Cabbar ŞIKTAŞ 3 AYLIK VEKİL
Tarih : 2023-09-11
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ3 AYLIK VEKİL

Arada sırada bazı kişiler, "Cantürk Alagöz verdiği sözleri neden tutmuyor ?"gibi muhalefet etme adına birtakım paylaşımlar yapıyorlar.

Şüphesiz ki muhalefetsiz iktidar olunmaz.

Doğal olarak muhalefet etmek isteyenler de eleştirmek adına bir şeyler söylemek zarureti hissediyorlardır.

Zaruret hissediyorlar dedim ya, yani birileri siz ne yaparsanız yapın muhalefet etmek için illaki bir şeyler söyler.

Ancak bazı sözler vardır ki içi boş olduğu için havada kalır, muhalefet etmek isteyeni daha çok yıpratır.  

Mesela Cantürk Alagöz vekil olmadan önce binlerce kişinin gönlüne dokunmuş, yüzlerce insanın sorununu çözmüş ve sonra da aday olarak yüksek bir oyla vekil seçilmiştir.

Yani Cantürk Alagöz vekil olmadan önce bu halkın gönlüne dokunuyor, sorununu çözüyordu da vekil olduktan sonra mı ihmal etmeye başladı? Elbette hiçbir tutarlılığı olmayan “boş” sözlerdir bunlar.

Doğrusu şudur, vekil olmadan önce halkın ve şehrin sorununu çözdüğünde alkışlayanlar, vekil seçildikten sonra kıskançlık, çekememezlik, haset sebebiyle (sözde) muhalefet edip eleştiriyorlar.

Cantürk Alagöz’ün iki unvanı vardır.

İlk unvanı iş insanı. İkinci unvanı ise üç ay önce milletvekili seçilmesi ile birlikte elde ettiği siyasetçi unvanıdır.

Dün iş insanı unvanıyla binlerce gönüle dokunmuş, insanların sorunlarına çözüm olmaya çalışmıştır.   

Şimdi ise hem iş insanı  ve hem siyasetçi olarak, gönüllere dokunuyor, şehrin ve halkın sorunlarını çözüme kavuşturmak için gece gündüz çalışıyor.

Ve öyle böyle bir çalışma değil, inanın sabahlara kadar süren bir çalışma, günde 3 saatlik bir uyku, ana, baba, eş, çocuk tamamı ihmal edilerek yapılan bir çalışma.  

Ama sırf muhalefet etme adına verdiği sözleri yerine getirmiyor lafını ortaya atanlar, boş muhalefet yaptıklarını kendileri de çok iyi bilmektedirler.

Çünkü Cantürk Alagöz henüz daha 3 ay önce Milletvekili seçildi. Bunun bir iki ayı yemin, tebrikler, komisyonlar, tanışma derken geçip giden zamandır.

Yemin, tanışma faslını da hesaba katmadan doğrudan 3 aydır milletvekilliği yapıyor desek bile, Cumhuriyet tarihinden bugüne hangi milletvekili dediklerini üç ay içinde yapıp bitirebildi ki Cantürk Alagöz’den tüm sorunları anında bitirmesini bekliyoruz?

Daha önceki yazılarımda da ifade etmiştim.

Elbette beklenti büyük. Elbette halk ve bürokrasi Cantürk Alagöz’den yüksek seviyede beklenti içinde ancak Cantürk Alagöz veya bir başkasının elinde sihirli sopa yok ki bir anda tüm sorunları gidersin.  

Geçenlerde 400 yataklı yeni bir hastanenin temelinin ilkbaharla birlikte atılacağını yazmıştım. Yorumcu birkaç kişi bunun bir seçim yatırımı olduğunu, "Hani hemen halledecekti, ne oldu da Mart’a kaldı?" gibi sözler söylemişlerdi.

Oysa yazının içeriğinde arsa sorunu, plan, bütçe, ihale hazırlığı derken bundan daha kısa sürede yapılabilecek hiçbir ihale olmadığını bildikleri halde itiraz ederek geciktiğinden bahsetmektedirler. Yani bilerek ve kasıtlı muhalefet etmektedirler.

