Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın infial yaratan skandal konuşması

                Cumhuriyet başsavcılığı zan altında.

                Iğdır Valiliği zan altında.

                Iğdır Emniyet Müdürlüğü zan altında.

                Ak Parti Iğdır İl Başkanı Ahmet Tutulmaz ve teşkilatı zan altında.

                Ak Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras zan altında.

                Ve en önemlisi Iğdır'da ki tüm Şialar zan altında.

                Bilindiği üzere bir iki hafta önce Iğdır Üniversitesine FETÖ terör örgütüyle alakalı bir operasyon yapılmış ve yaklaşık 58 kişi göz altına alınmıştı. Göz altılar gerçekleştirildikten sonra Ak Parti il teşkilatı da dahil bir çok sosyal medya kullanıcısı bu durumu protesto etmiş, kınamış ve hatta Ak Parti İl Başkan yardımcılığı yapmış olan ve halen il yönetiminde bulunan eski Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Bülent Kaya'da "bu operasyonları yapanlar ve yaptıranlar hesap verecek" içerikli paylaşımından ötürü göz altına alınmıştı.

                Rektör İ. Hakkı Yılmaz bu durumu geçen gün Iğdır'ı ziyarete gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soyluya Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz'ın aracılığı ile iletmiş ve güya Soylu'da "bunu yapanlardan hesap soracağız" dedi diye kamuoyuna duyuru yapılmıştı. Oysa olayın aslının bu olmadığı, Bakan Soylu'nun böyle bir söz ifade etmediği, aksine FETÖ ile mücadelede kararlılıkla devam edileceğini vurguladığı ve Rektörü de azarladığı öğrenilmişti.

                Ancak yargıya intikal eden bu göz altıları çokta manşetlendirmemek için rutin haberi yayınlanmış ve yargı kararı beklenilmişti.

                Ancak Rektör İ. Hakkı Yılmaz olayın hemen ardından yapılan operasyonu Iğdır'da ki Şia'lar dilekçe verip şikayetçi oldular. Bu üniversiteyi ele geçirmek istiyorlar manipülesi yaparak taraftar toplam çabası içerisine girmiş, bu söz üzerinden Iğdır'da bir kamuoyu yaratmaya çalışılmış ve yargıyı etki altına almak istenmiştir.     

                Sosyal medyada yazılanlar, atılan iftiralar, insanlık'la, İslam'la, ahlak'la bağdaşmayan yorumlar aslında  Şamil Tayyar gibi  Şia önyargısı taşıyan birisini kullanmaya yetmiş ki, zehir zemberek bir açıklama Şamil Tayyar'dan geldi.

                Ve Şamil Tayyar şöyle diyor: "Bu gün mesela meclise bir gurup geldi, Iğdır üniversitesi ile ilgili, ben buradan Yök'e de Milli Eğitim Bakanımıza da seslenmiş olayım. Facia şeyler anlattılar. Doğrumu değil mi bilmiyorum.  Ama bunun üzerine gidilmesi lazım. Mesela orada da Iğdır Üniversitesinde de, bir Sünni Şia çatışmasından söz ettiler. Fetöcüleri ihbar eden, onların aleyhinde ifade verenleri, daha sonra Fetöcü diye göz altına alındığını söylediler. Aldıranların da Şiacılar olduğunu söylediler. Doğrudur yanlıştır bilmem ama bu mesele bu boyuta gelmişse, burada üzerinde durmamız ve ciddi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Iğdır Üniversitesinin mutlaka mercek altına alınması lazım. Eğer iddialar doğru ise çok vahim şeylerden bahsediyorum. Orada soruşturmayı yürüten savcılar üniversitedeki hadiseler çok ince elenip sık dokunması lazım.  Bu vesileyle HSYK'ya da seslenmiş olayım, Iğdır'a bir el atın, orada soruşturmayı yürüten Savcılara bir el atın, bir bakın ne oluyor orada. Eğer gerçekten böyle bir şey var ise vahim bir şeydir. Orada bir mezhepsel çatışmaya dönüşmüş iş, o zaman ne yapıyorsunuz karşı gurupları tasfiye etmek için Fetöcülerin arasına sıkıştırıyorsunuz. Biz Musul'da böyle şey olmasın diye bir kavga veriyoruz. Kendi topraklarımızda, bir üniversitede Sünni Şia çekişmesi FETÖ soruşturmasının bir parçası haline geliyor." diyor.

                Antep Milletvekili Şamil Tayyar  Iğdır'ı tanımadan, gerçek olup olmadığını bilmeden, gelen heyet kimse, "şimdilik bilmiyoruz" onların kuru iftirası ile  Beyaz TV'ye çıkarak böyle bir talihsiz konuşma yapmıştır.

                Bu ahlaksızca, küstahça, çirkince, makam mevki için toplum içine fitne sokarak mevzi elde etmek isteyenlere Allah bin türlü bela verecektir, bundan hiç şüpheniz olmasın.

