İLİMİZDE ÜRÜN HASATLARI BİRBİRİ ARDINA DEVAM EDİYOR

Tarih : 2020-08-06 / Kategori : Genel Haber

İLİMİZDE ÜRÜN HASATLARI  BİRBİRİ ARDINA DEVAM EDİYOR Reklam Alanı


             İlimiz tarım ürünleri yönünden çeşit zenginliği ile bölgemizde ve Ülkemizde ender rastlanan iklim özelliğine sahiptir. Ürün çeşitliliğimizin bol olması aynı zamanda yaz aylarının hemen hemen her döneminde başka bir ürünümüzün hasatının yapılıyor olması demektir.
       

      Bu çeşitliliğe ilaveten patates ekimini de yapmaya başlayan İlimizdeki çiftçilerimiz hasatlarını yapmaya başladılar. Patates hasatında, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak iki yıldır teşvik ve destek projelerimiz ile patates ekimini de yaygınlaştırarak bu çeşitliliğe katmış bulunmaktayız” diyen İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU; “İl Müdürlüğümüzce projesi yapılan ve %50 hibe destekli dağıtımını yaptığımız patates tohumları ekilerek hasadı yapılmaya başlandı. Tabi bunu ektirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedeflerken patates ekim ve hasat makinalarını da İl Müdürlüğü olarak aldık ve çiftçimizin hizmetine verdik. Gelecek yıllarda alternatif ürün olarak Iğdır patates tarımında çok daha geniş alanlarda ekimi yapılacaktır” dedi.
                İl Müdürü Özkan YOLCU hasat alanında çiftçilerimize DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) ile ilgilide bilgiler vererek bu pazara üye olmalarını, ürünlerini dijital ortamda zahmetsiz ve daha kısa sürede satabilecekleri konusunda bilgiler de verdi. İlimizde dekar başına 3 ile 5 ton arasında patates ürün hasat edilmektedir.        

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası