Vali ve Milli Eğitim Müdürünü kutluyorum

                Son günlerde ülkemizde ve özellikle Iğdır'ımızda koro halinde ve yüksek sesle  Mezhepçiliği ve Irkçılığı  körükleyen yazılı ve sözlü ifadelerin yer aldığı bir ortamda, kardeşliği, birliği, saygıyı, sevgiyi ön plana çıkaran bir programın tertip edilmesi yüreğimizi  okşadı, gönlümüzü ferahlattı.

                Nefreti, kini, mezhepçiliği, ırkçılığı körükleyerek mevzi kazanmak isteyenlerin, kazandıkları kalelerin hiçbir değeri yoktur. Çünkü Allah'ın rızasının olmadığı hiçbir kale, çatı, oluşum ayakta durmaz, günü geldiğinde yıkılır.

                Hz. Hüseyin sayısal olarak azdı, ama haktı. Hak olmasa 1400 yıldır Müslümanlar Hz. Resulullah'ın (saa) evladına ağlamaz, göz yaşı dökmez, matemini idrak etmezlerdi.

                İşte tam bu ortamda, tamda iftiraların havada uçuştuğu, insanların gerilmek için bahane aradığı bir ortamda Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit "HÜSEYNİ SEVGİDE VAHDET" isimli bir şiir dinletisi tertip etti.

                Şiir dinletisinin açılış konuşmasını Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman yaptı. Vali Alpman: "Muharrem ayı yas ayıdır. Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin'in  Kerbela denilen yerde Yezit tarafından şehit edildiği  bir aydır. Bugün bütün Müslümanlar olarak Kerbela’nın acısını yüreğimizde hissediyoruz. Hz. Peygamberimizin torununun acımasızca Yezit tarafından şehit edilmesi, aslında bütün Müslümanlara zulmün karşısında dik durmayı öğreten bir olaydır. Hz. Hüseyin zulme karşı kahramanca dik durmuştur. Bugün ülkemizi bölmeye çalışan kardeşi kardeşe düşman eden Yezit düşüncesinde olan insanlar vardır. Bunlardan uzak durmak lazım. Iğdır’da ve ülkemizde birlik ve berberlik içinde olmalıyız. Iğdır’da farklı mezhepte yaşayan insanların yıllardır birlik ve beraberlik içinde yaşadığını gördüm. 15 Temmuz darbe girişiminde herkes birlik ve beraberlik içinde demokrasiye sahip çıktılar. Bu beraberlik sürmelidir. Başta Hz. Hüseyin olmak üzere vatan için can veren bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.” dedi.

            Vali Ahmet Turgay Alpman'ın bu kısa konuşması gündemi özetleyen, sağduyuyu hakim kıldıran, yalan ve iftiraya son verilmesini sağlayan bu açıklama sanıyorum herkes tarafından anlaşılır şekildeydi.  

            Elbette kalbi kara, çıkarı için her türlü yolu mubah görenler, art niyetli, yezit kafalı kişiler yine olacaktır. Bu kişilerin bitmesini beklemek saflıkla iştigal olur. Ancak iyilerin varlığı, iyilerin olması insanlık için her zaman kurtuluştur.

            Hz. Hüseyin Kerbela meydanında, az sonra kendisini şehit edecek olan yezit ordusuna bile nasihat etmişti. "Ahretinizi kararatmayın, gittiğiniz yol yanlış ve bu yoldan geri dönmelisiniz" diyordu.

            İyiler " Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker  ayetini hatırlatırlar. Kötüler ise toplum içine nifak tohumu ekmek için çaba gösterirler.

                İşte tam bu karanlık ortamda, Cumhurbaşkanının dediği gibi "At izinin, it izne karıştığı" bir ortamda iz kaybettirmek isteyenlerin ortaya attığı bu asılsız, çirkin, iftiralara kapak olacak konuşmayı Iğdır Valisi yapmış ve Iğdır'ın özetini çıkararak kamuoyunu bilgilendirmiştir. Kendisine yakışan devlet adamlığı, toplumunun birlik ve bütünlük içinde olmasını sağlayacak adımlar atması, bu minvalde yaptırımlar uygulaması fevkalade memnuniyet verici olmuştur.

                Eğitim  camiasının başarılı müdürü, asaleti tasdik olunan ve sevgi dolu bakışıyla kalplere giren, inandığını söylemekten imtina etmeyen, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözünü şiar edinen Milli Eğitim Müdürü  Hakan Cirit'in "Hüseyini Sevgide Vahdet" isimli bir şiir dinletisi tertip etmesi, Sünni-Şia her kesimin katılımını sağlamış, her kesimi hoşnut etmiştir. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.