Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği, Iğdır’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümü münasebetiyle 14 Kasım 2011 Günü Anatolia Düğün Salonunda bir gece düzenledi. Nezih bir ortamda düzenlenen gece, katılanların hafızasında çok güzel izler bıraktı.
             Her kesimden, değişik siyasi görüşlerde olan siyasetçiler, iş adamları, Başta Sayın Valimiz olmak üzere Iğdır Bürokrasisi geceye ayrı bir anlam ve renk katmıştı.
             Dernek Başkanı Ziya Zakir ACAR, gecede yaptığı konuşmada; geçmişte Iğdır’ı birlik ve beraberlik içinde düşman işgalinden kurtarıldığını, bundan sonra da Iğdır’ın ve Iğdırlıların birlik ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyeceğini vurguladı.
           Gecede Iğdır’ın her yerinden çekilen birbirinden güzel fotoğraflar herkesin beğenisini kazandı. Bu fotoğraflar Ziya Zakir ACAR tarafından çekilmişti.  Biz Iğdırlılar olarak her zaman Iğdır’ı Ziya Zakir ACAR’dan öğrendik.

Ziya Zakir ACAR, kendini Iğdır’a atayan bir değerimizdir. Iğdır’da yapılan organizasyonlarda hep onu gördük. Nevruz şenliklerinde, Korhan Yaylası Şenliklerinde, kayısı festivalleri ve diğer büyük faaliyetlerde hep onu gördük. Ziya Zakir ACAR, Iğdır’ı karış karış dolaşmış, her yeri belgelemiş, resimlemiş, bilinmeyen değerleri, yerleri gün ışığına çıkarmış içimizden birsidir.
Iğdır’ın kurtuluşu anısına düzenlene gece Ziya Zakir ACAR tarafından yapılan ilk gece değildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yaptığı yıllarda yapılan güzel etkinlikler onundu. Önemli günler için yazdığı oratoryoların seyrine doyum olmazdı.

Ziya Zakir ACAR’ın,  araştırmacı ve yazarlığının yanında çok güzel resim yaptığını da biliyoruz. Yıllarca resim sergilerini açmıştı.
Ziya Zakir ACAR, gecede yaptığı konuşmalarda Iğdır için yapılması gereken şeyleri vurguladı. Konuşmaları Özellikle şöyleydi:
Fazlaca görüşemediğimiz, ancak bu gece için önemli işlerini erteleyerek il dışından aramıza teşrif eden ve bu heyecanı bizlerle paylaşan, bürokratlarımız, siyasetçilerimiz, iş adamlarımız, hangi görevde olursa olsunlar, Iğdır’ın değeri olan bu hemşerilerimize çok büyük görev düşmektedir.
Üç ülkeye sınır olan İlimiz çok büyük bir önem arz etmektedir. Hava alanının açılmasıyla Iğdır’ımız büyük bir ivme kazanacaktır. Organize sanayide yükselen binaları gördükçe büyük bir heyecan ve gurur taşıyoruz. Bu konuda iş adamlarımızın büyük firmaları Iğdır’a çekmekte köprü ve bağ olmaları gerekmektedir.
Çok değerli hemşerilerimizin, Sınır kapılarımızın işlevlerini artırmada öncü olmalarını ve rehberlik etmelerini beklemekteyiz.
Yıllardır içimizde bir yara olan ve gün geçtikçe büyüyen Karabağ sorunu artık çözüme ulaşmalı ve işgal edilen topraklar geri verilmelidir.
Iğdır’ımız için büyük bir tehlike arz eden Medmazor olayını Sayın Milletvekillerimiz yakından takip etmektedirler. Onlara halk olarak daha çok destek olmalıyız.
İş adamlarımız bu bölgeye kalıcı ve projeli yatırımlar yapmalıdırlar. Cazibe merkezler yaratmalıdırlar. Iğdır’a ait bir marka yaratılmalıdır. İlimiz buna çok müsaittir
İlimizde birçok yerde doğal sodalı su bulunmaktadır. Önemli derecede akarsu ve göllerimiz mevcuttur.  İlimiz Türkiye’de akarsuyu bol olan illerden biridir. Akarsularımızdan bolca faydalanmalıyız. Özellikle Karasunun başlangıcı olan Bulakbaşı ve Hıdırlı Köyleri arasında bulunan su yatağının değerlendirilmesi gerekmektedir. Kuş cenneti olarak adlandırılan bölge de ayrıca değerlendirilmelidir. Buna benzer birçok göl ve göletler İlimizde mevcuttur.
Başlı başına bir değer olan Büyük ve Küçük Ağrı Dağları Iğdır için büyük bir turizm potansiyelidir. Özellikle Kış turizminde, Yayla Turizminde, Kuş gözlem faaliyetlerinde, Foto Safari, Bitki inceleme, Yamaç paraşütü ve bir sürü dağ sporlarında yapılacak yardım ve yatırımlarda İlimizi dünya pazarındaki payını artıracaktır. Serdarbulak Yaylası ve Korhan Yaylarında yapılacak etkinlikler yöreyi tanımada öncü olacağı inancındayız. Bu konuda iş adamlarımıza büyük sorumluluklar düşmektedir.
Bir tarih şehri olan Iğdır’ımızda yapılacak ilmi çalışma ve kazılarda birçok medeniyetlerin ortaya çıkacağı kesindir. Bu konularda verilecek her türlü görevi derneğimiz olarak yapmaya hazırız.                                                                                                                                   
Güneşi, Ülkemizde ilk gören Iğdırlılardır. İnançlara göre Nuh Tufanından sonra Medeniyet Ağrı Dağı eteklerinden, yani Iğdır’dan Dünyaya yayıldı. Demek ki Iğdır’ımız medeniyet merkezidir.
Ağrı Dağı, dik duruşun simgesidir. Iğdırlılar da aynı özelliği taşımaktadırlar.
Sonuç olarak Iğdır’ımıza yapılacak büyük yatırımlarla gelecek yılların en güzel şehri ortaya çıkacaktır.
Sayın Valimiz Amir Çiçek ,Milletvekillerimiz Dursun Akdemir,Ali Özgündüz, Sinan Oğan’da konuşmalarında Iğdır’ın birlik ve beraberliğinden bahsederek ilk defa böyle bir toplantıya katıldıklarını bundan dolayıda Ziya Zakir Acar’a teşekkür ettiklerini söylediler.
Gecenin yapılmasında iş adamaları İshak Yaycılı, Caferali Taşbağ, Aliriza Arslantürk, Ali Serdar Oba, Atilla Ayhan, Muharrem Çeçen, İsmail Akan destek verdi
Ziya Zakir ACAR ve dernek üyelerini candan kutluyoruz.

  1. ibrahim sancar 2011-12-03 12:10:51

    Türk Dünyasının çağımızda Türkiye ve Avrupa kapısı olan yeşil Iğdırımızın Sosyal iktisadi ve medeniyet alanındaki varlıklarını tanıtmada bunların geliştirilmesine ve araştırılmasına ,yaptığı sosyal faaliyetlerle değer katan değerli kardeşimiz Ziya Zakir ACAR hocamızı saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.Böyle güzide şahsiyetlerin Iğdırımızda yaşaması ayrıca bir şans ve güvencedir.Gelecekte başarılarının daha farklı konjoktürlerde yer alacağına olan güvenimizle tekrar emeğine sağlık kardeşim.Allaha emanet olun.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası