Ekrem BAYDAR YETER ARTIK UYAN IĞDIR
Tarih : 2023-04-26
Tüm Yazılar

Ekrem BAYDARYETER ARTIK UYAN IĞDIR

      Cumhuriyetten bu yana bir adım ilerlemedin Iğdır, atı alan Üsküdar’ı geçti sen hâlâ yerinde sayıyorsun. Bunca zaman siyasilerin emellerine kurban oldun, olmaya devam ediyorsun. Farklılıklarımız kimliklerimiz, senin Türk, benim Kürt olmam, oldum olası, siyaset yoksunu siyasilerin siyaset sermayesi olmuştur. Özellikle Kürt ve Azeri Türkleri üzeninden her tülü oyun eşliğinde bizleri oynatıp seyrettiler. Ellerinde çiçek dillerinde zehir akıttılar. Öyle bir zehir ki seni bana beni sana düşman ettiler. Yetmez mi bunca kullanılmışlık bunca ötekileşme, maşa olup onun bunun adına ateşlere dalmak! Bunca yıldır elimiz de yandı dilimiz de.

     Yeter artık uyan Iğdır, şöyle bir silkin, dön geriye bak, neydin ne oldun, nereden nereye geldin, nerelere sürükleniyorsun. Dün ellerinde meşale ile karanlıklarımızı aydınlatmaya çalışanlar, Ankara’ya varır varmaz ellerindeki meşaleyi söndürdüler, seni de beni de karanlıklarda bıraktılar. Olan oldu geçen geçti, son pişmanlık fayda etmez artık. Bunca zaman kaybı, bunca yerinde sayma, bunca pişmanlık yeter. Ey Iğdır; Şapkanı önüne koy düşün! Bunca zaman içinde kayıpların ve kazanımların ne oldu, nereden nereye geldin. Birlikte yaşadığımız veya yaşattığımız bir ekonomik,  sosyal, kültürel, özellikle Iğdır’ın birlik ve beraberlik içinde yaşattığımız bir siyasal sermayemiz var mı? Yok. Tek sermayemiz bunca zamandır seçimden seçime içimize serpilen ırkçılık tohumlarının git gide yeşerip, dallanıp budaklanarak pişmanlıklar içinde yüzümüze çarpmasıdır. Bunu fırsat bilen sözde siyasiler de her defasında kimliklerimiz üzerinden bu tohumları içimize serpiştirerek, kendi emelleri doğrultusunda, bizleri birbirimize karşı siyasi düşman haline getirdiler. Dillerinde kardeşlik yüreklerinde samimiyetsizlik vardır. Yeter artık, şöyle bir silkin yattığın siyasi gaflet uykusundan uyan Iğdır. Etrafında olup bitenleri izle kararını ver ve yolunu ve rotanı belirle.

     Bu güne kadar seçtiğimiz siyasilerimizin bindikleri araçlar farklı olsa da gelecekleri yol ya da gidecekleri yol son durak Iğdır olduğuna göre Iğdır için Iğdır’ın geleceği için ne zaman birlikte oldular, el ele tutuşup Iğdırlıların huzuruna çıktılar, Iğdır’ın derdine derman oldular. Birlikten beraberlikten barış ve huzur içinde yaşamaktan yana oldular? Bir amirin bir memurun yerini değiştirmeyi, bu bizdendir olanların atamasını yapmayı hizmet zannettiler, yaralara derman zannettiler. Yeter artık, kimsenin Iğdır’ın, Iğdırlının aklıyla oynamaya hakkı yoktur. Yemezler. Elinde gül, dilinden zehir saçanlar, seçimden seçime benim Kürt kardeşlerim, benim Azeri kardeşlerim diyerek sözde sarılmaya özde dışlamaya çalışanlara karşı karnı toktur Iğdır’ın

     Ey Iğdır; Bunca zaman kaybı yeter, yeter bunca bilinçsizce davranmak. Iğdır’ın birleşmeye ihtiyacı var, Iğdır’ın siyasi barışa, huzura, ekmek için aş için, iş için birleşmeye ihtiyacı var. Iğdır’ın geleceğimiz için hele hele gençlerimizin geleceği için helalleşmeye ihtiyacı var. Iğdır’ın birlikte yaşamaya ve bu birlikteliği birlikte yaşatmaya ihtiyacı var. Senin benim Iğdır’ım değil bizim Iğdır’ımız olmaya ihtiyacı var.

     Önümüzde bir seçim sınavı var. Bu seçim bizleri ya ayrıştıracak ya da birleştirecek. Anahtar senin elindedir Iğdır. Günah ta senin vebal da senin.

                                                                                                                             Ekrem BAYDAR

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.