İran Heyeti İle 88. Alt Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi

Tarih : 2019-03-13 / Kategori : Genel Haber

İran Heyeti İle 88. Alt  Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

                  Türkiye Cumhuriyeti ile İran İslam Cumhuriyeti heyetler arası 88. Alt güvenlik toplantısı  Iğdır’da gerçekleştirildi.
               

      Haber: Ali ŞIKTAŞ;  Ev sahipliğini Iğdır  Valiliğinin  yaptığı  toplantıya  Ağrı Valisi Süleyman Elba, Iğdır valisi Enver Ünlü, İran heyetinden de Maku valisi Hüseyin Abbasi,Çaldıran valisi Hasan Muhammetzade İran Erzurum başkonsolosu Seccad Sultanzade   Iğdır valiliği toplantı salonunda  Salonunda bir araya geldi.
           Ağrı valisi Süleyman Elba başkanlığında gerçekleşen toplantıda İki ülkenin müşterek sınırlarındaki güvenlik konularının görüşüldüğü toplantı sonunda alınan kararlar imza altına alındı.
            Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Ağrı Valisi Süleyman Elba,” Serhat şehrimiz Iğdır İlinde sizleri ağırlamak, Şahsım ve Sayın Iğdır Valisi Enver Ünlü Bey ve beraberimdeki heyet üyelerimize büyük bir mutluluk vermiştir. 
      Ülkemize hoş geldiniz. Sizleri Türkiye Cumhuriyeti topraklarında ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti belirtirim. Türkiye Cumhuriyeti ile İran İslam cumhuriyetleri arasında yapılan anlaşmaya göre sınır illeri arasında sınırdaki güvenlik konularının görüşülmesi ve alınacak tedbirler, iş birliği konusunda 3 ayda bir toplantılar gerçekleştiriyoruz. sınır iller olarak Bugün Iğdır valiliğinin ev sahipliğinde 88. alt güvenlik toplantısını gerçekleştirdik. İran İslam cumhuriyeti ile uzun yıllara dayanan dostane ilişkilerimiz dolayısıyla bugünde bu toplantıda iş birliğimizin daha da artırılması ve sınır güvenliği konusunda ortak kararlar aldık “dedi.
            Maku valisi Hüseyin Abbasi’ de”Bu samimi karşılamadan dolayı Iğdır ve Ağrı valilerine teşekkür ederim. 2019 yılında gerçekleştirmiş olduğumuz bu alt güvenlik toplantımız çok verimli bir toplantı olarak yapıldı. Bu toplantımız Maku, Çaldıran, Ağrı, Iğdır valiliğinin katılımı ile yapıldı çok verimli görüşmeler oldu. Bu toplantımızda çok güzel neticeler ve anlaşmalar gerçekleşti. önemli kararlarımızın başında insan kaçakçılığı, eşya ve en önemlisi bölücü terör örgütü ile mücadele kararları  oldu.İnşallah İran  ile Türkiye arasında alınan bu kararlar ile müşterek  sınırlarımız güvenliği ve asayişi  daha güvenli  olur.Bizler şuna inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin güvenliği bizim güvenliğimizdir. İran İslam cumhuriyetimizin güvenliği Türkiye güvenliğidir.”şeklinde konuştu.
            Iğdır valisi Enver Ünlü’de Ağrı valisi ve İran heyetini Iğdır’da misafir etmekten dolayı çok mutluyum. Toplantımız her iki ülkemize de hayırlı olsun.Alınan kararlarla iki ülke arasındaki dostluk ilişiklerinin gelişmesine,hudut güvenliğine, vatandaşlarımız arasında ekonomik ve kültürel ilişkiler katkı sağlayacağına inanıyorum ”dedi.
            Daha sonra karşılıklı hediyeler verildi ve İran Heyetine Iğdır gezdirildi.

Foto Galeri
İran Heyeti İle 88. Alt  Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi İran Heyeti İle 88. Alt  Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi İran Heyeti İle 88. Alt  Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi İran Heyeti İle 88. Alt  Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.