                Şamil Tayyar iyi dinle:

                1- Iğdır üniversitesinde toplasan 10 Azerbaycan Türk'ü Şia akademisyen çalışmıyor. Rektörün ve size gelen heyetin bahsettiği gibi üniversiteyi ele geçirecekler sözü kuru bir iftiradır. O üniversite de bırakın Şia'yı Iğdır'lı bile yok... Rektör'ün basiretsizliği ile 8 yıldır hiçbir akademik çalışma ortaya koyamayan üniversitenin, İlahiyat Fakültesinin bu gün Aydın ilinde göz altına alınan Dekanı Şadi Eren'in arandığı esnada yaptığı basın açıklaması bile, "Iğdır'da ki Sünni Şai çatışmasının ortasında bir tampon görevi üstlenen üniversitenin bu başarısını çekemeyenler" bu operasyonu yaptı şeklindeki açıklaması bile dinden, imandan, Allah'tan bahsedenlerin, Allah'tan ne kadar uzaklaştıklarını gösteren en bariz bir belgedir.

                2- Üniversite de Sünni Şia çatışması diye bir çatışma yoktur. Hiç olmamıştır. Bu söz ertelenen Rektörlük seçimleri öncesi çıkarılmıştır. Rektör adayı olan Erzurum'lu Prof. Dr. Selim Başar'ı (Sünni bir hocamız) birkaç Azerbaycan Türk'ünün desteklemesiyle başlamıştır. Bu ifadeleri biz yazarken utanarak yazarken, size gelip bunu anlatanlar ve sizi bu işe alet edenler hiç utanmadan anlatmışlar ki, siz de hiç sıkılmadan, ayrıştırıcılığı körükleyen bir konuşma yapmış, parti politikanızla tezat oluşturan bir  savunma  yahmışsın,  Yadırgayarak izledik.

                3- FETÖ operasyonu bir tek Iğdır'da yapılmıyor. Yüzlerce üniversite ve kurumda bu operasyon yapıldı. İyi de oralarda da mı Şia devreye girip ihbar etmişti. Hani siz FETÖ'yle mücadele ediyordunuz. Şimdi Şia ihbar etti iftirasına inanıp, FETÖ'yü ihbar etti dediğiniz Şiaları kırıp geçiriyorsunuz.   Iğdır Üniversitesinde ki FETÖ ihbarını  Şialar yaptı sözünüzün dayanağı nedir? Şamil Tayyar bey, birincisi Şia böyle bir ihbar yapmışsa parti olarak sizin işinize gelmeli böyle bir ihbar.  Ama görüyoruz ki şu anda bir FETÖ savunucusu olmuşunuz. Çünkü Üniversite de FETÖ operasyonu kapsamında alınanlar arasında tutuklamalar var. Peki Iğdır'da SODES, Milli Eğitim, Adliye, Mülkiye, Polis, bilumum ihbarları kim yaptı? Bunları da Iğdır'da ki Şialar mı yaptı? Yaptıysalar Parti olarak Teşekkür edeceğiniz yerde bu linç edici açıklamaya ne demeli? Ya siz FETÖ konusunda samimi değilsiniz, ya da Ak Parti FETÖ konusun da samimi değildir.

                4- Savcıyı, Hakimi HSYK'ya şikayet etmişiniz. Şimdi HSYK Iğdır'a 10 müfettiş gönderip olayı soruştursa ve gerçekte böyle bir şey olmadığı ortaya çıksa çıkıp düşmanca yaklaştığınız Şia'lardan  özür dileyecek misiniz?  Hatta HSYK'nın yollayacağı müfettişler Iğdır üniversitesini FETÖ'den ziyade mali yönden de sorgulasa, usulsüzlük var mı yok mu baksa çok daha iyi olur değil mi?  Kimler hacca gitmiş, kimin parasıyla gitmiş bakılmasında fayda var değil mi? Bide net söylüyorum, bu ihbarı yapan Şia her kim ise lütfen talimat verin açıklasınlar herkes duysun, bilsin bakalım kim yapmış bu ihbarı.

                5- Tayyar bey, şu anda FETÖ'den ötürü ceza evinde olan bir Vali Vardı Iğdır'da Ahmet Pek, onun Emniyet Müdürü İbrahim Karadağ vardı şimdi sanırım  kaçak... Onlarda Iğdır'da bir rapor tanzim ettirmişlerdi. Sizin gibi Iğdır Azerbaycan Türklerini Şia oldukları için aşağılamış, ajan yapmış, vatan haini yapmışlardı. Bizler vatanımızın, bayrağımızın, milletimizin yanındayız ama şimdi onlar ceza evindeler... Biz vatanımıza ihanet etmedik, ama onlar bu vatanın ekmeğini yiyip bu vatana kurşun sıktılar. Ülkenin Cumhurbaşkanını öldürmeye kalkıştılar. Şimdi ben mezhebimden ötürü vatan hainiyim, bu ülkeye kurşun sıksın, vatan evladını öldürenlerde  vatanperver sayılsın öyle mi?