Vekil seçildiği gün temel atmak için mikserleri inşaat alanına yanaştırsaydı, bu sefer de "Hayırdır ne bu acele?" diye yorum yazacaklarından hiç şüphem yok.

Sevgili okuyucular, Cantürk Alagöz ırk, dil, din, gibi toplumu birbirinden uzaklaştıran, ötekileştiren çağ dışı taassuplardan uzak, Allah’ın da reddettiği bu gibi hasletleri aşmış bir kişidir.

Yani Cantürk Alagöz’e muhalefet edebilirsiniz ama bu şekilde muhalefet etmenin toplum nazarında  hiçbir karşılığı olmadığı için boş muhalefet yapmaktan öte yanı yoktur.

Cantürk Alagöz’ün seçim dönemi ve sonrasında söz verdiği işler de var, elimden gelenin fazlasını yapacağım dediği işler de var, bakarız çözmeye çalışırız dediği işler de var.

Şu anda danışmanları halkın bireysel sorunlarının çözümü için gece gündüz çalışıyorlar. Talebe gelince talebin ardı arkası kesilmiyor. Talep sayısı on binleri aşmış durumda. Bunları sıralamak, kurumlara göre ve aciliyetine göre  ayrıştırmak aylar alır. Ama talebi olanlar doğal olarak sabırsız ve bir an önce talebinin yerine getirilmesini arzu etmektedirler.

Ancak kabul etmek gerekir ki halkın on binleri bulan talebinin bir anda çözümünü beklemek insan gücünün ötesinde bir durumdur.

Bana sorarsanız Iğdır tarihinde gelmiş geçmiş tüm milletvekilleri kesinlikle değerli kişilerdir. Ama Cantürk Alagöz iki unvanı sebebiyle bir şanstır.

Aynı partili olmayabilirsiniz.

Aynı fikirde, görüşte olmayabilirsiniz.

Aynı duyguları paylaşmayabilirsiniz.

Ama aynı şehri paylaşıyorsunuz.

Bu şehirde yapılacak olan her bir yatırım burada yaşayan halkın kullanımında olacaktır.

Onun için gelişi güzel sözlerle heves kırmanım hiçbir manası yoktur.

Belki Cantürk Alagöz’ün yakınında olmamış olabilirsiniz, tanışmamış, seçimde ona destek vermemiş olabilirsiniz, ancak emin olun net olarak şunu söyleyebilirim, cesaretli, kalbi temiz, yufka yürekli, vatansever, hemşeri sever, Iğdır ve Iğdırlı aşığı bir kişiliğe sahiptir. Yani böyle birine sırf muhalefet olsun diye eleştiri yapmak hiç doğru değildir.

Azerbaycanlı bir şaire sormuşlar: Sizi sevmeyen neden sevmez?

Şair yanıt vermiş: Tanımadığındandır.

Daha dün Iğdır’a atanan doktor sayısı toplamda 74 oldu.

400 yataklı yeni bir devlet hastanesinin temelinin Mart ayında atılacağı kesinleşti.

Toprak kanalların tamamının ya beton ya da kapalı boru sistemi ile yenilenmesi, arazilere verilen suyun köhne sulama sisteminden çıkarılıp yağmurlama sistemine geçişi için hazırlıklar devam etmekte ve pilot bölge olarak da Taşburun köyü kararlaştırılmıştır.

2024 Ocak Ayında  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kuruluyor.

Bu şu demek, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler Avrupa hibe fonlarından kolaylıkla yararlanacaklardır.

Belediye hizmetlerinin ve yatırımlarının aksamadan devam ettirilmesi için genel bütçeden destek artırılmıştır.

Doğrusunu söylemek gerekirse Cantürk Alagöz’ün bugüne kadar yaptıklarını sıralarsak sayfada yer kalmaz. Ama çoğunlukla bireysel sorunları ne Cantürk Alagöz anlatır ne de biz yazarız.  

Sözü fazla uzatmaya ihtiyaç yoktur. Cantürk Alagöz, bizim bir değerimizdir. Başarılı bir iş insanı, başarılı bir siyasetçidir.

Ona oy veren vermeyen herkes kapısını çalabilir, sorununun giderilmesi için talepte bulunabilir.  

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.