Cabbar ŞIKTAŞ ERMENİSTAN'I ÇETELER Mİ YÖNETİYOR?
Tarih : 2022-08-04
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ ERMENİSTAN'I ÇETELER Mİ YÖNETİYOR?

44 gün süren 2. Karabağ Savaşı'nın ardından Azerbaycan, Ermenistan arasında müzakereler başlamış, Karabağ’la ilgili Rusya öncülüğünde ateşkes imzalanmış, şartlar belirlenmiştir.

Ateşkes anlaşmasının ardından Karabağ’da her şey normal seyrinde devam ederken yenilgiyi hazmedemeyen asi Ermeniler her fırsatta anlaşmaya imza atan Başbakan Pashinyan’a karşı protesto gösterileri düzenlemiş ve bu gösteriler günlerce sürmüştür.

Ateşkes anlaşması olmasına rağmen Ermenistan'ın sözde ordusu başbakanlarının imzaladığı ateşkes anlaşmasını hiçe sayarak defalarca ateşkesi ihlal etmiş, taciz atışları yapmış ve Azerbaycan askerlerinde şehadete erenler olmuştur. Elbette o tarihlerde karşılığı fazlasıyla verilmişti.

Ancak bu günlerde Ermeni çeteleri devletin aldığı kararı hiçe sayarak Laçin bölgesinde yine taciz atışı yapmış ve bir Azerbaycan askeri şehit olmuştur.

Bu saldırının karşılığı anında verilmiş ve birkaç Ermeni çetesi öldürülmüştür.  

Yaşanan bu olaylar devlet diplomasisi ve kararlarına kesinlikle uymamaktadır.


Bu olayın ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Karabağ’da askeri üniforması ile ekranların karşısına geçerek yumruğunu havaya kaldırmış ve Ermenistan’ı sert bir şekilde uyararak, “Bu son olsun, bir daha olursa demir yumruk başınıza iner!”  demiştir.  

 
ENTERESAN İLİŞKİLER

 
Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan ateşkes anlaşmasının ardından iki ülkenin dışişleri yetkilileri bir araya gelerek müzakereleri başlatmış, Türkiye Ermenistan yetkilileri de bir araya gelerek birtakım anlaşmalar imzalayarak, kargo ve yolcu uçak seferlerini başlattıklarını dünya kamuoyuna duyurmuşlardır.


Türkiye ile Ermenistan arasında gümrüklerin açılması, karayolu geçişlerinin başlaması için hazırlık yapılırken, bir anda ortaya çıkan bazı çeteler barışı sonlandırmaya yönelik eylem yapmakta ve Azerbaycan ile Ermenistan’ı yeniden savaşa sokmaya çalıştıkları görülmektedir.

Umarım bu, şu anlama gelmiyordur.

Pashinyan Ermeni ordusuna hâkim değildir.

Ya da Ermeni ordusu içindeki çetelerin birbirine karşı sorumluluğu yoktur.

Yani Ermenistan’da Başbakanı dinlemeyen, kendi kafasına göre tutum sergileyen, Taşnak ve Diaspora Ermenilerine bağlı olarak çalışan, başı boş çeteler Ermeni devletini dünya devletleri arasında itibarsızlaştırmaya çalışmaktadırlar.

Türkiye ve Azerbaycan’da devlet adına imza atan lidere attığı imza da eleştiri olsa da ülke menfaatleri noktasında kesinlikle kararın dışına çıkılmaz, fevri hareketler sergilenmez, ülkeyi savaşa sokacak tutum ve davranışta bulunmazlar.


Devlet ciddiyeti de bunu gerektirir.

Ermeni askeri mi, askerlerden bağımsız çeteler mi, eli silahlı asker kılıklı ajanlar mı, kim olduğu bilinmeyen kişiler eğer ki ateşkesi ihlal edip Azerbaycan askerine ateş ediyorsa bunun sorumlusu Ermenistan ve o anlaşmalara imza atan Pashinyan’dır.

Görmedik, bilmiyoruz, haberimiz yok tarzı bir sözün hiçbir hükmü yoktur.

Ateş Ermeni topraklarından açılmış, şehit olan da bir Azerbaycan askeridir.


Bir askere karşı yüz Ermeni çete mensubu ölse de yüreğimiz soğumaz ama Aliyev’in dediği gibi bu son uyarıdır. Eğer eli silahlı çetelere sahip çıkılmaz ise bedeli ağır olur.

TÜRKİYE’NİN TUTUMU AZERBAYCAN’A BAĞLI

Azerbaycan Ermenistan savaşının ardından Ermenistan ile gelişen diplomasi Türkiye Azerbaycan’ın ortak fikri neticesinde gelişmektedir.


Her iki ülke ortak menfaatleri, kardeşlik bağları, güç birliği oluşturma anlayışı çerçevesinde Ermenistan’la normalleşme adına görüşmeler başlatmış ve ciddi mesafeler de kat edilmiştir.

Bu iş birliğinin olmasını istemeyen, barışın sağlanmasını istemeyen, kapıların açılıp Ermenistan halkının refah düzeyinin yükselmesini istemeyenler Azerbaycan Ermenistan arasında 3. Karabağ Savaşı'nın çıkmasını istemektedirler.

MUHALEFET HER YERDE VAR

Her ülkenin kendine göre muhalif grupları vardır. Kimi muhalefet devletin zarar görmeyeceği şekilde muhalefet yapar kimi muhalefet de yeter ki baştaki gitsin de isterse ülkede kan gövdeyi götürsün düşüncesi taşıyabilecek kadar duygusuz ve duyarsızdırlar.


Dünya genelinde yaşanan global krizler ve bu krizi yoğunlukla hisseden ülkemizin etrafında yeni savaşların olmasını elbette ki istemeyiz.

Bizler, Ermenistan kapısı açılsın, Ermeni halkı daha refah içinde olsun, düşmanlıklar bitsin, diyaloglar başlasın düşüncesi taşırken, üç beş çetenin votka içip fevri hareketler içinde olması kabul edilir bir durum değildir.

Ermenistan’ın aklını başına alması, devlet olması, varlığını Türk düşmanlığı üzerine inşa eden Taşnak ve Diaspora Ermenilerinin kışkırtmasına gelmemesini, aklı selim davranması gerekir diye düşünüyoruz.    

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.