                6- Cumhuriyet Başsavcılığı bu işte zan altında bırakılmıştır. Gereğini yaparlar diye düşünüyoruz.

                7- Vali zan altında bırakılmıştır, içişleri bakanlığı başta olmak üzere rapor tanzim edip durumu başbakanlığa bildirmelidirler.

                8- Ak Parti İl Teşkilat Başkanı Ahmet Tutulmaz'ın  ölümüne savunduğu Iğdır Üniversitesi Rektörü ile birlikte mi gidip Şamil Tayyar'a bu durumu anlattı, yoksa bilgisi dışında mı bu durum gerçekleşti. Iğdır'da Şamil Tayyar'ın bahsettiği gibi bir Sünni Şia çatışması var ise, Tutulmaz'ın il yönetiminde ki Şia'lar kiminle hareket ediyorlar? Yoksa böyle bir şey, bu büyük bir yalandır açıklaması yapması gerekmektedir.

                9- Iğdır Ak Parti Milletvekili Nurettin Aras bu olaya kayıtsız kalmayıp gerekli açıklamayı yapmalı ve Ak Parti'ye oy veren 30 bine yakın Azerbaycan Türk'ü Şia'ya yapılan bu ötekileştirme, dışlama, aşağılama, tehdit ve karalamanın önüne geçmesi gerekmektedir.

                10- Topluma sağduyu çağrısı yapmak yerine, toplumu geçmişte FETÖ'cülerin yaptığı, yaptırdığı gibi kamplaştıran açıklamaların yapılması, toplumu ırk ve mezhep üzerinden ayrıştırması, konuşma ve paylaşımların bilinçli maksatlı gündeme getirilmesi, FETÖ'nün (B) planının bir parçası değil de nedir?

                Bu gün Musul ile başlayan ve Sünni Şia çatışması çıkarmak için bir yerlerini yırtanların, kimlere hizmet ettiği herkese malumdur.

                Musul yıllardır IŞİD denen vahşi örgütün elinde. Orada yaşayan Türkmen Şialar, Sünniler katledildiğinde, evlerinden barklarından sürüldüğünde ne Irak Merkezi yönetimi, ne de Türkiye gıkını bile çıkarmadı.

                Konsolosumuz ve görevliler günlerce Işid'en elinde rehin tutuldu. Şimdi ülkemizin güvenliği için sınır ötesi temizliği gündeme getirildi ve hemen akabinde yine aynı merkezden, iki farklı ses yükselmeye başladı. Sünni Şia düşmanlığını körüklenerek kendi şer emellerine ulaşmaya çalışıyorlar.  

                Kimse aklımızla alay etmesin. Her şey görülüyor, biliniyor. Kendi kirli çamaşırlarını mezhep çatışması ile harmanlayıp taraftar toplayanlar, bu ülkenin asıl düşmanlarıdır. Sıkışınca Irk, sıkışınca Mezhep tandansı sergilemek etiği geçtik, ahlakla bağdaşmamaktadır.

                Iğdır'da ne Irksal, ne Mezhepsel hiçbir çatışma yoktur, olmamıştır, olmayacaktır da. Iğdır'da bir tek şey vardır. Makam, mevki, çıkar ve istikbal için birilerini karalama vardır. Bunu yapanların da, ıslah olmuyorlarsa eğer, her iki dünya da yüzü gülmesin. 

                Aslında yazılacak çok şey var. Ancak bu toplumun huzura ihtiyacı var. Geçmişte yemedik halt bırakmayan ve her türlü suça lekeye bulaşmış kişiler, gelip Iğdır'da kendilerini mezhep tartışması üzerinde haklayarak mı imanlarını kamilleştirecekler.  

                Bir gün Cemaatçi, bir gün, PKK'lı, bir gün Ak Partili, bir gün devletçi, bir gün devlet karşıtı olan amorflara pirim verilmemelidir. 

                Son söz olarak şunu söylemek isterim. FETÖ'ye bulaşan Şia değil, bilakis FETÖ mağduru Şialardır.  Ülkede FETÖ darbesi yapmak isteyenler Şia değil, aksine  Şia düşmanı kişilerdir.  FETÖ'nün gerçek yüzü görüldükten sonra, FETÖ'ye bu operasyonu yapan, yaptıran Ak Parti, yargı, kolluk kuvvetleri, Şia değil. Hepsi Sünni ve devlet adamıdır.  Tüm bu gerçekler ortadayken, getirip bu işlerde Şia'yı suçlayıp ve Şia üzerinden aklanma operasyonu amaçlayanların gerçek yüzlerinin görülmesi gerekmektedir.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.