Cabbar ŞIKTAŞ Ticaret felç oldu, önlem almalıyız.
Tarih : 2017-01-07
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞTicaret felç oldu, önlem almalıyız.  

            2017 yılına umutla girdik, temennilerimiz huzurun hakim olması, ticaretin açılması, insanların yüzünün gülmesiydi.

            2017'nin ilk ayı itibariyle ve ülkemizde İstanbul ve İzmir'de yaşanan üzücü olayların akabinde mutsuz başladığımız yıla, şimdilik mutsuz ve umutsuz devam ediyoruz.

            Esnafın bu günkü durumunu incelediğimizde, böyle giderse birçok esnafın kapısına kilit vuracağını,  aldığını satamayacağını, sattığını alıp yerine koyamayacağını ve işin en kötüsü sattığının parasını  tahsil edemeyeceği  gerçeğini artık hepimiz görmekte, bilmekte yaşamaktayız.

            Durum vahim.

            Bankalar faiz oranlarını düşürüp, kapılarına örneğin konut kredisi şu kadar faiz oranıyla veriliyor yazısı asalarda, yarına özgüvenle bakamayan vatandaş şimdilik kredi çekmekten uzak duruyorlar.

            Ülke genelinde ekonominin kötüye gitmesi, dövizin tavan yapması, terör olaylarının tırmanması, komşularımıza yaptığımız ihracatın azalması, iç ve dış piyasada ticari hareketliliğin yanlış politikalarla sekteye uğraması, moralsiz olan ticari hareketliliğin önünü tıkamakta, gelişimini engellemektedir.

            -Ülkemizin en uç noktası Iğdır'da, ticari hareketliliğin her geçen gün bitmesi, azalması, olumsuz bir hava yaratmaktadır. Bu olumsuzluğu giderebilmenin yolları aranmakta ve Iğdır Valisi Ahmet Turgut Alpman, bu amaçla il dışında ki yatırımcıları Iğdır'a davet etmek için çaba içinde olduğunu açıklamıştır.

            -Nahcivan kapısının daha aktif olması için girişimler başlatılmış, karşılıklı görüşmeler yapılmış ve bu günlerde yeni düzenleme ile Nahcivan kapısının daha aktif hale getirileceği bilgisi alınmıştır.

            Bu kısmi önlemler bile Iğdır ekonomisini canlandıracak adımlar olarak görülürken, yarınlarda daha köklü önlemlerin alınması gerektiği şart olarak görülmektedir.

            -Mesela; yıllardır hayali kurulan ancak bu güne kadar hiç bir adım atılamayan İRAN BORALAN sınar kapısının açılması için ciddi adım atılmalı, Boralan kapının açılması sağlanmalıdır.

            -Tarım ve hayvancılığa verilen destekler gözden geçirilerek yeniden yapılandırılmalı, teşviklerin binadan ziyade direk üretime dayalı verilmesi sağlanmalıdır.

            -Bu gün itibariyle ülkemizin özellikle doğu ve güneydoğu'sunda  binlerce çiftlik yapılmış ve boş kalmıştır. Bu çiftliklerin üretime geçmesi için gerekli olan sermaye desteğinin sağlanması gerekmektedir.  

            -Tarım arazilerinin işlenebilmesi için mazot, gübre, tohum desteklerinin verilmesi gerekmektedir.

            -Tarım ve Hayvancılıkta giderlerin pahalı oluşu sebebiyle, üretici kazanamamakta, vatandaş'ta pahalıya tüketmektedir.

            -Sanayiciye verilecek olan destekler bir an önce hayata geçirilmeli, cazibe merkezleri hızlandırılmalı, il dışından gelecek olan yatırımcılara cazip hale getirilmelidir.

            -Mahallinde bulunan sanayiciye, küçük işletmelere  daha fazla ilgi gösterilmeli, mevcudiyetlerini  korumaları sağlanmalıdır.

            -İl müdürlüklerine gönderilen harcama bütçeleri artırılmalı, kurumlar bölgesel ekonominin canlanması için yatırımlarını buna göre şekillendirmelidirler.

            Elbette bu saydıklarımı çoğaltabilmek mümkündür. İller bazında ekonominin canlandırılabilmesi için alınması gereken önlemler başlığı ile bir çalıştay tertip edilirse, bence daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

            Kabul etmek gerekir ki, ülkemiz şu anda terörün her türlü saldırısı altındadır. Terör hem ekonomimizi çökertme peşindedir, hem de tedirginlik yaratıp moral bozukluğu yaratma peşindedir. Halk olarak buna geçit vermemek için duyarlı olmalıyız. Sağduyulu yaklaşmalıyız. Aksi halde terörün ekmeğine yağ sürmüş oluruz.

            Umarım ve dilerim ki, bahar gelmeden bu saydıklarım veya daha başka önerilecek konularla ilgili ciddi adımlar atılır, üzerimizde ki bu kara bulutları dağıtmış oluruz. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası