BİRİLERİ BAVUL TİCARETİNİ BİTİRMEK Mİ İSTİYOR!!??

 

                 Son zamanlarda geçim sıkıntısıyla baş başa olan Iğdır esnafı Nahçıvan Özerk cumhuriyetinden bavul ticareti için on beş günde bir gelenlerin yaptığı alışveriş ile ayakta kalmaya çalışırken,bir kaç kişinin yalan yanlış sözleriyle Azerbaycanlı vatandaşların gelmeleri engellenmeye çalışılıyor.
Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin Dilucu sınır kapsında yolcu taşımacılığında otobüs ve minibüsün girişinin olmaması nedeniyle Nahçıvan’a giden vatandaşlar taksi veya özel araçlarıyla sınır kapısına gitmekte buradan yürüyerek Nahçıvan’a geçmekte oradan da başka bir araçla gideceği yere gitmektedir.Bu kural Türkiye’den gidenler ve Azerbaycanlı vatandaşlar için geçerlidir.
Yıllardır Azerbaycan plakalı araçlar Nahçıvan’dan yolcu  ve akrabalarını alarak Iğdır’a gelmekte alışveriş yapıp aynı araçla Nahçıvan’a dönmektedirler.Yapılan bu alışveriş ile Iğdır esnafı azda olsa para kazanmaktadır.
Hiçbir Nahçıvanlı taksi Türkiyeli vatandaşları Nahçıvan’a götürmemektedir.Belki istisna durum olabilir. Çünkü Nahçıvandan gelirken kendi vatandaşlarını alışveriş için getirmekte giderken de götürmektedir.          
               Gerçek durum bu olduğu halde bazı kişilerin, olayı çarpıtarak yetkililere anlatmasını anlamak mümkün değil..!!??
         Nahçıvan’dan Iğdır’a bavul ticareti kapsamında alışverişe taksi ile gelen sadece Azerbaycanlı vatandaşları taşıyan araçlardan birileri neden rahatsız olur anlayamıyorum...?
    Yoksa birileri Iğdır esnafının yüzünü güldüren Nahçıvanlıların yaptığı alışverişi baltalamak mı istiyor..? ,Amaçları üzüm yemek mi yoksa bağcıyı dövmek mi?
          Nahçıvanlı taksiciler Iğdır’a alışveriş için yolcu getirmezlerse Iğdır esnafı sinek avlar…!! 
            Şunu belirteyim ki son günlerde Iğdır’a bavul ticareti için gelenlerin sayısı azalmıştır.
Şunu unutmayalım ki, Nahçıvanlı vatandaşlar Iğdır’a gelmese ekonomi durur. Esnaf sıkıntıya girer. Madem iki devlet bir milletiz. Ağabeyiyiz küçük kardeşlerimize sahip çıkalım onları koruyalım.
Ve Iğdır esnafımızı mağdur etmeyelim .Sayın valimiz Ercan Turan beyin bu konuya eğileceğini umuyorum.                                          

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.