Cabbar ŞIKTAŞ SİYASİ ANALİZ
Tarih : 2024-02-01
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞSİYASİ ANALİZ

 

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde seçimler çok heyecanlı olur.

Parti ve adaylar, aday gösterildikleri illerde illa da kazanmak isterler.

Ancak batıda durum pek bizimkine benzemez.

Çoğu ülkede vatandaş kimin aday olduğunu bile bilmez.

Oylar fiziken olduğu gibi internet üzerinden yahut posta yoluyla da kullanılabilir.

Yani kimin kazanıp kaybettiği halkın çok da umrunda değildir.

Sebebi de çok net, ülke yönetiminde bir sistem var ve bu sistemin dışına çıkan her kim olursa olsun kanun karşısında hesap verir, yargılanır, kimse de bağımsız yargıya müdahale edemez.

Ülkemizde 6 ay önce bir genel seçim yaşadık. 22 yıldır iktidarda olan Ak Parti yine birinci parti olarak seçimlerden galibiyetle ayrıldı ve Iğdır da dahil tüm illerden vekil çıkararak ülke yönetimine devam etti.

Şimdi ise yerel yönetimler için seçim havasına girdi Türkiye.

Belediye başkanları, muhtarlar ve il genel meclis üyelerinin seçimi için vatandaş 31 Mart günü sandığa gidecek desteklediği adaya oy vererek göreve getirecektir.  

Ak Parti hükümeti döneminde muhtarlara asgari ücret ve vergisiz silah ruhsatı imkanı tanındığından her mahallede ve köyde birçok muhtar adayı aylar öncesinden seçim çalışmalarını başlamıştı.

Ülkeyi seçim havasına önce muhtarlar soktu.

Belediye başkanları henüz daha tam olarak açıklanmış değil, ancak Iğdır’da aşağı yukarı bir şekillenme oldu diyebiliriz.

Ak Parti Adayı Ülkü Öcal’ın, DEM Parti adayı Mehmet Nuri Güneş’in ve İYİ Parti Adayı Gündüz Güneş’in adaylığı açıklandı.

CHP, DEVA ve diğer partiler de süreç içerisinde ya göstermelik adaylarını açıklayacak ya da hatırı sayılır adaylarla seçime girecektir.

Şimdilik açıklanan adaylar içerisinde geçmişte siyasetle hiç ilgilenmeyen, siyasete bulaşmamış olan yalnızca Ak Parti Adayı Ülkü Öcal’dır.

Ancak Ülkü Öcal’ın diğer adaylardan farkı 25 yıldır Belediye’nin her biriminde memur olarak çalışması ve son 7 yıldır da belediyede başkan yardımcısı olarak görev yapmasıdır.

Yani siyasete yeni giriyor ama siyasi bir kurum olan belediyede oldukça ileri seviyede bir deneyime sahiptir. Kişisel yeteneğine gelince; kendinden emin, çalışmaktan kaçmayan, hitabı düzgün, çözüm odaklı, hiçbir şekilde haksızlığa geçit vermeyen, hizmet odaklı, kişiler arasında ayrımcılık yapma acizliğini göstermeyen ve insanları kategorize etmeyen bir adaydır.

   

Diğer adayların birçok deneyimi olmuştur, mesela Mehmet Nuri Güneş geçmişte 2-3 kez milletvekili adayı olmuş ve kazanmasına rağmen partisi barajı aşamadığı için meclise gidememiştir. Daha sonra belediye başkan adayı oldu ve belediye başkanlığını kazandı ancak 6 ay sonra görevden alınarak cezaevine gönderildi. Yerine de belediye meclisinde seçim yapılarak kendi partisinden Hüseyin Malk belediye başkanlığına seçildi.

Gündüz Güneş ise MHP’den ikinci sıra milletvekili adaylığı, 2014 yılında yine MHP’den belediye başkan adayı ve sonrasında da İYİ Parti’den milletvekili adaylığı yaptı.

Gündüz Güneş MHP’den belediye başkan adayı olduğunda şöyle bir gelişme yaşanmıştı:

O tarihlerde Ak Parti gönlüne göre aday bulamıyor ve Iğdır eski milletvekillerinden Adil Aşırım’a belediye başkanlığı teklifi yapıyordu.

