IĞDIR’DA HER DERDE DEVA KAYSI HASADI BAŞLADI. IĞDIR DA YETİŞEN KAYSILAR BÜYÜK ŞEHİRLERE GİDİYOR

Tarih : 2019-06-20 / Kategori : Genel Haber

IĞDIR’DA HER DERDE DEVA KAYSI HASADI BAŞLADI. IĞDIR DA YETİŞEN KAYSILAR BÜYÜK ŞEHİRLERE GİDİYOR yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

             Doğu Anadolu Bölgesinin Çukur ovası Iğdır da kaysı hasadı başladı.
             Türkiye'nin en güzel sulu kaysısının yetiştiği Iğdır'da yetişen kaysılar başta İstanbul,Ankara ,İzmir ,Erzurum,Bursa gibi büyük iller ile çevre il ve ilçelere gönderiliyor .
         

     İstanbul da "Tokaloğlu veya Iğdır kaysısı" olarak satılan kaysının bu sene bahçede fiyatı 4 TL ile 5  TL’den başlıyor.
          Kaysı alıp satan  Umut Meydo "Iğdır da kaysı hasadı başladı. Türkiye de en kaliteli sofralık kaysi Iğdır’da yetişiyor. Malatya’nın kaysısından daha güzeldir. Bu sene kaysı bol . Bu sene çiftçi kayısıdan umduğunu bulacak. Ürünün bol olması çiftcimizin işine yarıyacak çocuklarını evlendirecekler. Ekonomi canlanacak. Çiftçinin emeğinin karşılığını almasını temenni ederim. İç piyasayayda satıyoruz. Topladığımız kaysıları Rusyaya soğuk hava depolu tırlarla ihraçta ediyoruz. 4 TL ile 5 TL aldığımız kaysıları kalitesine göre ayırıp büyük şehirlere gönderiyoruz oralarda da 7 ile 10 TL çıvarında satılıyor. Kaysı Kalbin dostudur Cilde ve kanser hastalığına iyi gelir. her derde davadır. "dedi.
           Meydo, Türkiye'de açık arazide ilk kayısı hasadının Iğdır’da yapıldığını kaydetti.
           Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Bu yıl ilçe genelindeki bin 500 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 15 bin ton ürün hasadının yapılacağı belirtildi.
                 Kaysı bahçelerinde kaysı toplamaya gelen  işçilerde” “ Lisede okuyoruz. Harçlığımızı çıkarmak için kaysı topluyoruz. ”dediler.     
           Iğdır da kaysı bakkallarda 7 ile 10  TL arasında satılıyor.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.