Türk Tarihinin Şanlı Zaferleri Ağustos’ta yazıldı

Alın terimiz aktı kanımıza, 
Düşman bedeninde bıraktık, 
Kırık süngülerimizi.
Unuttuk gitti künyemizi… 
Bir işti ki; 
Büyük, kutsal, 
Vurmuş başımıza 
Doruklardan bir sarı ışık, 
Mustafa Kemal Paşa yürüyordu; 
Şehit, gazi karışık…”

26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi…

“30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Besbellidir ki yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı...”

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk bu sözlerle anlatmıştı Büyük Taarruzu. Bundan tam 101 yıl önce kazanılan bu zafer, Türk milletinin kaderini değiştirdi.
Türk ordusu “bitti” demeden bitmeyecekti ve tarihe dünyanın en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak geçecekti...
Türk tarihinin altın sayfalarının yazıldığı ağustos ayında, Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ve Anadolu topraklarının korunmasını sağlayan Büyük Taarruza kadar birçok zafere imza atıldı.

Önde yalın kılıç Türkmen Başbuğu,
Ardında Oğuz’un elli bin tuğu
Andırır Altay’dan kopan bir çığı
Budur, Peygamberin övdüğü Türkler…
Ya Allah.. Bismillah… Allahuekber!..

Malazgirt’te ordusundan 4 kat büyüklükteki Bizans ordusuna karşı “Turan” taktiğini başarıyla uygulayan Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Muhammed Alparslan tarihin önemli zaferlerinden birini kazanarak Türklere Anadolu’nun kapılarını açtı.

‘Komutan’ Alparslan’ın Sözleri:

Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor, azametin karşısında yüzümü yere sürüyor, uğrunda cihat ediyorum. Ey Allah’ım! Niyetim halistir; bana yardım et.   Ey Askerler!  Eğer şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. Ben nefsimi Allah’a adadım. Benim için şehadet de, muzaffer olmak da bir saadettir. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.
Bir gün birkaç insan Sultan Alparslan’a Nizamül Mülk hakkında birçok şikâyet getirmiştir. Sultan namaz kıldığı için mektup yanına konmuştur. Sultan namazını bitirip mektubu okuyup, Nizamül Mülk’ü çağırır. Kendisine:
“-Bu mektubu al yazılanlar doğru ise ahlakını güzelleştir değil ise iftira edenleri bağışla fakat onlara öyle işler ver ki insanları kandırmaya vakit bulamasınlar.
Büyük Türk Kahramanlarını minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları Şad Olsun.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.