Adil Aşırım da nezaketsizlik olmasın diye teklifi değerlendirmek üzere Iğdır’a gelerek kamuoyu yoklaması yapıyordu.

Halkın genel çoğunluğu Adil Aşırım’ın aday olmaması yönünde fikir beyan ediyor, şayet aday olursan Gündüz Güneş seçimi kaybeder şeklinde Adil Aşırım’a serzenişte bulunuyordu.

Deneyimli politikacı Adil Aşırım vatandaştan gelen olumlu olumsuz tüm yorumları değerlendiriyor, kararını daha sonra vereceğini söylüyordu.

Bir akşam üstü gençler aracılığı ile bir buluşma gerçekleştirildi.

Bu buluşmaya ben de davet edildim.

Buluşmada Adil Aşırım da yer alacaktı.

Vali Konağı Yolunda bulunan Hakan Baksi’ye ait Palmiye Kafeye gittim.

30 civarında bir arkadaş topluluğu ve bu topluluğun içinde birkaç aksakal ve hoca da vardı.

(Bilerek kimsenin ismini vermiyorum.)

Adil Aşırım toplandığımız alana gelmeden önce söz aldım ve şöyle dedim:

Burada eğer ki moderatör ben olacaksam, lütfen her kafadan bir ses çıkmasın, şayet böyle olursa ne konuştuğumuzu anlarız ne de sonuca ulaşabiliriz.

Sağ olsunlar arkadaşlar gayet seviyeli bir şekilde sohbete dahil oldular ve yaklaşık 3 saat süren, her geçen dakika giderek kalabalıklaşan toplantımızın neticesinde beni arayan değerli kirvem merhum Mikail Göleli’nin Adil Aşırım ile telefon görüşmesinin ardından Adil Aşırım: "Ben bölen olmam diyerek” aday olmayacağını açıkladı.

Biz toplantıdayken telefonumda onlarca çağrı vardı. Bulunduğumuz ortam çok kalabalık olduğundan hiçbirine bakamamıştım. Aramayan kalmamıştı. Ertesi gün Gündüz Güneş aradı ve teşekkür etti.

Yani anlayacağınız hayat bir günden ibaret değildir. Siyaset de uzun soluklu bir yolculuktur. Ya sabreder kazanırsın ya da tarih boyunca olumsuz anılırsın.

Hata yapmamak gerekir.

Siyasi görüşlerimiz farklı olsa da şöyle bir gerçek vardır. Mehmet Nuri Güneş siyasi olarak çok bedeller ödedi. Cezaevine girdi, maddi manevi zorluklar yaşadı ancak partisinden, seçmeninden ayrılmadı ve seçmeni de yapılan temayül yoklamasında salt çoğunlukla onu tercih etti. DEM Parti de vefa göstererek kendisini aday gösterdi.

Dediğim gibi her ne kadar siyasi görüşlerimiz ayrı olsa da aynı şehirde yaşıyoruz ve kimin nerede durduğunu elbette ki biliyoruz.

Yani istenen bir şey olmadığında halkına sırt çevirenleri ne toplum affeder ne de tarih...

Tarihte kötü anılmamak gerekir. 

Not: Adı üstünde siyaset…

Her türlü siyasi hamle kazanmak adına yapılabilir.

Önemli olan kişilik haklarına saygılı kalabilmek, önemli olan kişileri hedef alarak yalan yanlış, iftira, fitne yaratmamak, önemli olan birisi size oy vermeyecek olduğunda ona karşı düşmanca tavırlar içine girmemek, önemli olan toplumu gerip insanları birbirine düşmanlaştırmamak, önemli olan kazanana saygı duymaktır.

Zaten toplumda gerçek manada böyle bir bakış açısı hâkim durumda. Çünkü seçmende yorgun, siyasetçi de yorgun, ülkede yorgundur.

Kendimizi daha fazla yormanın çok anlamı yoktur.

Halkın büyük çoğunluğu bilinçlidir ve kime oy vereceğinin şimdiden kararlaştırmıştır.

Bundan sonra yapılacak olanlar siyasi ritüellerdir.

İl, İlçe, Belde Belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belediye encümenleri ve muhtarlar adayları siyasi diliniz sevgi olsun.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası