlikelere rağmen, santral 1993 yılında, ufak birkaç iyileştirmeyle tekrar hizmete açılmıştır. 2011 yılında Türkiye’de de Van depremi meydana gelmiştir. Uzmanlar Van depreminden sonra bölgede bir takım tektonik değişiklikler meydana geldiğini dile getirmektedirler.[4] Bu değişimlerin Metsamor’un üzerinde bulunduğu Ağrı dağı fay hattına etkileri ise henüz bilinmemektedir. 
                            Ve son söz tehlikenin ne kadar farkındayız…!!!

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası